حکومت عربستان وارد مرحله ماقبل فروپاشی شده است
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»حکومت عربستان وارد مرحله ماقبل فروپاشی شده است

حکومت عربستان وارد مرحله ماقبل فروپاشی شده است

شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۴۳
امتیاز این گزینه
(1 رای)

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، پایگاه خبری النباء در مقاله‌ای با عنوان «عربستان: کودتای سفید یا فروپاشی سیاه» به تاثیر ولی عهدی محمد بن سلمان در آینده سیاسی عربستان پرداخت.


النباء نوشت: به نظر می رسد که حکومت در عربستان به مرحله ماقبل فروپاشی ورود پیدا کرده است آن هم به لحاظ تحولات غیرمعمول اخیری که چه از لحاظ کمی و چه کیفی در برهه اخیر در عرصه داخلی عربستان شاهد بودیم.

این تحولات سیاسی، شدت اختلاف بین اعضای خاندان حاکم بر عربستان را نشان داده و بر نقش و عملکرد این کشور در منطقه تاثیرگذاشته است.

چه بسا این اختلافات ترتیبات مربوط به موروثی بودن قدرت در عربستان را به گونه ای عوض کند که همزمان به نفع طرف هایی در داخل و خارج عربستان باشد به گونه ای که تغییر ظاهری در قدرت ایجاد شود یا زمینه کودتایی را که بعید هم به نظر نمی‌رسد فراهم کند.

برخی تحلیلگران معتقدند در سایه تغییرات ژئو سیاسی بزرگی در منطقه همچون بحران قطر، تشدید رویارویی با ایران و جنگ یمن تغییری در رهبری عربستان حاصل می شود.

نشانه‌های این تغییر زمانی نمود پیدا کرد که ملک سلمان، فرزند خود را به ولیعهدی منصوب کرد تا به این جوان 31 ساله قدرت گسترده تری بدهد در عین حال عربستان می خواهد اقتصاد خود را که متکی بر نفت است و با تنشی روز افزون در برابر رقیب منطقه‌ای خود ایران روبروست نیز از اساس تغییر بدهد.

با وجود اینکه ارتقای محمد بن سلمان به منصب ولیعهدی از مدتی قبل برای آنهایی که پیگیر مسائل مربوط به خاندان حاکم سعودی هستند قابل پیش بینی بود اما زمان آن غیرمنتظره بود بخصوص که آینده عربستان را در دست فردی نسبتا بی تجربه قرار داد.

این گزارش افزود؛ در شرایطی که مناسبات ریاض با قطر و ایران پرتنش شده و از باتلاق جنگ یمن هم خلاصی نیافته محمد بن سلمان جانشین شاهزاده محمد بن نایف پسر عموی خود می شود در حالی که بن نایف یک مقام امنیتی کهنه کاری بود که فرماندهی عربستان علیه داعش و القاعده را برعهده داشت.

تحلیلگران می گویند انتصاب محمد بن سلمان در مقام ولیعهدی سیاست های عربستان را در قبال ایران و رقبای آن از بین شیخ نشین ها همچون قطر تندتر خواهد کرد مساله ای که به ناامنی ها در منطقه بی ثبات خاورمیانه دامن خواهد زد.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند عربستان در آستانه ورود به مرحله مهمی از مراحل تاریخ خاندان حاکم سعودی است چرا که ولی عهد از نسل جوان انتخاب شده تا اولین گام برای رسیدن به کرسی پادشاهی برداشته شود.

تحلیلگران می گویند عملیات تغییر در عربستان به کرسی پادشاهی نیز خواهد رسید بخصوص که ولی عهد جدید علاوه بر وفاداری داخلی ها از روابط قوی با آمریکا و اسرائیل برخوردار است.

به نظر می رسد تصمیم‌های شاهزاده بن سلمان نیز بیش از اینکه دشمنان را تحریک کند دوستان و متحدان عربستان را خوشحال می کند سیاست عربستان از زمان ولی عهدی بن سلمان شاهد تحولات ریشه ای بوده است امروز محمد بن سلمان یک پله به کرسی پادشاهی نزدیک شد تا نگرانی ها بیش تر شود.

بنابراین آینده حکومت در عربستان با تسلط آل سلمان از طریق کودتای سفید بر این کشور شاهد کشمکش های داخلی خواهد بود که ارکان خاندان حاکم سعودی را متزلزل کرده و ادامه حکومت پادشاهی را تهدید می کند و چه بسا شاهد سقوط سیاه خاندان حاکم سعودی باشیم.

نوشتن نظر