تحریم حزب‌الله؛ تحریم لبنانی‌ها
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»تحریم حزب‌الله؛ تحریم لبنانی‌ها

تحریم حزب‌الله؛ تحریم لبنانی‌ها

يكشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۴۰
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

آمریکا با تحریم اخیر حزب الله در حقیقت لبنانیها را تحریم کرد زیرا مردم لبنان به مقاومت رای دادند.


طی سالیان اخیر توسل به ابزار تحریم به اخرین ابزار مورد توسل آمریکا در عرصه بین المللی تبدیل شده است و آمریکا در واقع با اعمال تحریم و تشدید آن بر یک دولت یا حزب و گروه آخرین شانس خود در منزوی کردن و نابودی کشور یا گروه مورد نظر را درحالی که خود بیش ازهمگان بر ناکارامدی ان اعتقاد دارد امتحان میکند.

تحریمهای غیرموثر با سابقه چندین دهه علیه کوبا،کره شمالی ،ایران و...نمونه های زنده این ابزار زنگار گرفته است و جالب انکه هر بار با حرارتتر از پیش تحریمهای آمریکا تجدید میشوند یا شدت میابند و البته حاصل آن فقط و فقط محکم ترشدن اراده ملت و گروه تحریم شده بر اهداف و آرمانهایشان است.

تنها در همین چند روز اخیر و خروج آمریکا ازتوافق هسته ای موسوم به پنج بعلاوه یک با ایران، در دو نوبت چند شرکت و فرد ایرانی و البته رییس بانک مرکزی ایران مشمول تحریمهای جدید قرار گرفتند، تحریمهایی که با حضور بازیگران اروپایی و چین و روسیه تا این لحظه چنانکه شواهد نشان میدهد بغیر از ترامپ محل اعتماد و اعتنای هیچ کس دیگری نیست و این درحالی است که حتی بفرض اثرگذاری، آنچنان توقعی که کاخ سفید از اعمال تحریمها دارد دیگران چنین باوری به انها ندارند.

فراموش نکرده ایم که همین چند سال پیش و قبل از توافق هسته ای انواع و اقسام تحریمها و از جمله تحریمهای فلج کننده بر ایران تحمیل شد اما بی نتیجه ماند و حتی در شرایط تحریم ایران توانست بزرگترین توفیقات را در عرصه هسته ای و بویژه غنی سازی اورانیوم در سطح صنعتی بدست اورد. اما این رسم ناخوشایند و البته بی اثر اگرچه فقط تاحدی باعث زحمت مردم یک کشور میشود و تاثیری در روند حرکت حکومتها نداشته و ندارد این روزها در خصوص حزب الله لبنان هم تکرار شد و دولت ترامپ عده ای از بزرگان حزب الله و تعدادی از بزعم خود شرکتهای ترامپ عده ای از بزرگان حزب الله و تعدادی از بزعم خود شرکتهای وابسته به این جریان مردمی را مشمول تحریم کرد.

صرف نظر از اینکه تروریست معرفی کردن جریان حزب الله و صدر آن سید حسن نصرالله  در گذشته مسبوق به سابقه ای بی نتیجه بوده است سوال اساسی این است که اعمال چنین تحریمهایی کدام فشارها را بر این جماعت مردمی وارد خواهد کرد؟ کدام حجم تجارت بین المللی و تعامل بین الدولی حزب الله را امریکا با این تحریمها نشانه رفته است؟ ایا مبادرت به این اقدامات جز اعمال جنگ روانی علیه حزب الله  هدفی دیگر دارد؟ و ایا تجربه و تاریخ نشان نداده است حزب الله و مقاومت در برابر چنین پروپاگاندا و جنگ روانی مصونیت کامل دارند ؟ بنظرمیرسد اگر برای چنین اقداماتی نتیجه ای متصور بود باید در خلال سالیان اخیر به خلع سلاح حزب الله و انزوای آن منجر میشد!!

واقعیت ان است که مبادرت به تحریم و تشدید آن جز به افزایش محبوبیت حزب الله نمیانجامد، موضوعی که سندیت خود را در انتخابات اخیر لبنان و استقبال وسیع مردمی ازمقاومت نشان داد . در کنار اقدام خزانه داری امریکا در تحریم جدید حزب الله ، دولتهای عربی هم کوشیدند با همصدایی با ترامپ منازعات را کنار بگذارند و حزب الله را بدیده دشمنی مشترک ببینند .

عربستان بحرین کویت امارات عمان و قطر با چشم بستن بردشمنی هایی که طی یکسال گذشته در قالب" بحران شورای همکاری خلیج فارس" دامنشان را گرفت حزب الله را بجای اسرائیل نشاندند و به امریکا اقتدا کردند و در اولین روز از ماه مبارک رمضان علیه برادران ایمانی خود در لبنان اعلام هم افقی کردند.هم ترامپ و هم دشمنان دیروز و هم پیمانان امروز احتمالا در حالی که نتیجه را در زمین لبنان به مقاومت واگذار کرده اند با تحریم مشترک حزب الله در حقیقت لبنان و مردم این کشور را تحت فشار گذاشته اند تا حزب الله و مقاومت را که اینک حداکثرها را در دست دارد در آینده لبنان در حداقل ها محدود کنند.این بار تحریم علیه حزب الله نیست بلکه متوجه مردمی است که حزب الله و مقاومت را برای اداره اینده کشورشان برگزیده اند.

ابورضاصالح

نوشتن نظر