طلوع خورشيد
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی» طلوع خورشيد

طلوع خورشيد

دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

دوران امامت حضرت موسی بن جعفر علیه السلام از 25 شوال سال 148 ه. همزمان با شهادت پدر بزرگوارش امام صادق علیه السلام آغاز شد. در این زمان حضرت 20 سال داشت. در آغاز امامت، حضرت با قاتل پدرش، منصور دوانیقی رو در رو بود...


محمد عابدی

طلوع خورشید
ابو بصیر گفت: همراه امام صادق علیه السلام برای شركت در مراسم حج عازم مكه بودیم. وقتی به سرزمین ابواء رسیدیم، حضرت برای ما صبحانه ای تدارك دید. مشغول صرف صبحانه بودیم كه كسی از طرف همسر امام صادق علیه السلام آمد و به ایشان خبر داد كه حال همسرتان دگرگون شده و درد زایمان آغاز شده است و چون فرموده بودید در این باره قبل از هر كار شما را مطلع كنیم، خدمتتان آمدم.
امام صادق علیه السلام همان لحظه برخواست و همراه فرستادۀ همسرش رفت و بعد از چند لحظه برگشت. ما كه قیافۀ شاداب ایشان را دیدیم، شاد باش گفتیم و از وضعیت همسرشان پرسیدیم، فرمود: خداوند حمیده را به سلامت داشت و به من پسری عنایت فرمود كه در میان مخلوقاتش از همه بهتر است. همسرم در بارۀ آن نوزاد مطلبی به من گفت: كه گمان می كرد من از آن بی خبرم؛ اما من پیرامون آن موضوع از او آگاه تر بودم.
من (ابو بصیر) دربارۀ محتوای آن مطلب سؤال كردم، ایشان فرمود: «حمیده گفت: هنگامی كه آن نوزاد متولد شد، دست هایش را بر زمین گذاشت و سر به سوی آسمان بلند كرد..» من به حمیده گفتم این كار نشانۀ رسول خدا صلی الله علیه و آله و نشانۀ وصی بعد از اوست. (1)
و به این ترتیب بود كه ابو الحسن موسی كاظم علیه السلام در روز شنبه هفتم ماه صفر سال 128 ه ق در سرزمین ابواء (بین مكه و مدینه) به دنیا آمد. (2)
آمد به جهان باب حوایج كاظم // محبوب خدا موسی جعفر آمد (3)پی نوشت:

1)- شرح مفصل این خبر را در اصول كافی، ج 1 ص 385، حدیث 1، باب موالید ائمة بخوانید و المحاسن ص 314.
2)- سال 129 هجری نیز نقل شده است به كافی ج 1 ص 476، بحار الانوار ج 48 ص 2، ارشاد مفید ص 269، كشف الغمه ج 2، ص 212 و اعلام الوری ص 286، و 310، رجوع كنید.
3)- شعر از ابو الفضل آسمانی.

ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره 4.

نوشتن نظر