ابراز محبت به امام عصر (عج) راه ارتقای سبک زندگی منتظرانه

يكشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۲۰
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

حجت الاسلام عزیزالله حیدری با بیان اینکه ابراز محبت به امام عصر  (عج)‌ در ارتقای سبک زندگی منتظرانه موثر است، گفت: قطعا در بینش دینی ما اصولی مانند توحید و معاد وجود دارد که شناخت و آگاهی از آنها در روش زندگی موثر خواهد بود.


وی با بیان اینکه دیدگاه انسان روی رفتارهای او تاثیر گذار است، اظهار کرد: همین که انسان متوجه شود در جهان هستی خدای خالقی وجود دارد و بعد از مرگ نیز زندگی و بازگشتی وجود دارد تاثیر جدی در زندگی می گذارد.

حجت الاسلام حیدری با اشاره به اصل امامت و تاثیر آن در کنار اصل توحید و معاد در زندگی انسان تصریح کرد: اینکه بدانیم در این مسیر وجود یک رهبر برای هدایت انسان در جهت رسیدن به هدف نهایی لازم است در زندگی و رفتارهای روزانه ما تاثیر می گذارد و مهمتر این است که وجود یک راهبر در حرکت انسان نیز راهگشاست.

این پژوهشگر مهدوی تصریح کرد: تشیع در عقیده خود به آموزه مهدویت که بنیان های محکم عقلی دارد، ایمان راسخ دارد و این موضوع مسلما می تواند برای کسانی که منتظر ظهور هستند در جهت گیری ها و رفتارهای انسان اثر گذارد و کسانی که از مساله امامت و مهدویت اثر نمی پذیرند و بی توجهی می کنند در زندگی خود تغییری ایجاد نمی کنند.

وی با اشاره به اصولی از آموزه مهدویت که تاثیر مستقیم در سبک زندگی منتظرانه می گذارند، ادامه داد: گام اول در این راه این است که این بینش در من تقویت شده باشد که ظهور را یک احتمال ندانم و اینکه امام زمان در یک برهه از تاریخ خواهد آمد جزو یقینیات من باشد.

حجت الاسلام حیدری افزود: در این خصوص پیامبر اسلام (ص) می فرمایند: «کسی که انکار کند خروج فرزندم مهدی (ع) را او کافر شده به آنچه که نازل شده به من» که این مساله نشان می دهد ایمان به ظهور حضرت حجت (عج) تا چه اندازه مورد توجه اهل بیت (ع) بوده است.

این پژوهشگر مهدوی گام دوم را صبوری و شکیبایی و پایداری بر دین حق در شرایط متفاوت فتنه ها دانست و بیان کرد: نکته بعدی موثر در سبک زندگی طلب معرفت است به طوری که انسان باید در این راه آگاهی خود را توسعه دهد و امام خود را در زندگی بشناسد.

وی با اشاره به تجدید عهد با امام عصر (ع در شبانه روز ابراز کرد: وجود یک برنامه ریزی دقیق در تجدید عهد با امام حی و حاضر می تواند در عرصه زندگی تاثیرگذار باشد این در حالی است که نباید به وضعیت اعتقادی خود و دیگران بی تفاوت باشیم و باید برای این وضعیت دعا کرد.

حجت الاسلام حیدری ادامه داد: در روایات بر این موضوع تاکید شده که برحذر باشید از شک و تردید به این معنی که هم از خود مراقبت کنیم و هم در قبال دیگران حساس باشیم این در حالی است که نباید نسبت به مشکلات مردم بی تفاوت باشیم و باید دغدغه مشکلات مردم را داشته باشیم که این یکی از کارهای مورد رضایت امام عصر (عج)‌ است.

این پژوهشگر مهدوی گفت: در این مسیر نباید فریب مدعیان دروغین مهدویت را خورد و در مواجهه با آنها ساده لوحی کرد، دعا و نیایش برای تعجیل در فرج نیز در این راه موثر است به طوریکه برای رسیدن به وضع مطلوب راضی به وضع موجود نباشیم و همواره تلاش خود را بی وقفه داشته باشیم، این مساله باید جز برنامه های زندگی باشد

وی با اشاره به دوری از شتاب زدگی در امر ظهور یادآور شد: با توج به اینکه ما خبر از حکمت و علم و آگاهی خدای متعال در این مساله را نداریم باید اجتناب از شتاب زدگی در تعجیل در ظهور داشته باشیم.