دیدن خدا در خواب را از دست ندهید !
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»دیدن خدا در خواب را از دست ندهید !

دیدن خدا در خواب را از دست ندهید !

سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۲۸
امتیاز این گزینه
(5 آرا)

طبق فتوای مفتی سرشناس وهّابیت وبنابر عقیده ابن تیمیه خداوندرابه دوصورت میتوان دیدیکی پس ازمردن که درآنصورت میتوانیدشکل وقیافه ی خداراببنید و دیگری در خواب که دراین دنیا حاصل میشود!

 

به گزارش موعود به نقل از اسلام پرس ؛ شیخ عبد الرحمن بن ناصر البراک مفتی مشهور  وهابی در پاسخ به سؤال پرسشگری در رابطه با رؤیت خداوند در خواب را صحیح دانسته و دلیل او هم مبنی بر صحیح بودن اظهارتش احادیث و اظهارات شخص معلوم الحالی به نام ابن تیمیه دمشقی هست. لازم به ذکر است این فتوا در سایت های وهابی باز خورد فراوانی داشته است و صحنه ی برخورد موافقان و مخالفان این عقیده گردیده است.


گروهی که شیعیان را بدلایل واهی مشرک و گاهاً جواز کشتار آنها را صادرنموده است، خود را با وجود این دیدگاه برتر و فرقه ی ناجیه می پندارد! لازم بذکرست اهل تسنّن نیز همچون وهابیت به اینکه در آخرت خداوند با چشم دیده می شود و اعضا و جوارح آن قابل مشاهده است اعتقاد دارند! در صورتی که بر همگان آشکار و هویداست که جسمانی بودن به تبع آن محدود بودن به زمان و مکان را نیز بدنبال خود دارد که  ذات خداوند متعال از این نسبت های ناروا به دور است.

امید است عزیزان با مطالعه ی این مطلب و بدور کردن تعصّب راه درست که همانا مذهب اهل بیت ( علیهم السّلام ) میباشد را دنبال نمایند تا مجبور به تحمّل این عقاید متحجّرانه نباشند

اصل فتوا در یکی از سایت های معتبر وهّابی:


الشیخ عبد الرحمن بن ناصر البراک

المصدر: موقع الشیخ عبد الرحمن بن ناصر البراک

تاریخ النشر: ۲۹ محرم ۱۴۳۳ (۲۴‏/۱۲‏/۲۰۱۱)

السؤال:

ما رأیکم برؤیة الله فی المنام؟ حیث قرأنا أنها لا تنکر فی بعض الکتب. ثم هل هی رؤیة حقیقیة أم ماذا؟ والبعض یرى شیخاً فیظن أنه رأى الله، وکیف نفهم کلام بعض العلماء حیث یقول فی بعض المراجع اتفق أهل العلم على جواز رؤیة الله فی المنام لکنها لیست ذات الله؟
الإجابة:
الحمد لله،
نعم دلت السنة على أن الله یُرى فی المنام، کما جاء فی الحدیث أن النبی صلى الله علیه وسلم قال: “رأیت ربی فی المنام فی أحسن صورة” (أخرجه أحمد ۲۲۱۲۶، والترمذی ۳۲۳۳) وغیرهما. وقد حُکی الاتفاق کما ورد فی السؤال على إمکان ووقوع رؤیة الله فی المنام، وذکر ذلک شیخ الإسلام ابن تیمیة وقال: إن رؤیة العبد لربه فی المنام هی بحسب إیمانه، وبین أن رؤیا المنام لیست کالرؤیة فی الیقظة؛ فللرؤیا أحکام، وللرؤیة فی الیقظة أحکام وقال صلى الله علیه وسلم فی الحدیث الصحیح: “إنکم لن تروا ربکم حتى تموتوا” (أخرجه أحمد ۲۲۸۱۶، وابن ماجه ۴۰۷۷). وهذه الرؤیة العیانیة.
وأما الرؤیا فی المنام فهی حاصلة فی الدنیا وواقعة کما ذکر أهل العلم، ولکن یبقى النظر فی الضابط الذی یمیز به بین الصحیح من غیره مما یُدَّعَى من ذلک. ولا أذکر أن أحداً تعرض لذکر ضابط یحصل به التمییز فیما یُدَّعَى من رؤیة الله فی المنام، کما ذکروا أن الضابط فیما یُدَّعَى من رؤیة النبی صلى الله علیه وسلم مطابقة صفة المرئی فی المنام للمعروف من صفته صلى الله علیه وسلم مثل کونه ربعة أی: لیس بالطویل ولیس بالقصیر، وأنه أبیض مشرب بحمرة، وکث اللحیة فمن رأى فی المنام من هو على هذه الصفة معتقداً أنه الرسول صلى الله علیه وسلم أو قیل له هذا الرسول صلى الله علیه وسلم فهو کما رأى، لقوله صلى الله علیه وسلم: “من رآنی فی المنام فقد رآنی، فإن الشیطان لا یتمثل بی” (صحیح البخاری ۶۹۹۳، وصحیح مسلم ۲۲۶۶).
ومن رآه على خلافها کان ظنه أنه رأى النبی صلى الله علیه وسلم خطأ. ولا ریب أن من رأى فی المنام ما یظنه الرب، فإننا لا نقبل دعواه ولا نردها لعدم ما یعول علیه فی القبول أو الرد، بل نقول: الله أعلم بذلک.
تاریخ الفتوى: ۱۷-۱۰-۱۴۲۷ هـ.

ترجمه ی فارسی:مفتی پاسخ دهنده: شیخ عبد الرحمن بن ناصر البراک

سایت شیخ عبد الرحمن بن ناصر البراک

تاریخ ارسال فتوا: ۲۹ محرم ۱۴۳۳ (۲۴‏/۱۲‏/۲۰۱۱)

سوال:
نظر شما در مورد دیدن خداوند در خواب چیست؟ در حالیکه ما در بعضی کتب خوانده ایم که این مطلب انکار نشده است.حال آیا این رؤیت یک رؤیت واقعی و حقیقی است یا چیز دیگری است؟ برخی شیخی را دیده اند که گمان می کند خدا می بیند. چگونه بفهمیم کلام بعضی از علماء را که می گویند اتفاق دارند اهل علم بر جواز رؤیت خداوند در خواب اما آنچه دیده اند ذات خداوند نبوده است؟
پاسخ:
بله , سنت دلالت می کند بر این که خداوند در خواب دیده میشود، کما اینکه در حدیثی از پیامبر(ص) نقل شده که گفت: دیدم خداوندم را در خواب به بهترین صورت و شکل(أخرجه أحمد ۲۲۱۲۶، والترمذی ۳۲۳۳ و غیر این دو) و همانطور که در سوال هم اشاره کرده اید اتفاق علما هم بر این است که امکان دارد خداوند در خواب دیده شود. این مطلب را شیخ الاسلام ابن تیمیه هم ذکر کرده و می گوید: دیدن خداوند در خواب برای هر شخصی به حسب ایمان وی است. نیز رؤیت در خواب مانند رؤیت در بیداری نیست. و برای هر یک احکامی خاص وجود دارد.پیامبر در حدیث صحیحی می گوید: شما پروردگارتان را نمی بینید مگر بعد از مردن(أخرجه أحمد ۲۲۸۱۶، وابن ماجه ۴۰۷۷) منظور از این دیدن,دیدن با چشم است.
اما رؤیت در خواب, این رؤیت در این دنیا حاصل شده و واقعیت دارد کما اینکه اهل علم هم آن را ذکر کرده اند, اما یک مطلب باقی می ماند و آن ضابطه و قانون در تشخیص صحیح و غیر صحیح از مدعیان است. باید گفت هیچ کس تاکنون در این رابطه ضابطه و قانونی را نقل نکرده است کما اینکه ذکر شده که ضابط برای مدعی دیدن پیامبر مطابقت صفت مرئی در خواب با صفات معروفه آنحضرت از این قبیل است: نه کوتاه قامت و نه بلند قامت بود سفید مشرف به قرمز بود, محاسن او پرپشت, بود. پس هر کس که در خواب شخصی را با این صفات ببیند و معتقد باشد او رسول خدا بوده یا به او بگویند او رسول خدا بوده او همان رسول خدا است که در خواب دیده است. به خاطر قول خود آنحضرت که : هر کس مرا در خواب ببیند به تحقیق که مرا دیده است به درستی که شیطان به شکل من در نمی آید. (صحیح البخاری ۶۹۹۳، وصحیح مسلم ۲۲۶۶) و هر کس که برخلاف این صفات او را ببیند و گمان کند که او رسول خداست به خطا رفته است. و شکی نیست کسی که در خواب کسی را ببیند که گمان کند وی خداست ما نه حرف وی را رد و نه قبول می کنیم چون دلیلی بر رد یا قبول آن نداریم بلکه می گوییم خدا بدان آگاه تر است.

تصویر سایت سندی بر صحّت ادعای ما:

تصویر فتوای مفتی وهابی: خدا را در خواب می توان دید!

2 نظر

  • لینک نظر ۰۹۰۳۸۱۰۶۲۶۱ پنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۲۹ نوشته شده توسط ۰۹۰۳۸۱۰۶۲۶۱

    من خیلی دلم می خواهد خدا را در خواب ببینم اما اون نمی خواهد من را ببیند

  • لینک نظر احمد دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۳۷ نوشته شده توسط احمد

    وهابي ابله. اين طوري فكر كني تو جهنم خداي خودت (شيطان) را حتما مي بيني

نوشتن نظر