"محمد قطب"درگذشت
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»"محمد قطب"درگذشت

"محمد قطب"درگذشت

شنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۰۷
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

"محمد قطب" اندیشمند مسلمان معروف مصری دیروز در سن 95 سالگی در شهر جده عربستان سعودی درگذشت.

به گزارش موعود محمد قطب" اندیشمند مسلمان معروف مصری دیروز در شهر جده عربستان سعودی درگذشت.

روزنامه الشرق چاپ دوحه در پایگاه اینترنتی خود نوشت محمد قطب اندیشمند مسلمان معروف مصری و برادر اندیشمند معروف سید قطب دیروز در بیمارستان بین المللی شهر جده عربستان سعودی درگذشت.

محمد قطب که حدود 35 عنوان کتاب نوشته است از برجسته ترین اندیشمندان جهان اسلام به شمار می رود. وی که در سال 1988 جایزه بین المللی ملک فیصل را دریافت کرد، به همراه برخی از اعضای اخوان المسلمین در دهه شصت قرن گذشته به علت تحت تعقیب قرار گرفتن در مصر به عربستان سعودی پناهنده شدند.

محمد قطب در 26 آوریل سال 1919 میلادی در روستای «موشا» در استان اسیوط دیده به جهان گشود و در سال 1940 در دانشکده ادبیات زبان انگلیسی دانشگاه قاهره فارغ التحصیل شد و پس از آن مدرک رشته روانشناسی آموزش و پرورش دریافت کرد.

محمد قطب  در سال 1954دو سال پس از انقلاب مصر به همراه برادر بزرگترش(سید قطب) بازداشت شد آن‌ها بار دیگر در سال 1965 تا سال 1972 بازداشت و زندانی شدند و یک سال پیش از آن تاریخ، برادرش سید قطب به اعدام محکوم شد و او پس از آن، مصر را به مقصد عربستان سعودی ترک کرد و در این کشور به تبلیغ پرداخت.

این اندیشمند مصری در عربستان سعودی به تدریس در دانشگاه پرداخت و نظارت بر کارهای تحقیقاتی دانشگاهی را برعهده گرفت. وی ده‌ها کتاب به رشته تحریر در آورد. او مطالب و نوشته هایی نیز در زمینه ادبیات دارد. هدف وی در تالیفاتش آگاهی بخشی به جامعه اسلامی در قرن بیستم با استناد به علوم اجتماعی و روانشناسی بود.

قرار است پیکر وی امروز شنبه در شهر جده به خاک سپرده شود. درگذشت وی موجی از غم و اندوه در محافل اسلامی به وجود آورده است و پایگاه های ارتباط اجتماعی ضمن تاثر آشکار از این درگذشت، خبر آن را به صورت گسترده منتشر کرده اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نوشتن نظر