اربعین؛ محور وحدت| پرفروغ شدن اربعین، ظهور را نزدیک می‌کند
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»اربعین؛ محور وحدت| پرفروغ شدن اربعین، ظهور را نزدیک می‌کند

اربعین؛ محور وحدت| پرفروغ شدن اربعین، ظهور را نزدیک می‌کند

جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: اربعین طلیعه ظهور امام زمان(عج) است و تمدن اسلامی اگر بخواهد در قامت واقعی خود ایجاد شود، به وحدتی مانند اربعین نیاز دارد. هر میزان اربعین پرفروغ‌تر شود، ظهور امام زمان (عج) نزدیک‌تر می‌شود.

حسین رمضانی، مدیر مرکز مطالعات پیشرفت و تمدن در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه اربعین به مثابه گرامیداشت تمام معارف قیام عاشورای حسینی است، اظهار داشت: پیاده‌روی اربعین یکی از راه‌های زنده نگه‌داشتن معارف و ارزش‌های تجلی یافته در کربلاست.

اربعین پاسداشت ظلم ستیزی‌های قیام عاشوراست

وی با بیان اینکه امام حسین (ع) در وصیت‌نامه خود به محمد بن حنفیه فرمودند: «أَنّی لَمْ أَخْرُجْ أَشِراً، وَ لا بَطِراً، وَ لا مُفْسِداً، وَ لا ظالِماً، وَ إِنَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الاِصْلاحِ فِی أُمَّةِ جَدِّی، أُریدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعرُوفِ وَ أَنْهى عَنِ الْمُنْکَرِ؛ و من از سرِ مستى و طغیان و فسادانگیزى و ستمکارى قیام نکردم، تنها براى اصلاح در امّت جدّم بپا خواستم. مى‌خواهم امر به معروف و نهى از منکر کنم» گفت: یعنی قیام ایشان علیه سرسپردگی ملت‌ها، علیه کفر، علیه نفاق و ... است. پاسداشت قیام عاشورا در حرکت اربعین همان گرامیداشت اهداف امام حسین (ع) که همان رویه ظلم‌ستیزی است.

هجرت مردم در اربعین برای نفی تمام منحرف‌کننده‌ها از خداوند است

رمضانی با اشاره به اینکه اربعین امتداد عاشوراست، تصریح کرد: حرکت و هجرت مردم به سمت امام حسین (ع)، هجرت به سمت خداوند و نفی هر آن چیزی است که تلاش می‌کند تا مردم را از خدا دور کند.

عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به ظرفیت اربعین حسینی برای ایجاد وحدت میان امت اسلامی گفت: اربعین به معنای قدم برداشتن در مسیر آستان معنوی سیدالشهداست و مردم با قدم برداشتن در این مسیر، تقرب به فضایل و ارزش‌های متجلی در عاشورا و کربلا می‌جویند. امام حسین (ع) خود را در مسلخ کربلا به تیغ دشمنان دین سپرد و با خون خود تلاش کرد تا حقیقت دین را روشن کند.

اهداف قیام امام حسین (ع) زمینه‌ساز وحدت در امت اسلامی


وی ادامه داد: امام حسین (ع) با ایثار خود نفاق را از چهره کفار برداشت. ایشان می‌خواست حقیقت دین و چهره ناب آن در تاریخ به روشنی باقی بماند. بنابراین اگر ما در دوره تاریخی خود به حقیقت این قیام توجه کنیم و با گوش سر و جان استماع و از آن تبعیت کنیم، می‌تواند زمینه‌ساز وحدت و همگرایی ملت‌ها باشد.

رمضانی گفت: شعار «حب الحسین یجمعنا» موجب وحدت امت اسلامی است؛ زیرا امام حسین (ع) مظهر فضایل است. امام حسین (ع) می‌تواند مایه وحدت امت اسلامی باشد. البته به شرط آن که همگان ایشان را بپذیرند و هدف ایشان را که همان عمل به سیره جد خود رسول الله (ص) بود به لحاظ قلبی و اخلاقی بپذیرند.

فرهنگ، روح و درونمایه تمدن است

مدیر مرکز مطالعات پیشرفت و تمدن در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های اربعین برای تمدن‌سازی نوین اسلامی گفت: تمدن به معنای هویت و ساختار مستقری از روابط است که در بستر تاریخ و جغرافیای یک ملت ظهور پیدا می‌کند و در طول زمان به تمام ابعاد فکریف علمی، سیاسی، اجتماعی، هنری و ... هویت و ساختار می‌بخشد و این مهم در طول یک دوره زمانی طولانی تداوم دارد. درون مایه تمدن نظام بینشی، منشی وکنشی که روح تمدن محسوب می‌شود که همان فرهنگ است.

پیاده‌روی اربعین جدای از اشاعه فرهنگ، اثر عجیبی در شکل‌گیری تمدن اسلامی دارد

وی با بیان اینکه درونمایه تمدن، فرهنگ است، گفت: زیربنای فرهنگ نظام معرفتی، بینشی و رفتاری است. اگر ارزش‌هایی که قیام اباعبدالله (ع) در زمان و زمین کربلا محقق کرد، به بینش و کنش جامعه اسلامی تبدیل شود، تمدن حاصل از آن حسینی خواهد بود. پیاده‌روی اربعین جدای از آن که فرهنگ‌ها را اشاعه می‌بخشد، اثر عجیبی در شکل‌گیری تمدن اسلامی دارد.

رمضانی با بیان اینکه طوایف، ملل و اقوام مسلمان همانطور که در حج برای انجام مناسک جمع می‌شوند در اربعین برای هجرت از دنیا به سمت عقبا جمع می‌شوند، گفت: این افراد در اربعین هجرت می‌کنند تا بتوانند به یک من ملکوتی دست پیدا کنند و خود این جمع شدن کنار هم موجب نزدیک شدن قلوب و اذهان می‌شود که این نمونه‌ای از وحدت اسلامی است.

اربعین طلیعه ظهور امام زمان (عج) است

مدیر مرکز مطالعات پیشرفت و تمدن در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان این‌که اربعین نمونه‌ای از جامعه ظهور است، تصریح کرد: اربعین طلیعه ظهور امام زمان (عج) است و تمدن اسلامی اگر بخواهد در قامت واقعی خود ایجاد شود، به وحدتی مانند اربعین نیاز دارد. هر میزان بتوانیم کمک کنیم تا تجلی این وحدت الهی در زمان و مکان اربعین هرسال پرنورتر و پرفروغ‌تر شود، ظهور امام زمان (عج) نزدیک‌تر خواهد شد.

فارس

نوشتن نظر