کانون هنر شیعی در چه حوزه هایی فعالیت می کند؟
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»کانون هنر شیعی در چه حوزه هایی فعالیت می کند؟

کانون هنر شیعی در چه حوزه هایی فعالیت می کند؟

دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

نجابتی با بیان اینکه هنر شیعی علاوه بر فضای مجازی نیاز به اکران های عمومی دارد، گفت: در کانون هنر شیعی سعی می کنیم که هنر اسلامی جزو محصولات امروزی زندگی باشد.

هنر اسلامی، هنری برگرفته از مفاهیم اسلام و انتقال دهنده مضامین اسلامی است. در هنر اسلامی بیشتر بر نقوش انتزاعی و حروف تمرکز دارد. در هنر اسلامی عناصر تکرار شونده زیاد مانند طرح های هندسی انتزاعی از گل و گیاه به چشم می خورد که به نقوش اسلیمی معروف هستند. اسلیمی یکی از هفت نقش اصلی در نگارگری سنتی ایران است و گونه ای از نقش و نگار شامل خطوط پیچیده و قوس هاس درونی زیباست. هنر اسلامی شامل انواع هنر همچون خوشنویسی، معماری نقاشی، کاشیکاری و سفالگری است. ظهور هنر اسلامی مانند ظهور دین اسلام نه تنها تدریجی نبود بلکه روندی پر شتاب داشت. به بهانه برپایی نمایشگاه «غدیر» که نمایشی از هنر اسلامی است و به همت کانون هنر شیعی با همکاری حوزه هنری بر پا شد، گفتگویی در مورد این نمایشگاه و تاثیر چنین نمایشگاه هایی در معرفی هنر اسلامی به افراد جامعه با «مسعود نجابتی »، « مدیر کانون هنر شیعی» که طراح گرافیک و خوشنویس است، ترتیب دادیم که بدین شرح است:

نمایشگاه «غدیر» با چند اثر و در چه رشته هایی برگزار شد؟

نمایشگاه غدیر در رشته‌های مختلف همچون پوستر، نقاشی خط، تایپوگرافی، خوش‌نویسی با موضوع تجلی نام امیرالمؤمنین(ع) متشکل از 40 اثر در گالری خانه عکاسان حوزه هنری بر پا شد.

آثار به نمایش در آمده در نمایشگاه غدیر از بین چند اثر انتخاب شد؟

یک بخشی از آثار که در نمایشگاه غدیر به نمایش در آمد از آثار سایت هنر شیعی بود. آثار این نمایشگاه از بین آثار بسیار زیادی به دلیل محدودیت فضا گلچین شد. به عنوان مثال از بخش عترت که یکی از بخش های کانون هر شیعی است 500 اثر با موضوع امیرالمونین(ع) برای نمایشگاه غدیر در حوزه هنری انتخاب کردیم که تعدادی از آنها در نمایشگاه به نمایش در آمد و علاقمندان می توانند اصل بقیه آثار را در سایت هنر شیعی مشاهده و دریافت کنند.شرایط آثار برای نمایش در نمایشگاه از نظر تکنیک و زمان تولید چگونه بود؟

چند سالی است که هدف مان در کانون هنر شیعی این است که آثار فاخر هنرمندان شیعی در ادوار مختلف تاریخی را جمع آوری کنیم و در دسترس مخاطبان و علاقمندان قرار دهیم. سعی ما بر این بوده که کیفیت آثار را برای استفاده های مختلف حتی چاپی و پوسترخیلی بالا قرار دهیم. در مورد تکنیک آثار و زمان تولید آنها هیچ محدودیتی وجود ندارد برای همین در این نمایشگاه از صدر اسلام اثر می بینید تا دوره معاصر که هنرمندان در حوزه تایپوگرافی و خط نقاشی هم اثر تولید کردند.

کانون هنر شیعی در چه حوزه هایی فعالیت می کند؟

ما در چهار حوزه فعالیت می کنیم: عترت، قرآن، مقاومت که شامل آثار دفاع مقدس و انقلاب است و بخش آرایه های هنر شیعی که مختص اتفاقات آرایه های معماری ایرانی اسلامی است.

چقدر برگزاری نمایشگاه هایی مانند «غدیر» می تواند در معرفی هنر اسلامی به مردم و هنرمندان جوان موثر باشد؟

در کنار فضای مجازی که برای برخی مخاطبان استفاده دارد، نیاز به فضاهای اکران شهری و گالری هایی داریم که بتوانند نیازهای دیگر مخاطبان را پاسخ دهد . بعضا دانشجویان هنر و هنرجویان هنرستانها مخاطبان اصلی این گالری هستند و اینکه اثر را با کیفیت چاپ شده در ابعاد واقعی ببینند خیلی متفاوت و اثرگذار است تا اینکه آنها را روی مانیتور تماشا کنند. سعی بر این است که آثار به شکل های مختلف به نمایش در آید . حتی به نظرم جا دارد که برخی آثار دوباره تولید و تکثیر شود. در حقیقت نمایشگاه غدیر یک بستر و مرجعی فراهم کرد برای هنرمندان جوان و دانشجویان گرافیکی که می خواهند در مورد آثار گرافیکی با محوریت امام علی (ع) تحقیق کنند و یا با این موضوع اثر تولید کنند.

در کانون هنر شیعی چه اقدامی برای معرفی هنر اسلامی به مردم انجام دادید؟

توفیق داشتیم بعضی از آثار سایت هنر شیعی را تولید کنیم یعنی جزو محصولات زندگی امروز شود و در سبد خانواده قرار گیرد. نمی خواهیم این محصولات فقط در حد گالری باقی بماند. فکر می کنم همه اینها کنار هم لازم و مکمل همدیگر است.
منبع: شبستان

نوشتن نظر