با دعای فرج، رجعت می کنیم
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»با دعای فرج، رجعت می کنیم

با دعای فرج، رجعت می کنیم

دوشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۲۷
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

مَثَل ما وقتی تا دم مرگ امیدمان را از دست نمی دهیم و برای فرج دعا می کنیم، مَثل آن کسی است که در طول زندگی، برای فرزندانش جز مال حلال نیندوخته است و پس از آن هم مال حلال برای شان به ارث می گذارد. شباهتش این است که هم نتایج دعای فرج و هم نتایج مال حلال، هر دو پس از مرگ انسان، به انسان بازمی گردد. مال حرام خورها را زیر نظر بگیرید: فکر می کنید فرزندان آنها برایشان «خدا بیامرزی» به جا بگذارند؟ دعای فرج هم مثل مال حلال است، تازه وقتی سرمان را بر بالش تنهایی قبر گذاشتیم می فهمیم که چه سعادتی از دنیا با خودمان همراه ساختیم. سعادتی که می تواند مرده را زنده کند!
این که دعایی بتواند مرده را زنده کند، مثال و اغراق نیست! غیر از دعای فرج، برخی سوره های قرآن نیز این خواص را دارند. مثلاً سوره ی حمد. امام صادق (علیه السلام) فرمودند: « اگر 70 بار حمد را بر مرده‏ بخوانى و زنده‏ شود عجيب نباشد.» (1)

دعایی از ادعیه ی فرج هم هست که همین کار را می کند. آن دعا، دعایی است که آن را با نام «عهد» می شناسیم و با این عبارت آغاز می شود: «اَللَّهُمَّ رَبَّ النُّورِ العَظِيمِ وَرَبَّ الکُرْسِيِّ الرَّفِيعِ...» (2)

امام صادق (ع) فرمودند: «هر كس چهل بامداد اين- دعاى- عهد را بخواند، از ياوران قائم (عجل الله تعالی فرجه) خواهد بود، و اگر پيش از ظهور آن حضرت بميرد، خداوند (هنگام ظهور) او را از قبر بيرون آورد؛ و با هر كلمه اين دعا؛ هزار ثواب به او عطا فرمايد و هزار گناه از نامه عمل او محو كند.» (3)

مدل زنده شدن هم دل به خواهی است! یعنی مؤمن، وقتی این دعا را خواند، اگر خواست، زنده می شود و در کنار مولایش زندگی می کند و اگر نخواست در بهشت می ماند و از همان عالم بالا، به برکات اهل زمین، نگاه می کند. امام جعفر صادق (ع) فرمودند: «چون قائم‏ ظهور كند بالاى سر مؤمن روند در قبر او، و به او گويند اى فلانى به راستى صاحب الامر تو ظهور كرده، اگر خواهى خود را به او برسانى برسان و اگر می خواهى در سايه ی  كرامت پروردگار خود بيارامى بيارام.» (4)
با این اوصاف، هر که می خواهد جاودان باشد، دعای فرج بخواند!

پی نوشت:
1. مكارم الأخلاق / ترجمه ميرباقرى، ج‏2، ص: 212؛ با استفاده از نرم افزار جامع الاحادیث نور 3/5
2. بحار الانوار، ج 61، ص 86؛ به نقل از اصفهانی، محمدتقی، مکیال المکارم، نشر مسجد مقدس جمکران، ج 1، ص 421
3. مهدى موعود ( ترجمه جلد 51 بحار الأنوار)، ترجمه دوانی، علی، نشر اسلامیه، ص: 1215؛ با استفاده از همان نرم افزار.
4. أصول الكافي / ترجمه كمره‏اى ؛ ج‏2 ؛ ص832؛ با استفاده از همان نرم افزار و اصفهانی، محمد تقی، مکیال المکارم، همان، ص 420

نوشتن نظر