مشارکت یک بانک چند ملیتی در حمایت مالی از داعش

مشارکت یک بانک چند ملیتی در حمایت مالی از داعش

يكشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۱۶
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

گروه های اسلام گرا برای خونریزی و مبارزه با دولت ها به احکام فقهی ای نیاز دارند که به اقداماتشان مشروعیت ببخشد؛ به موازات این نیاز، پول نیز عاملی محرک به شمار می رود که بدون آن ادامه کار ممکن نیست. هرچند که این فرایند حمایت مالی باید محرمانه باقی بماند تا ادامه یابد؛ اما همیشه شبهات فساد پیرامون آن وجود دارد.

با اعلام موجودیت تشکیلات تروریستی «داعش» در سال 2014، سرعت تصرف اراضی «عراق» و «سوریه»، امری روشن بود. پیشروی این تشکیلات، شمار عملیات ها، در اختیار داشتن تسلیحات پیشرفته، پرداخت حقوق عناصر مسلحانه، همه و همه از وجود یک منبع مالی قدرتمند حکایت داشت که شناخت درستی از آن وجود نداشت و به برخی از سرویس های اطلاعاتی وابسته بود.

اخیرا «کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی/ ICIJ» با همکاری شبکه خبری آمریکا « buzz feed news» از یکی مهم ترین حلقه های مفقوده در منابع مالی «داعش» در آغاز سیطره بر «سوریه» و «عراق»، پرده برداری کرد. اسناد محرمانه نشان می دهد که بانک های جهانی، نقل و انتقال های مشکوکی به بانک های عراقی داشته اند، بدون اینکه به سیطره «داعش» بر شعب بانکی «عراق» توجه داشته باشند.

پول هنگفت در خدمت تروریسم

اسناد به دست آمده حاکی از آن است که شعب «دویچه بانک/ بانک چند ملیتی» در «ایالات متحده» در کنار بانک «آمریکا»، از ژوئن 2014 تا ژوئن 2015، مبلغ 4 میلیارد دلار به شعب بانک های عراقی، حواله کرده اند.

این گزارش ها یادآور شدند که شعب بانک های عراقی ای که این پول ها به آن حواله شده است، نامشخص و ناشناخته است؛ لذا مسأله شبهات فساد، پولشویی و حمایت مالی از افراط گرایان در میان است.

تشکیلات «داعش» پس از سیطره بر اراضی «عراق»، 121 بانک عراقی را تسخیر کرد و حدود 830 میلیون دلار از آنها سرقت نمود؛ لذا بانک های آمریکایی باید در حواله ارزهای خارجی به این بانک ها جانب احتیاط را رعایت می کردند.

رویه نقل و انتقال های بانکی از کاهش دقت در قانونی بودن وجوه حکایت دارد و بانک «دویچه» در توجیه عدم پیگیری این وجوه، نقص فنی را بهانه می کند.

پس از انتشار این اسناد، شبکه «روسیا الیوم» در 21 سپتامبر 2020 از سقوط ارزش سهام این بانک خبر داد.

منبع : ترجمه اختصاصی دبیرخانه کنگره

نوشتن نظر

الاخبار