تو را الله می خوانم
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»تو را الله می خوانم

تو را الله می خوانم

سه شنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۰۸
امتیاز این گزینه
(1 رای)

تو را می خوانم. تو را با نام الله می خوانم. نامی که اذان و اقامه نماز با آن شروع می شود و به پایان می رسد. نامی که شروع و پایان است.


تو را با نام الله می خوانم که تمامی نامهایت را در خود جا داده است. نامی که با آن سیطره ات را بر سر تمامی آفریدگانت قرار دادی؛ چه کوچک باشند و چه بزرگ.(1)

تو را با نام الله می خوانم. چرا که می دانم این نام درست موقعی که از همه کس و همه چیز مأیوس شده ام و رشته های امیدم گسسته شده است به فریادم می رسد. الله می گویم و شیفته وجودت می شوم و از تو مدد می خواهم از تویی که پرستش و بندگی شایسته هیچ کس جز تو نیست. تویی که هر بار با این نام خواندمت و دستانم را به سمتت بلند کردم پاسخم را دادی.(2)

تو را با نام الله می خوانم. این نام مختص توست. وقتی تو را با این نام می خوانم گویی تمامی نامها و صفات برگزیده ات را فریاد زده ام. این را خوب می دانم که نامت همیشه بوده است. الله، معبود، ایزد، مورد پرستش، آنکه تمامی موجودات حیران به سویش روی می آورند و در عظمتش سرگردانند. (3) آنکس که پناه تمام آنهایی است که دنبال پناهگاهی امن و دور از گمراهی اند.

تو را با نام الله می خوانم. از آن روز که خلقمان کردی نامت را در دلمان قرار دادی. حال بماند که برای برخی سر به مهر مانده و برای برخی تا آسمانت رسیده است. تو همانی هستی که دلها گرفتار اویند.

تو را با نام الله می خوانم. همان که ششمین جانشین پیامبرت، صادق خاندان رسول برگزیده ات علیه السلام در توصیفش به یکی از یاران می گوید: ای بنده خدا! آیا هرگز بر کشتی سوار شده ای؟ عرض کرد: بلی. فرمود آیا اتفاق افتاده که آن کشتی در هم بشکند و تو در کام امواج دریا گرفتار شوی و در آن نزدیکی نه  کشتی دیگری باشد که تو را از مرگ حتمی برهاند و نه شناگر ماهری که تو را به ساحل برساند؟ عرض کرد: بلی (چنین شده است). فرمود آیا در آن لحظه سرنوشت ساز که خطری به طور جدی تو را تهدید می کرد، در آن حال با ناامیدی تمام، ناگهان به قلبت افتاده که فقط موجودی که دارای قدرت نامحدود است می تواند تو را از این گرفتاری هولناک نجات دهد. گفت آری. امام فرمودند: اوست تکیه گاه نجات دهنده و فریاد رس قادر. (5)

تو را با نام الله می خوانم. و  توحیدم تنها زمانی رسمیت می یابد که نامت را فریاد بزنم و بگویم لا اله الا الله.

منابع:
1.       برگرفته از شیخ صدوق، معانی الاخبار، ترجمه فارسی، نشر جامعه مدرسین، قم، سالل چاپ 1403 قمری، چاپ اول،  صفحه11 به نقل از  نسخه اینترنتی کتاب تهیه شده توسط سایت جامع سربازان اسلام
2.       همان
3.       برگرفته از علامه مجلسی. بحار الانوار" ج3، ص222. قال علی علیه السلام: «اللَّه معناه المعبود الذى یاله فیه‏الخلق، و یؤله الیه، و اللَّه هو المستور عن درک الأبصار، المحجوب عن الاوهام و الخطرات» به نقل از پایگاه اینترنتی اسلام کوئست، ذیل سوال معنای لغوی «الله چیست». تاریخ بازدید 27/3/1394 به آدرس
4.       برگرفته از شیخ صدوق، معانی الاخبار، ترجمه فارسی، نشر جامعه مدرسین، قم، سالل چاپ 1403 قمری، چاپ اول،  صفحه12 به نقل از  نسخه اینترنتی کتاب تهیه شده توسط سایت جامع سربازان اسلام
5.       همان


نویسنده: مریم محبی

نوشتن نظر