بایدن، یکی به نعل می زند یکی به میخ/ اعتراض به اقدام بی رحمانه پلیس لازم، اقدام تظاهرکنندگان محکوم است
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»بایدن، یکی به نعل می زند یکی به میخ/ اعتراض به اقدام بی رحمانه پلیس لازم، اقدام تظاهرکنندگان محکوم است

بایدن، یکی به نعل می زند یکی به میخ/ اعتراض به اقدام بی رحمانه پلیس لازم، اقدام تظاهرکنندگان محکوم است

يكشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز یکشنبه با در پیش گرفتن سیاست "یکی به نقل و یکی به میخ زدن" خشونت‌ها در اعتراض‌ به رفتارهای نژادپرستانه که سراسر این کشور را فراگرفته، محکوم کرد اما در عین حال گفت: آمریکایی‌ها حق شرکت در تظاهرات را دارند اما وی نگفت که رفتار خشونت آمیز پلیس با مردم و معترضان همچنان ادامه دارد و منشاء اعتراضات و خشم مردم ناشی از عملکرد ناشایست و غیر انسانی نیروهای پلیس در مواجهه با مردم است.


بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه، این نامزد انتخابات ریاست جمهوری که به ورود به کاخ سفید امیدوار است، در بیانیه‌ای اعلام کرد: اعتراض به چنین اقدام بی‌رحمانه‌ای، درست و لازم است و یک پاسخ کامل آمریکایی محسوب می‌شود؛ اما آتش زدن اجتماعات و تخریب‌های غیرضروری، خشونت‌هایی که زندگی مردم را به خطر می‌اندازد و مانع از کسب‌وکار مردم می‌شود، درست نیست.

بایدن گفت: ما ملتی دردمند هستیم، اما نباید اجازه دهیم این درد باعث نابودی ما شود. ما ملتی به خشم آمده هستیم، اما نمی‌توانیم اجازه دهیم خشم ما، ما را از بین ببرد. لطفا سالم بمانید و از یکدیگر مراقبت کنید.

روز دوشنبه (5 خرداد ماه 1399) «درک شووین» افسر سفیدپوست یک جوان سیاه پوست به نام «جورج فلوید» ۴۰ ساله را که غیرمسلح بود در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا به قتل رساند. شاهدان عینی گفته‌اند این افسر زانویش را روی گردن فلوید قرار داده و مانع نفس کشیدن او شده بود. این رفتار خشونت‌آمیز در نهایت به مرگ فلوید منجر شد.

این افسر پلیس جمعه نهم خردادماه پس از بازداشت به قتل درجه سه متهم و سپس با وثیقه ۵۰۰ هزار دلاری آزاد شد.

در پی قتل این شهروند سیاهپوست آمریکایی، اعتراض های گسترده ای سراسر آمریکا را فراگرفته است.

به گزارش ایرنا، شهروندان خشمگین آمریکایی با وجود تهدیدهای دونالد ترامپ رئیس جمهوری و هشدارهای مقام‌های ایالتی در اعتراض به نژادپرستی و قتل فلوید سیاهپوست، در چند روز اخیر تظاهرات کردند که در برخی شهرها به صحنه‌های اعتراضی و درگیری با نیروهای امنیتی منجر شد.

با آغاز موج جدید اعتراض‌ها در آمریکا، بعضی شهرها قانون منع آمدوشد به اجرا گذاشتند و در برخی مناطق نیز از جمله مینه‌سوتا، جورجیا، اوهایو، کلرادو، یوتا، دنور، کنتاکی و منطقه کلمبیا که شهر واشنگتن مهمترین بخش آن است، درخواست اعزام گارد ملی شده یا این گارد را برای کمک به نیروهای محلی در مقابله با معترضان فعال کردند.

اعتراض به قتل این فرد در آمریکا و نژادپرستی در این کشور فقط به ایالات متحده منحصر نشده، بلکه کانادا را نیز دربرگرفت، به طوری که دیروز (شنبه) هزاران نفر در مخالفت به این مساله در خیابان‌های تورنتو تظاهرات کردند.
معترضان به کشته شدن «رگیس کورچینسکی پاکت» زن سیاهپوست کانادایی به دست پلیس این کشور و همچنین قتل فلوید اعتراض کردند.

نوشتن نظر