چاووش‌اوغلو: به دنبال دائمی کردن آتش‌بس در ادلب هستیم
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»چاووش‌اوغلو: به دنبال دائمی کردن آتش‌بس در ادلب هستیم

چاووش‌اوغلو: به دنبال دائمی کردن آتش‌بس در ادلب هستیم

چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

وزیر خارجه ترکیه با اشاره به تلاش کشورش برای دائمی کردن آتش‌بس در ادلب، گفت با هیأت نظامی درباره عبور و مرور ایمن در بزرگراه اِم۴ مذاکره می‌کنند.


«مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه امروز (چهارشنبه)، در ادامه حمایت‌های کشورش از عناصر مسلح و گروه‌های تروریستی در شمال غرب سوریه، گفت آنکارا تلاش می‌کند تا آتش‌بس موقت در ادلب را به آتش‌بس دائمی در این منطقه تبدیل کند.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» چاووش‌اوغلو طی گفت‌وگو با خبرنگاران در آنکارا، توضیح داد: «هم‌اکنون تلاش‌هایی برای دائمی کردن این آتش‌بس در حال انجام شدن است».

بر این اساس، وی اظهار داشت که ترکیه در حال مذاکره با هیأت نظامی روسی، که امروز به آنکارا سفر کرده، برای تامین امنیت عبور و مرور در بزرگراه استراتژیک اِم۴ در ادلب است.

وزیر خارجه ترکیه همچنین مدعی شد که دو روز پیش، مواردی از نقض آتش‌بس در ادلب پیش آمده بود که این کشور به آنها واکنش نشان داد.

رؤسای جمهور روسیه و ترکیه هفته قبل در کنفرانس خبری مشترک، از توافق دوجانبه بر سر اعمال آتش‌بس در استان ادلب واقع در شمال غرب سوریه خبر دادند.

آنکارا و مسکو توافق کردند برای نظارت بر منطقه کاهش تنش، در شهرک‌های نزدیک ادلب گشت‌زنی‌های مشترک برقرار کنند. همچنین مقرر شده در طول بزرگراه اِم۴ سوریه یک گذرگاه امنیتی به عمق ۶ کیلومتر هم از شمال و هم از جنوب ایجاد شود. قرار است بر سر سایر ملاک‌ها ظرف ۷ روز آینده تصمیم‌گیری شود.

پیشتر یک مقام نظامی ترکیه‌ای نیز تهدید کرده بود اگر آتش‌بس در ادلب نقض شود، دست به اقدام نظامی می‌زنند. با این حال ارتش سوریه بر آمادگی خود برای پاسخ به نقض آتش‌بس توسط تروریست‌ها تاکید کرده است.

فارس

نوشتن نظر