كَردَر رضوى؛ تنها روستاى با نام امام رضا (ع)
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»كَردَر رضوى؛ تنها روستاى با نام امام رضا (ع)

كَردَر رضوى؛ تنها روستاى با نام امام رضا (ع)

سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۳۰
امتیاز این گزینه
(1 رای)

«كَردَر» نام روستاي زيبا با آب و هوا گرم در استان «هرمزگان» است با باغ‏ها ليمو، انبه و هنر ظريف زنانش كه خوس‏دوز نام دارد. كردر ساحل نيست؛ امّا با ساحل «خليج فارس» و «دريا عمّان» فاصله چندان ندارد. دور تا دور روستا را باغ‏ ها خرما، ليمو، پرتقال و زيتون احاطه كرده است؛ ليموهاي كه شهرت ملّ و حتّ جهان دارند. يك قلعه تاريخ در ورود روستا قرار دارد كه در «سازمان ميراث فرهنگ » به نام «قلعه كردر» ثبت شده است.


امّا آنچه سبب شهرت اين روستا شده، باغ‏ها ليمو و انبه و صنايع‏ دستی اش نيست؛ بلكه ارادت مردمانش به ساحت خورشيد هشتم است كه نام روستا كردر را بر سر زبان‏ ها انداخته است. در كردر هرچه ببين ، به نام امام رضا (ع) نام‏ گذار شده؛ حسينيه روستا كه اسم امام رضا (ع) را دارد قدمت حدّاقل صدساله دارد.

هيئت مذهب ، حسينيه، دهكده جشنواره آسمان هشتم و ...، همگی به نام امام رضا (ع) نام‏گذار شده است. كردر تنها روستای كشور است كه به نام امام رضا (ع) ناميده شده و گرچه قدمت ارادت مردمانش به حضرت خورشيد، به قرن‏ها پيش برمی گردد، امّا رسماً در ميلاد امام هشتم (ع) در سال 88 به نام امام رضا (ع) ناميده شده و كردر رضوی نام گرفته است.
نام خانوادگ اغلب مردمان روستا ذاكری است. وقت از يك از ساكنان روستا پرسيدم چرا همه اهال نام ذاكری دارند، گفت: به دليل اينكه ذاكر اهل‏بيت (ع) بوده‏ اند.
ابراهيم ذاكری 48 سال دارد؛ مرد لاغر اندام و متين با چهره‏ا آرام، امّا پيگير، باتجربه و كاركشته. او آغازگر جشن‏ ها رضوی در «ميناب» بوده و سال‏ها پيش در روستا كردر جشن و جشنواره و مراسم برا امام رضا (ع) طرّاح و اجرا كرده است. همه زندگی اش را وقف حضرت رضا (ع) كرده و در يك روستا شور و هيجان رضوی به وجود آورده است. آن‏قدری امام رضا (ع) و جشن‏ ها رضوی برايش مهم بوده كه پا خيلی از مسئولان و مقام‏ ها كشور را به اين روستا باز كرده و اهال كردر بيشتر از خيل از شهرها بزرگ، مراسم و برنامه اجرا و مقامات كشور را ميزبان كرده‏ اند.

او در معرف كردر رضوی می گويد: كردر رضوی ، حدود 450 خانوار و بيش از 2200 نفر جمعيت دارد و از وقت من به ياد دارم، اهال روستا اكثريت كشاورز و باغدار بودند. در گذشته، مردم شغل‏ها ساده‏ ای داشتند و مشاغل اقتصاد بزرگ در منطقه نبود. مردم به سادگی زندگی می كردند و البتّه تاكنون هم، چنين است. زنان روستا بيشتر كارشان صنايع دست و «خوس‏دوز » است. آداب و رسوم و فرهنگ مردم كردر رضوی ، مانند ديگر نقاط شهرستان ميناب است. در كردر باغ‏ها ليمو و نخل وجود دارد. البتّه در سال‏ ها اخير به دليل خشكسال ، باغ‏ها ليمو كاهش يافته است.

كردر ها عاشق اهل‏بيت (ع)، به خصوص امام رضا (ع) هستند و پيش از اينكه جشن‏ ها رضوی در كشور فراگير شود، در اين روستا، فعّاليت‏ ها رضوی انجام می شده كه بعدها منتهی به برگزار يك جشنواره رضوی ، به نام «آسمان هشتم» برای روستاييان شده است. او می گويد: سال 86، جوانان كردر دور هم جمع شدند و گفتند بياييد يك كار برای امام رضا (ع) در ايام ولادت آقا علی بن‏ موسی الرّضا (ع) در روستا انجام دهيم تا در ميلاد رضوی ، روستا جنب و جوش داشته باشد. اين بود كه آمديم و برا اهالی روستا مسابقات نماز و نهج‏ البلاغه و نامه هایی به امام رضا (ع) طرّاح كرديم و خيلی ساده كار را شروع كرديم. يادم هست در همان سال اوّل، حدود 350 نفر از جوانان روستا در مسابقات شركت كردند. برا تجليل از برگزيدگان، يك از مبلّغان از «قم» را برا آئين پايان دعوت كرديم و در آن مراسم، از نفرات برتر تقدير شد.

مردم، جوانان و نوجوانان جنب و جوش خاصّ داشتند. تا اينكه يك سال گذشت و سال 1387، ديديم از تلويزيون تيزر جشنواره امام رضا (ع) پخش می شود.

يك رويداد مهم‏
او در پاسخ به اين پرسش كه روستا كردر، از چه سال به «كردر رضوی » معروف شد، می گويد: سال 1388 كه برا امام رضا (ع) با حضور مهمانان كشور جشن برگزار كرديم، وقت آنها حال و هوا خاص و ارادت ويژه مردم، به خصوص جوانان كردر را به امام رضا (ع) ديدند، پيشنهاد كردند اسم كردر به كردر رضوی تغيير پيدا كند. مشخّصاً آقا طاهريان، معاون فرهنگ ، هنر «ستاد عال كانون‏ های مساجد كشور» اين پيشنهاد را مطرح كرد و ما از آن استقبال كرديم.

دليل ارادت مردم كردر رضوی به امام رضا (ع)
ذاكری می گويد: من از زمان كه يادم می آيد، كردر ها عاشق امام هشتم (ع) بوده‏ اند. از همان زمان‏ ها، ارادت و علاقه ويژه‏ ای به ائمّه و اهل‏بيت (ع)، به ويژه امام هشتم (ع) داشتند و از همان دوران كودك ، يادم هست ما در برنامه‏ ها دين و مذهب در روستا شركت می كرديم. مردم كردر برا آقا امام رضا (ع) و فرزندانشان ارادت و احترام خاصّ قائل هستند.

ميناب فاصله زياد با مشهد دارد و مردمان آن به سخت راه زيارت بارگاه رضوی می شوند. ذاكری در اين‏باره می گويد:
مردم روستا ما همه ساله به صورت كاروان برا زيارت امام رضا (ع) راه مشهد می شوند؛ مثلًا با يك يا دو اتوبوس، هم‏زمان و به صورت ويژه به حرم امام رضا (ع) اعزام می شوند. وقت در شرف حركت هستند، يك شب يا يك روز پيش از حركت، با چاووش خوان محلّ ، زائران بدرقه می شوند و آن افراد و خانواده‏ هاي كه می خواهند به پابوس آقاعلی بن‏ موسی الرّضا بروند، در خانه‏ هايشان يا حسينيه‏ ای كه نزديك منزلشان است، چاووش خوان برگزار می كنند و اهال باخبر می شوند كه فلان خانواده يا شخص، امروز يا فردا عازم مشهد مقدّس و حرم حضرت امام رضا (ع) است و برا بدرقه اين عزيزان كه زائر امام رضا (ع) هستند، همه اهالی در منزل آنها برا خداحافظ و بدرقه جمع می شوند و حتّی چند قدم به صورت پياده و با چاووش خوان محلّ زائران را مشايعت می كنند. در زمان بازگشت زائران مشهد، بازهم با چاووش خوان محلّ از آنها استقبال می كنند.

مردم در ابتدا روستا جمع می شوند و زائران با استقبال بسيار شايسته‏ ای با نقل و نبات و گل و اسپند و چاووش خوان محلّ وارد روستا می شوند.

تنها روستای رضوی كشور و حال و هوا ميلاد امام هشتم (ع)
ذاكری با بيان اينكه در ايام ولادت حضرت رضا (ع) در تنها روستای رضوی كشور، حال و هوا خاصّ حاكم است، می افزايد: در ايام ولادت امام هشتم (ع) مراسم بسيار باشكوه در كردر برگزار می شود؛ به خصوص الآن كه دهه كرامت نام‏گذار شده است، يك كاروان تحت عنوان كاروان «آسمان هشتم» تشكيل داده‏ ايم كه به نيت امام هشتم (ع) برا هشت روستا ميناب، مولودی خوانی و مراسم باشكوه برگزار می كنيم.

در سالروز شهادت آقاعلی بن موسی الرّضا هم عزادار سنّت برگزار می شود كه با حال و هوا خاصّ همراه است و مردم نذر می دهند. ما در ايام نزديك به ماه محرّم برنامه‏ ای داريم تحت عنوان «طرح محرّم» كه در چهل شب قبل از دهه محرم، در چهل منزل روستا، زيارت عاشورا خوانده می شود؛ بعد، از يازدهم محرّم تا اربعين هم در 40 منزل ديگر زيارت عاشورا خوانده می شود كه با استقبال جوانان و اهال مواجه هستيم. از اربعين حسين هم به مدّت ده شب تا شهادت آقاعلی بن‏ موسی الرّضا (ع) در حسينيه امام رضا (ع) مراسم عزاداری ادامه پيدا می كند.
منبع: ماهنامه زائر، شماره 256، صص 87- 88.

نوشتن نظر