محقق کره ای: اسلام هرگونه خشونت و تروریسم را نفی کرده است
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»محقق کره ای: اسلام هرگونه خشونت و تروریسم را نفی کرده است

محقق کره ای: اسلام هرگونه خشونت و تروریسم را نفی کرده است

يكشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۳۰
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

یک محقق کره جنوبی و از جمله افرادی که از دهه 50 اقدام به نشر تعالیم اسلامی در این کشور کرده است، با نفی خشونت در اسلام گفت: در اسلام واقعی جایی برای خشونت تعریف نشده و این پدیده هیچ جایگاهی در تعالیم دینی ندارد.

 

به گزارش موعود به نقل از ایرنا، «لی هایه یانگ» که با روزنامه «هرالد کوریا» گفت وگو می کرد، با تشریح چگونگی گسترش اسلام در منطقه شرق آسیا بویژه کره جنوبی یادآور شد: اسلام با تروریسم و خشونت به هیچ وجه سازگاری ندارد و اعمال تروریستی که با نام اسلام صورت می گیرد هرگز معرف این دین نیست.

وی ادامه داد: حتی فعالیت های خشونت آمیز از سوی همه سازمان ها و نهادهای اسلامی که بر مبنای اخلاق و صلح فعالیت می کنند، مردود است.

این پژوهشگر کره ای تاکید کرد که ماهیت و اساس دین اسلام بر زندگی بهتر و اخلاقیات پسندیده استوار است و این درک واقعی از اسلام است که همه باید به آن واقف باشند تا این دین را به خوبی بشناسند و فراگیرند.

روزنامه «کوریا هرالد» در بخش دیگری از گزارش خود که به چگونگی گسترش اسلام در کشور کره جنوبی اختصاص داشت، آورده است: اصولا کره و خاورمیانه وجوه مشترک زیادی ندارند اما منطقه ای که کره در آن واقع شده است؛ در دورانی که به آن «عصر طلایی اسلام» لقب داده می شود یعنی قرن هفتم، با اسلام و مسلمانان رابطه نزدیک داشته است.

بنا بر این گزارش، از آن زمان بسیاری از مسلمانان به این مناطق مهاجرت کرده اند که آثار این مهاجرت همچنان قابل مشاهده است.

«لی هی سو» محقق ارشد اسلام از دانشگاه «هان یانگ» کره در این خصوص گفت: اولین ارتباط کره ای ها و مسلمانان به واسطه همکاریهای بازرگانی بوده است که از جاده ابریشم صورت می گرفت و سپس این همکاری به قلمروهای فرهنگی، هنری علمی و فنی نیز کشیده شده و شعرها و نوشته هایی در آسیای شرقی در باره اسلام به نگارش درآمده است.

رسانه کره ای می نویسد: مسلمانان در ساخت مساجد در کره نقش اساسی داشته و در دوران حکمرانی سلسله «جوسون» کره در عرصه های علمی و فنی به مسوولان وقت کره مشاوره می دادند.

کوریا هرالد، تصریح کرده است که بهترین دانشمندان آن زمان دانشمندان مسلمان بودند که در توسعه کره و ابدعات و نوآوری های آن مشارکت فراوانی داشتند.

این گزارش می افزاید: مسلمانان برای تلاوت قرآن در مراسم مختلف در گذشته از سوی مسوولان کره ای این سلسله دعوت می شده اند و حتی در دادگاه ها برای سوگند یاد کردن، قرآن تلاوت می شد.

اسلام به تدریج در کره کمرنگ شد اما به گزارش این روزنامه بعد از جنگ جهانی 1953 میلادی فرهنگ اسلامی بار دیگر وارد کره جنوبی شد و انجمن اسلامی کره هم در سال 1965 در کره تاسیس می شود.

همچنین اولین مسجد ویژه مسلمانان و کره ای ها بر اساس این گزارش، در سال 1976 میلادی ساخته شد.

اکنون این کشور 15 مسجد و نزدیک به 200 هزار مسلمان دارد و روابط گسترده ای با کشورهای خاورمیانه دارد.

روزنامه کره ای خاطر نشان می کند که 90 درصد از نفت مورد نیاز کره از خاورمیانه وارد می شود که کشورهای مسلمان را در خود جای داده است.

به همین خاطر کره ای ها باید درک بیشتری از فرهنگ و اقتصاد کشورهای اسلامی داشته و روابط پایدار و سالمی با آنها برقرار کنند.

بنا بر این گزارش، موسسات اسلامی در کره اعلام کرده اند که گرایش کره ای ها به اسلام فزاینده است و بسیاری از آنها می خواهند زبان کشورهای مسلمان را بیاموزند.

رسانه های کره ای نیز به تازگی اقدام به انتشار گزارش هایی در باره اسلام و رواج آن در کره کرده اند.

نوشتن نظر