اسماعیل شفیعی‌سروستانی در طرح «چهل قلم» تجلیل شد
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»اسماعیل شفیعی‌سروستانی در طرح «چهل قلم» تجلیل شد

اسماعیل شفیعی‌سروستانی در طرح «چهل قلم» تجلیل شد

شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۵
امتیاز این گزینه
(1 رای)

در ادامه اجرای طرح موسوم به «چهل قلم»، این بار در استان کهگیلویه و بویراحمد، ضمن رونمایی از کتاب «بنی‌اسماعیل، بنی‌اسرائیل و آخرالزمان»، اثر اسماعیل شفیعی‌سروستانی، از چهار دهه خدمات این روزنامه‌نگار، نویسنده و مهدویت‌پژوه تجلیل شد.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در کهگیلویه و بویرحمد، در ادامه اجرای طرح موسوم به «چهل قلم» که به مناسبت فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و برای تجلیل از چهل نویسنده، شاعر و پدیدآورنده شاخص کتاب، توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سراسر کشور برگزار می‌شود، طی مراسمی در کتابخانه عمومی آیت‌الله ملک حسینی یاسوج و با حضور مسئولان استانیِ کهگیلویه و بویراحمد، از 40 سال خدمات اسماعیل شفیعی‌سروستانی، روزنامه‌نگار، نویسنده و مهدویت‌پژوه تقدیر شد،.

یاسر رحیمیان سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد، حضور این نویسنده در این استان را مایه مباهات دانست و گفت: برگزاری طرح چهل قلم فرصتی مغتنم برای آشنایی مردم با این نویسندگان بزرگ و آثار فاخرشان است؛ کتاب میراث ماندگار روشنگری در زندگی بشر است و کتابخانه‌ها هم کانون انتقال این میراث ماندگار و سازنده هستند.


بداخلاقی‌های سیاسی  و خطاهای حوزه اقتصاد ناشی از عدم توجه به فرهنگ است
در این مراسم همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد فرهنگ را مقدم بر سایر حوزه‌ها دانست و گفت: فرهنگ زمینه‌ساز توسعه همه جانبه در یک مملکت است که باید در زندگی و جامعه نهادینه شود.

رضا دهبانی‌پور تصریح کرد: در نگاهی اجمالی به مسیر توسعه مبتی بر عقلانیت که جوامع پیشرفته طی کرده‌اند، می‌بینیم که ابتدا با تغییر در باورهای نادرست و ارتقا سطح فکر، آموخته‌ها را آلایش داده، حفظ کرده و نسل به نسل انتقال داده‌اند و پس از رشد و توسعه همه جانبه فرهنگ، به عنوان سنگ بنای اصلی توسعه پایدار به سوی توسعه اجتماعی، سیاسی و اقتصادی حرکت کرده‌اند.

وی بیان کرد: اگر امروزه بداخلاقی‌های سیاسی را شاهد هستیم و آزمایش و خطا در حوزه اقتصادی وجود دارد، همه به دلیل عدم توجه به حوزه فرهنگ است.


کتاب مهترین ابزار توسعه و انتقال فرهنگ
دهبانی‌پور، ایران اسلامی را مهد تمدن کهن و غنی دانست و گفت: تاریخ ایران اسلامی مملو از فرهنگ، اندیشه، شعر و ادب است و همین ویژگی‌ها موجب سربلندی ملت ایران شده است.

این مسئول فرهنگی با تاکید بر اینکه در پیمودن مسیر تعالی، توجه به فرهنگ و عقلانیت بر دیگر عرصه‌ها ارجحیت دارد و اولاست، یادآور شد: با بررسی مکاتب دیگر و آثار متفکران جهان می‌بینیم که بعضی اندیشمندان، طبیعت و برخی هم عقل و ذهن و عده‌ای نیز تاریخ را مبنای شناخت و آگاهی معرفی می‌کنند؛ اما در دین مبین و مکتب حیات بخش اسلام، ضمن احترام به نظریات دیگر مکاتب با دعوت به تامل در نظام طبیعت در کنار شناخت گذشته بشر و تاریخ، تفکر و عقلانیت به عنوان شاهراه اصلی آگاهی معرفی شده و یک ساعت تفکر را معادل 70 ساعت عبادت می‌داند.

دهبانی‌پور با اشاره به ابزارهای انتقال فرهنگ که حاصل تفکر علمی است، یادآور شد: کتاب مهترین ابزار  توسعه و انتقال فرهنگ است. با گسترش فضای مجازی شاهد انقلاب‌های شبکه‌ای و فیس بوکی و... هستیم؛ اما علی‌رغم همه این تحولات، کتاب همچنان به عنوان مهمترین ابزار معرفت، مطرح است.

وی گفت: فرهنگ کهن ایران و اسلام متاثر از این مبانی و اصول است که قلم و کتاب همواره از جایگاه و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ اما هنوز از قافله عقب هستیم و در سال‌های اخیر جایگاه واقعی کتاب آنگونه که باید تبیین نشده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد بودجه فرهنگی را که به بخش کتاب اختصاص داده می‌شود، 13 درصد اعلام کرد و افزود: تجلیل از نویسندگان، خرید و اهدا کتاب، انتخاب دوسالانه کتاب، جام باشگاه‌های کتاب کتابخوانی نوجوانان و...  از جمله اقدامات انجام شده در حوزه کتاب استان است؛ اما هنوز سرانه مطالعه در استان و کشور مطلوب و رضایت بخش نیست.

وی در خصوص جایگاه اسماعیل شفیعی‌سروستانی روزنامه نگار، نویسنده و مهدویت‌پژوه هم گفت: تجلیل از شفیعی سروستانی تنها تجلیل از یک انسان نیست؛ بلکه تجلیل از اندیشه، علم، معرفت و آگاهی است.

دهبانی‌پور، بودن در محضر انسانی فرهیخته و اندیشمندی وارسته چون اسماعیل شفیعی‌سروستانی را که به گفته او، جدا از نویسندگی و دغدغه نوشتن، دغدغه اعتقادی دارد و توجه دین و مذهب و مهدویت در آثار و کنش او مشهود است، مایه افتخار و مباهات دانست و عنوان کرد: همیشه در دین و کشور ما فرهیختگانی که دغدغه  فرهنگ ایران زمین و مبانی دینی را دارند، از مقام شاخص برخوردار بوده‌اند و تجلیل از این بزرگان باعث ترغیب جامعه به شناخت  فرهنگ غنی ایرانی اسلامی می‌شود.

سربازان جغرافیای فرهنگی، فرهیختگان فرهنگی هستند
رئیس انجمن اهل قلم استان نیز روزآمدی، استمرار در تولید آثار فاخر و آشنایی با حوزه چاپ و نشر را از معیارهای انتخاب نویسندگان برای تجلیل در طرح چلم قلم در سراسر کشور عنوان کرد و گفت: چاپ 49 جلد کتاب، 800 مقاله، دایره‌المعارف آخر الزمان و کمک به نشر 130 رساله به خوبی نشان دهنده این موضوع است که استاد شفیعی‌سروستانی به حق شایسته بزرگترین تجلیل‌هاست.

جمشید عزیزی گفت: نویسنده واقعی کسی است که بر اساس نیاز جامعه و مطابق با ارزش‌های والای الهی و انقلابی قلم بزند.

وی با اشاره به تجلیل از 400 نویسنده ارزرشی استان در سال جاری، تاکید کرد: استاد شفیعی‌سروستانی به عنوان یک نویسنده آگاه به حوزه دین، مهدویت و ارزش‌های اسلامی، می‌تواند الگوی نویسندگان توانمند استان باشد.

در ادامه این آئین اسماعیل شفیعی‌سروستانی خود را یک معلم ساده که در مدارس و جغرافیای وسیع این سرزمین پای تخته و گچ بوده است، معرفی کرد و گفت: برگزاری آیین‌های تجلیل فرصتی مناسبی برای انتقال تجربیات به نویسندگان جوان است.

وی عنوان کرد: در کهگیلویه و بویراحمد حدود 400 نویسنده بزرگ در موضوعات مختلف قلم می‌زنند و جا دارد  زمینه فراهم شود که آثار آنها معرفی شود.

وی آثارش را مرهون عنایت و لطف مولا، حضرت مهدی (عج)، دانست و گفت: اهالی فرهنگ پل ارتباطی هستند که از هزاره‌های قبل تا امروز و از امروز تا فردا با تلاشی مستمر، میراث  فرهنگی غنی و اسلامی ایران را  انتقال می‌دهند.

این نویسنده کشوری با تاکید بر توجه به حوزه فرهنگ گفت: مردان اقتصادی و ثروتمند زیادی آمدند و رفتند؛ اما صاحبان فرهنگ و بزرگانی چون سعدی،حافظ و مولوی ماندگار ماندند.

شفیعی‌سروستانی عنوان کرد: سرمایه اصلی هر سرزمین فرهنگ آن سرزمین است و اگر جغرافیای فرهنگ حفظ نشود، آسیب می‌بیند. اقوام زیادی به خاطر سهل‌انگاری و عدم صیانت از جفرافیای فرهنگی خود، فرهنگشان را به تاراج دادند.

این مهدویت پژوه یادآور شد: سربازان جغرافیای فرهنگی، فرهیختگان فرهنگی هستند که با نفروختن قلم خود به نام و نان، هویت فرهنگی اصیل را به نسل‌های آینده منتقل می‌کنند؛ همانطور که گذشتگان، این میراث ارزشمند را به دست ما رساندند.  


رونمایی از کتاب «بنی‌اسماعیل، بنی‌اسرائیل و آخرالزمان»
در این برنامه همچنین از کتاب «بنی‌اسماعیل، بنی اسرائیل و آخرالزمان» نوشته اسماعیل شفیعی‌سروستانی رونمایی شد. شفیعی‌سروستانی با بیان اینکه کار علمی و پژوهشی این کتاب دو سال به طول انجامید، گفت: این کتاب کلیدی برای تحلیل واقعه رفته، در حال گذار و آینده مستضعفان است.

وی عنوان کرد: در کتاب «بنی‌اسماعیل، بنی اسرائیل و آخرالزمان»، دو شاخه پیامبری بنی‌اسرائیل و بنی‌اسماعیل که از عهد ابراهیم خلیل‌الله جوانه زد تا زمان پیامبری خاتم الاانبیا محمد مصطفی و تداوم آن از طریق امامان معصوم، بررسی شده است.

این نویسنده، هدف از نگارش این کتاب را ثبت وقایع رفته بر مستضعفان از زمان شروع حرکت دو ارابه بنی‌اسماعیلی و بنی‌اسرائیلی در جاده بلند آخرالزمان برای پیوستن به حکومت جهانی و رسیدن به آخرین وعده‌گاه عنوان کرد.

 

نوشتن نظر