بررسی وضعیت یمن در شورای امنیت
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»بررسی وضعیت یمن در شورای امنیت

بررسی وضعیت یمن در شورای امنیت

سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن فردا گزارش خود را درباره وضعیت یمن به شورای امنیت ارایه می دهد.

شورای امنیت سازمان ملل فردا (چهارشنبه 19 دی 1397) جلسه ای را برای استماع گزارش « مارتین گریفیث» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن برگزاری می کند.

این گزارش درباره توافقنامه ای است که دو طرف درگیری یمنی برای پایان درگیری ها در سوئد به آن دست یافته اند.در طول جلسه چهارشنبه قرار سات که «مارک لوکوک» معاون دبیرکل سازمان ملل در امور انسانی نیز گزارشی را درباره وضعیت انسانی در یمن به شورای امنیت ارایه دهد.

گریفیث برای تسریع اجرای توافقنامه سوئد به ویژه بخش مربوط به استقرار دوباره نیروها در شهر ساحلی الحدیده برای رساندن کمک های انسانی و مواد غذایی به این کشور تلاش می کند.نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن پایان هفته گذشته به صنعاء منطقه تحت کنترل حوثی ها سفر کرد و مقامات انصارالله گفتگو داشت، همچنین وی روز دوشنبه نیز در عربستان با مسئولان دولت مستعفی یمن دیدار کرد.

این دیدارها در چارچوب تلاش های هدفمندی به منظور تقویت توافقنامه دسامبر در سوئد به ویژه مسئله بندر الحدیده است.الحدیده مهمترین نقطه مذاکرات بین دو طرف یمنی در سوئد بود که در طول ماهها از جمله مناطق مهم در جنگ یمن به شمار می آمد. اما این شهر از زمان آغاز اجرای توافقنامه آتش بس که از 18 دسامبر اجرایی شد، آرامش نسبی برآن حاکم بوده است.

گریفیث امیدوار است که در ماه ژانویه بتواند که دو طرف درگیر را برای تکمیل مذاکرات در کویت گردهم آورد.


از زمان آغاز جنگ در یمن یعنی ششم فروردین 1394 ( 25 مارس 2015 میلادی) بیش از هزاران نفر کشته شدند. براساس گزارش سازما ملل متحد، این جنگ همچنین بدترین بحران در جهان به شمار می آید که در آستانه خطر قحطی قرار دارد.

عربستان سعودی با تشکیل ائتلاف عربی در حمایت از دولت «عبد ربه منصور هادی» حمله هوایی علیه یمن را با نام عملیات طوفان قاطعیت (عملیة عاصِفة الحزم) در فروردین 1394 آغاز کرد و  این حملات از دوم اردیبهشت همان سال با نام عملیات احیای امید (عملیة إعادة الأمل) ادامه داد.
منبع: شبستان

نوشتن نظر