تلفات کُردهای عفرین به ۲۵۰۰ نفر رسید
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»تلفات کُردهای عفرین به ۲۵۰۰ نفر رسید

تلفات کُردهای عفرین به ۲۵۰۰ نفر رسید

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۱۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

ستادکل نیروهای مسلح ترکیه ادعا کرد که از آغاز عملیات شاخه زیتون تا کنون، بیش از ۲۵۰۰ شبه‌نظامی کُرد از پای درآمده و ۹۲۴ هدف نیز نابود شده است.


به گزارش«شیعه نیوز»، ارتش ترکیه شامگاه شنبه مدعی شد بیش از ۲۵۰۰ شبه‌نظامی کُرد را در جریان عملیات شاخه زیتون در شمال سوریه از پای درآورده است.

در بیانیه ستادکل نیروهای مسلح ترکیه آمده است که با از پای درآمدن حدود ۲۰۰ عضو یگان‌های مدافع خلق (YPG) در جریان درگیری‌های ۲۴ ساعت گذشته در عفرین، تلفات نیروهای کُرد به ۲۵۱۶ نفر افزایش یافت.

به نوشته روزنامه «دیلی صاباح» در این بیانیه همچنین آمده است که نیروهای ترکیه با پشتیبانی همپیمانان خود (گروهک ارتش آزاد سوریه) توانستند ۷ روستا را در جنوب غربی منطقه عفرین از کنترل ی.پ.گ خارج کنند.

شورای بهداشت کانتون عفرین چندی پیش اعلام کرده بود که درپی حملات ترکیه، تا کنون در مناطق مختلف عفرین ۱۹۲ غیرنظامی کشته و ۵۷۴ نفر دیگر زخمی شدند. بیشتر این افراد زن و کودک هستند.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» همچنین درپی عملیات جنگنده‌های ترکیه تا کنون ۹۲۴ هدف تعیین شده متعلق به نیروهای کُرد در منطقه عفرین، شامل سنگرها، مخفی‌گاه‌ها، انبار مهمات و تجهیزات نظامی در عملیات جنگنده‌های ترکیه نابود شده‌اند.

«رجب طیب اردوغان»‌ رئیس‌جمهور ترکیه پیشتر گفته بود تا کنون ۴۱۵ کیلومتر مربع از منطقه عفرین به کنترل نیروهای ترکیه و همپیمانان آن درآمده و ۱۰۰۰ روستا را از کنترل کُردها خارج کرده‌اند.

آنکارا که از چندین ماه قبل تهدید به اجرای عملیات نظامی جدید در شمال سوریه علیه شبه‌نظامیان کُرد در این منطقه می‌کرد، بعد از اعلام تصمیم آمریکا برای ایجاد ارتش کُردی ۳۰هزار نفری در سوریه، مجاب به آغاز آن شد.

ترکیه، حمله به عفرین در حلب در شمال غرب سوریه را از ۲۰ ژانویه آغاز کرد؛ زمانی که با توپخانه مواضع نیروهای کُرد در ریف حلب شمالی و غربی را هدف گرفت.

ترکیه شاخه زیتون را از جهت امنیت خود و تاثیر در ژئوپلتیک منطقه حیاتی می‌داند. اما این تفکر برای این کشور هزینه نیز داشته است. شلیک شدن بیش از ۹۰ راکت توسط ی.پ.گ طی دو هفته به جنوب ترکیه باعث کشته و زخمی شدن بیش از ۱۲۰ نفر شده است. همچنین تا کنون ۴۱ نظامی ترکیه کشته و نزدیک به ۲۰۰ نفر زخمی شدند.

در عرصه میدانی ترکیه عملا تا کنون به غیر از حملات هوایی و توپخانه‌ای نتوانسته موفقیت چندانی در جبهه عفرین به دست بیاورد و فعلا در حد اشغال چند تپه و روستا پیشرفت داشته است. حملاتی که به گفته مقامات کُرد، علاوه بر آوارگی چند هزار نفر، حدود ۲۰۰ غیرنظامی را به کام مرگ کشانده و بیش از ۵۵۰ مجروح برجای گذاشته است.
منبع: فارس

نوشتن نظر