فاطمه شناسی یکی از زیبایی های ظهور
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»فاطمه شناسی یکی از زیبایی های ظهور

فاطمه شناسی یکی از زیبایی های ظهور

پنجشنبه ۰۶ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۸
امتیاز این گزینه
(1 رای)

حجت الاسلام کفیل در گفت و گو با خبرنگار حوزه مهدویت خبرگزاری شبستان با بیان اینکه حضرت زهرا(س)در دوران حیات خود نمره اول دفاع از امامت و ولایت بودند، گفت: در طول تاریخ کسی به اندازه حضرت نتوانست برای تبیین جایگاه امامت و معرفی امام به جامعه و الگوگیری از امام قدم بردارد.وی با بیان اینکه نمره اول رهروی امام، حضرت زهرا(س)بودند، خاطرنشان کرد: بنابراین منتظران عالم برای منتظر بودن باید از حضرت فاطمه زهرا(س) یاد بگیرند؛ چراکه بهترین الگو برای منتظران عالم در زمینه سازی حضرت زهرا(س) است.

حجت الاسلام کفیل زندگی حضرت زهرا(س) را درس انتظار دانست و بیان داشت: کسب معرفت نسبت به امام زمان(ع) با معرفت فاطمی حاصل می شود، بنابراین ایام فاطمیه بهترین زمان منتظران برای شناخت امام است تا زمینه ساز ظهور ایشان باشیم و پیوند با امام برقرار کنیم.

این پژوهشگر مهدوی با بیان اینکه در دفاع از امام باید همه چیز را از دست داد، اظهارداشت: انتظار به این معناست که همه چیز خود را صرف امام کنیم. حضرت زهرا(س) در این راه همه مشکلات را به جان خریدند تا در دفاع از امام کم کاری نکرده باشند.

وی با بیان اینکه حضرت زهرا(س) با حرکتشان در دفاع از امامت زمینه ساز ظهور بودند، تصریح کرد: در پیوند جایگاه نبوت و امامت شاخص، حضرت زهرا(س) هستند. و در انتقال این حرکت اگر بعد از 23 سال امام علی(ع) به خلافت رسیدند، خلافت ایشان به خاطر حرکت حضرت بود.

حجت الاسلام کفیل حضرت زهرا(س) را الگوی اهل بیت(ع) دانست و بیان داشت: حضرت فاطمه زهرا(س) برای تمام فرزندان و اهل بیت خود راهنما بودند. به این معنا که حرکت امام حسین(ع)، امام صادق(ع) و فعالیت های امام رضا(ع) و امام هادی (ع) همه الگو گرفته از زندگی فاطمه زهرا(س) است.

این پژوهشگر مهدوی ادامه داد: این سخن امام عصر(ع) که می فرمایند: دختر رسول خدا برای من الگوی خوبی است، نشان می دهد که الگوی همه امامان نیز الگوی رهروان امامت برای تمام بشریت است.

وی با بیان اینکه یکی از زیبایی های ظهور فاطمه شناسی است، اظهارداشت: در ادعیه نام حضرت زهرا(س)با عبارت "المجهولة قدرها و المخفیة قبرها" آمده است. به این معنی که حضرت فاطمه(س) فقط قبرشان مخفی نمانده است، بلکه حضرت زهرا(س) تاکنون شناخته نشده است و زیبایی ظهور این است که مادر را به ما معرفی می کند.

حجت الاسلام کفیل افزود: زیبایی ظهور در این است که با رشد عقل و معنویت این ظرفیت در انسان ایجاد شود که حضرت فاطمه(س) را بشناسیم. بنابراین مهمترین دغدغه عزاداران فاطمی در ایام فاطمیه، دعا برای ظهور باشد. زیرا مهمترین دغدغه امام زمان(ع) ظهور است و مهمترین دعا نیز دعا برای فرج است.

این پژوهشگر مهدوی با بیان اینکه وقتی کسی سوگواری و عزاداری می کند، باید دغدغه اش ظهور باشد، گفت: سعی همه ما بر این است که حضرت مهدی(ع) را دوست داشته باشیم و به این فکر هستیم که ایشان از ما چه می خواهند. بنابراین اگر مسلمانیم، اگر شیعه و منتظر اماممان هستیم، نگاه امام به ما است تا ببیند در نوروز به مادر چقدر مودب هستیم.

وی گفت: امام زمان(ع) فرزند حضرت زهرا(س)هستند. در این ایام امام در سوگ مادر غمناک هستند. بنابراین باید در نوروز نسبت به حضرت زهرا(س) ادب به خرج دهیم و با امام عصر(ع) همنوا شویم و حزن فاطمی داشته باشیم. در مراسم و سوگواری ها شرکت کنیم و اگر به سفر می رویم، حرمت ایام عزاداری مادر امام زمانمان را حفظ کنیم.

نوشتن نظر