ادعای توئیتری ترامپ: چین در حال اعزام نیرو به مرز هنگ‌کنگ است
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»ادعای توئیتری ترامپ: چین در حال اعزام نیرو به مرز هنگ‌کنگ است

ادعای توئیتری ترامپ: چین در حال اعزام نیرو به مرز هنگ‌کنگ است

چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۲۶
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

رئیس جمهور آمریکا در پیامی در توئیتر مدعی شد دولت چین در حال اعزام نیروی نظامی به مرز هنگ‌کنگ است.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا شامگاه سه‌شنبه در پیامی در توئیتر نوشت بسیاری من و آمریکا را به دلیل رویدادهایی که در هنگ‌کنگ روی می‌دهد سرزنش می‌کنند. من نمی‌توانم تصور کنم که برای چه؟

رئیس جمهور آمریکا در ادامه نوشت: (سازمان‌های) اطلاعاتی‌مان به ما خبر داده‌اند که دولت چین در حال انتقال نیرو به مرز با هنگ‌کنگ است. همه باید در آرامش و امنیت باشند.

هنگ کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت سیطره بریتانیا بوده است اما در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین با بریتانیا به جمهوری خلق چین پیوست. این منطقه، دارای بیش از ۷ میلیون نفر جمعیت است و یکی از مراکز مهم مالی در منطقه شرق آسیا و جهان به شمار می‌رود.

اعتراضات در هنگ‌کنگ در ابتدا در اعتراض به لایحه استرداد مجرمان به چین برگزار شد و بعد از آن به اعتراضات ضد دولتی تبدیل شد و معترضان هنگ‌کنگ درخواست حقوق و آزادی‌های بیشتر را مطرح کردند.

اعتراضات در هنگ‌کنگ تا حد زیادی به خشونت تبدیل شده است و مأموران پلیس برای متفرق کردن معترضان مجبور به استفاده از گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی شدند و معترضان نیز با پرتاب آجر و بطری پاسخ نیروهای پلیس را داده‌اند.

مقامات پکن نیز روز گذشته ضمن محکوم کردن اعتراضات خشونت‌بار در هنگ‌کنگ به دلیل استفاده معترضان از بمب‌های بنزینی علیه نیروهای پلیس، آن را با «تروریسم» مرتبط دانستند.

از سوی دیگر فرماندار منطقه «هنگ‌کنگ»، امروز (سه‌شنبه) هشدار داد که اعتراضات خشونت‌‌آمیز، این منطقه را در یک «مسیر بدون بازگشت» قرار می‌دهد.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، هشدار رئیس منطقه هنگ‌کنگ درحالی مطرح شده است که تجمع خشونت‌آمیز هزاران معترض هنگ‌کنگی در فرودگاه بین‌المللی این منطقه، روز دوشنبه و صبح سه شنبه به لغو تمامی پروازهای این فرودگاه منتهی شد.

به دنبال اعتراضات خشونت‌بار روز گذشته در منطقه هنگ‌کنگ، دولت مرکزی پکن هشدار داد که ناآرامی‌ها و اغتشاشات باید پایان یابد.


فارس

نوشتن نظر