تمرکز بیانیه پایانی نشست سازمان همکاری شانگهای بر حل سیاسی بحران سوریه
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»تمرکز بیانیه پایانی نشست سازمان همکاری شانگهای بر حل سیاسی بحران سوریه

تمرکز بیانیه پایانی نشست سازمان همکاری شانگهای بر حل سیاسی بحران سوریه

يكشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۷
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در بیانیه مشترکی در خاتمه نشست‌شان در کینگ دائوی چین بر عدم وجود جایگزین برای حل سیاسی بحران سوریه تاکید کرده و از طرف‌های جنگ در این کشور خواستند تا برای اجرای توافق مربوط به مناطق کاهش تنش در سوریه اقداماتی را اتخاذ کنند.

بیانیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای در کینگ دائو تاکید داشت که بحران سوریه تنها از طریق یک فرایند سیاسی فراگیر تحت رهبری خود سوری‌ها می‌تواند حل شود و این فرایند باید مطابق با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و احترام به حاکمیت،‌ استقلال و تمامیت ارضی سوریه باشد.

کشورهای این سازمان همچنین در بیانیه خود از مذاکرات صلح در ژنو حمایت کرده و از همه طرف‌های درگیری خواستند تا اقداماتی ملموس به منظور اجرای تفاهم نامه ایجاد مناطق کاهش درگیری در سوریه در راستای ایجاد یک محیط مناسب برای راه حل سیاسی این کشور اتخاذ کنند.

کشورهای سازمان همکاری شانگهای همچنین بر غیرقابل قبول بودن استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه تاکید داشته و اعلام کردند از تحقیقاتی بی‌طرف و معتبر درباره حملات شیمیایی در سوریه حمایت می‌کنند.

همچنین رهبران این سازمان از طرف‌های توافق هسته‌ای برجام با ایران خواستند به وظایفشان براساس این توافق در راستای تضمین ثبات جهانی و منطقه‌ای پایبند باشند.

این بیانیه امروز (یکشنبه) در اجلاس سازمان همکاری شانگهای در چین امضا شد.
منبع: ایسنا

نوشتن نظر