چرا دیدار سرّی نتانیاهو و سیسی در قاهره بی‌نتیجه ماند؟
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»چرا دیدار سرّی نتانیاهو و سیسی در قاهره بی‌نتیجه ماند؟

چرا دیدار سرّی نتانیاهو و سیسی در قاهره بی‌نتیجه ماند؟

پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۱۰
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

یک سیاستمدار صهیونیست تأکید کرد که نخست وزیر رژیم صهیونیستی، سال گذشته دیداری با رئیس‌جمهور مصر داشته که می توانست به تغییر چهرۀ خاورمیانه منجر شود.

يتسحاق هرتسوگ، رهبر مخالفان اسرائیلی، گفت به همراه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، دیداری با رهبران عرب داشته است که می توانست به تغییر چهرۀ خاورمیانه منجر شود اما تندروهای حزب نتانیاهو (لیکود) موفق شدند همۀ تلاش ها در این زمینه را بر باد دهند.

پایگاه تایمز اسرائیل نوشت: هرتسوگ پس از آن این سخنان را مطرح کرد که روزنامۀ هاآرتس در خبری اعلام کرد که نتانیاهو، هرتسوگ و عبد الفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر، سال گذشته به شکل سری در قاهره با هم دیدار کرده اند تا دربارۀ روند مذاکرات سازش گفتگو کنند.

هرتسوگ در این باره گفت در جریان این دیدار سندی تهیه شد که می توانست چهرۀ خاورمیانه را تغییر دهد. او افزود: نتانیاهو در آن دیدار سخنانی را با رهبران عرب در میان گذاشت که آن را برای مردم اسرائیل مطرح نمی کند.

هرتسوگ تأکید کرد که به رغم پیشرفت هایی که در این مذاکرات حاصل شده بود، ورود اعضای حزب لیکود به گفتگوهای مربوط به تشکیل دولت نتانیاهو به فروپاشی تلاش های انجام شده منجر شد.

بر اساس گزارش هاآرتس، نتانیاهو و هرتسوگ، آوریل 2016، همراه با شماری از مسئولان و و مشاوران امنیتی، شبانه با هواپیمایی ویژه به قاهره رفتند و مستقیم برای دیدار با سیسی روانۀ قصر ریاست جمهوری مصر شدند. هیأت اسرائیلی بامداد و پس از گفتگوهایی که در آن سیسی اسرائیلی ها را به پیشبرد بیشتر این مسیر ترغیب کرد، به تل آویو بازگشت.

گزارش هاآرتس در فضایی منتشر شده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تلاش های تازه ای را برای احیای مذاکرات سازش میان اسرائیل و فلسطین و با همکاری کشورهای عرب سنی موسوم به «میانه رو» آغاز کرده است.

نوشتن نظر