صدها داعشی با تابعیت انگلیسی هنوز در سوریه هستند
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»صدها داعشی با تابعیت انگلیسی هنوز در سوریه هستند

صدها داعشی با تابعیت انگلیسی هنوز در سوریه هستند

يكشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۷
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

نخست وزیر انگلیس گفت: صدها نفر از فرزندان زنان انگلیسی پیوسته به داعش ، اکنون در سوریه به سر می برند و بازگرداندن آنها به انگلیس امر بسیار دشواری است

«ساجد جاوید» وزیر کشور انگلیس روز گذشته در پارلمان این کشور اعلام کرد احتمالا صدها نفر از فرزندان زنان داعشی انگلیسی اکنون در سوریه و عراق حضور داشته باشند که بازگرداندن این کودکان به انگلیس امر بسیار دشواری است.

وی افزود: بیشتر کسانی که از انگلیس به سوریه و عراق رفتند تا به جمع داعشی ها ملحق شوند، زن هستند که شمار آنها از نهصد دختر و زن فراتر رفته است. برخی از آنها فرزندان خردسال خود را به همراه داشتند و برخی دیگر نیز در همانجا وضع حمل کردند.

جاوید در سخنانش در کمیسیون امور داخلی مجلس عوام انگلیس در پاسخ به وضع «شمیمه بیگم» انگلیسی داعشی 19 ساله گفت قانون انگلیس به کودکی که از مادر انگلیسی در هر مکانی متولد شود، حق دستیابی به تابعیت انگلیس را می دهد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره وجود طرحی برای آوردن فرزند شمیمه بیگم به انگلیس گفت: متاسفانه صدها کودک هستند که از جنگجویان خارجی در سوریه و عراق متولد شدند. اما بازگشت کودکان از سوریه دشوار است. باید برای بازگرداندن کودک از کشوری که انگلیس در آنجا کنسولگری دارد مثل ترکیه اقدام کرد. اما انگلیس اکنون در سوریه کنسولگری ندارد. سلب تابعیت از یک انسان یک رفتار خشن است. نمی توان این اقدام قانونی را درباره شخصی انجام داد که فقط یک تابعیت دارد زیرا بدون تابعیت باقی خواهد ماند.
منبع: ابنا

نوشتن نظر