معرفی کتاب : غایب
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»معرفی کتاب : غایب

معرفی کتاب : غایب

يكشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۱
امتیاز این گزینه
(1 رای)

روزي دو برادرِ دوره‌گرد و قصه‌گو كه درحال نَقل کردن داستان زندگی امام زمان (عج) براي مردم‌اند، توسط سربازان حكومتي دستگير مي‌شوند. آن دو پس از ديدن پادشاه نوجوان، از او فرصتي مي‌خواهند تا داستان زندگي امام غایب را برايش نقل كنند؛ به اين شرط كه اگر توانستند وجود امام دوازدهم را به او اثبات كنند، آزاد شده و درغير اين‌صورت مجازات شوند. ...


کتاب «غایب» (داستانِ زندگیِ امام زمان عج) نوشته‌ی حسن بیانلو، به تازگی توسط انتشارات سوره‌ مهر به چاپ رسیده است.
چند ویژگی برای این اثر می‌توان برشمرد:
در معدود کتاب‌هایی که زندگی حضرت صاحب الزمان (عج) را به شکل داستانی بازگو کرده‌اند، معمولا به‌جای پرداختن به سرگذشت ایشان، تنها به ماجرای سرگذشت نرجس خاتون تا تولد مهدی موعود اکتفا شده است. دلیل این امر آن است که شخصیت اصلی،‌ از نظرها غایب است و به سادگی نمی‌توان داستان سرگذشت او را روایت کرد. اما در «غایب»، با چند تمهید داستانی، ماجراهای پیش از تولد حضرت، تولد ایشان و ماجراهای بعد از تولد و غیبت، همگی روایت شده است.
ماجرای سازمان وکالت (تشکیلاتی که در غیبت حضرت، برای ارتباط شیعیان با ایشان سامان یافته بود)، نواب حضرت، به همراه مدعیانی دروغین که در این میانه پیدا می‌شدند و ادعا می‌کردند مهدی موعودند، بخش‌های دیگری از داستان را تشکیل می‌دهد.
مهم‌ترین شبهاتی که دربارة حضرت صاحب الامر (عج) مطرح شده است، در کتاب آمده و پاسخ آن‌ها داده شده است. مثلا سخن گفتن حضرت در اوان تولد، غایب ماندن ایشان از نظرها، سودمندی ایشان با وجود آن‌که غایب‌اند، طول عمر حضرت و ...
«غایب» به نوعی یک کتاب راهنمای مختصر و مفید دربارة امام زمان است و مهم‌ترین بخش‌های سرگذشت ایشان و مسائلی که درباره‌شان وجود دارد، در کتاب گردهم آمده تا خواننده با مطالعة آن، شناختی درخور از حضرت به دست آورد.
کتاب از معتبرترین و قدیمی‌ترین منابع دربارة امام زمان (عج) بهره برده، تا روایتی موثق ارائه دهد. کتاب غیبت نوشتة شیخ طوسی و کمال‌الدین و تمام‌النعمه نوشتة ابن‌بابویه از جمله منابع آن است.
این‌ها همه در قالب داستانی تعلیق‌آمیز و پرکشش آمده است تا خواننده با علاقه آن را تا انتها مطالعه کند.
***
اکنون دو بریده‌ از کتاب «غایب»:
به نام خداوندِ دانای غیب! ما مناقب‌خوان‌ایم و قصه‌گو! راويِ حكايت‌هاي واقعي! واقعيت را با خيال درمی‌آمیزیم؛ اما خوب كه بنگري، جز حقيقت نمي‌گوييم!... آي! اكنون اين قصه را خوب بشنويد؛ كه دوزخ و برزخ و بهشت در آن است! قصه‌ی زندگي مردي آسماني را بشنويد كه زندگيِ همه‌ی پيامبران خدا، در زندگي او يكجا جمع شده است!...
*
حسن بن علی گفت:
ـ عمه، او را نزد مادرش ببر تا بر او سلام کند!
حکیمه، او را برد. نوزاد به مادر سلام کرد! نرگس اشک از دیدگانش روان شد و گفت:
ـ جان شیرینم، سلام! آقای من، سلام! مادر به فدایت! به یک سلام، همه‌ی خستگی‌ام، همه‌ی دردِ جان و تنم و همه‌ی اندوهِ انتظارِ دیدارِ روی مبارکت را بردی!... جان شیرینم!

کتاب «غایب»، در 188 صفحه و 1250 نسخه چاپ شده است.

نوشتن نظر