آنکارا: به حفاری‌ها در شرق مدیترانه ادامه می‌دهیم
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»آنکارا: به حفاری‌ها در شرق مدیترانه ادامه می‌دهیم

آنکارا: به حفاری‌ها در شرق مدیترانه ادامه می‌دهیم

سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

وزارت خارجه ترکیه با قانونی خواندن فعالیت‌های اکتشافی و حفاری گاز و نفت در شرق دریای مدیترانه، گفت آنکارا به اعمال حقوق خود در منطقه ادامه می‌دهد.


دولت ترکیه امروز (سه‌شنبه) به اتهام‌زنی مجدد یونان درباره فعالیت‌های حفاری در شرق دریای مدیترانه واکنش نشان داد.

«حامی آکسوی» سخنگوی وزارت خارجه ترکیه با صدور بیانیه‌ای گفت آنکارا مصمم است از حقوق خود و شهروندان ترکیه‌ای شمال قبرس در شرق دریای مدیترانه حفاظت کند.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، آکسوی با قانونی خواندن مجوز جدید برای فعالیت‌های بیشتر اکتشاف نفت در شرق مدیترانه ذیل دستورالعمل‌های سازمان ملل، گفت: «ترکیه قاطعانه به اجرای حقوق حاکمیتی خود در این منطقه ادامه می‌دهد. تحقیقات زمین‌شناسی و فعالیت‌های حفاری مطابق با برنامه‌های از پیش برنامه‌ریزی‌شده اجرا می‌گردند».

روز گذشته «نیکاس دندیاس» وزیر خارجه یونان مدعی شده بود ترکیه ابزارهای غیرقانونی در شرق دریای مدیترانه مستقر کرده است.

امروز همچنین «بوراک اوزوگرگین» سفیر ترکیه در آتن گفت یونان هنوز به دعوت آنکارا برای گفت‌وگو در این موضوع پاسخ نداده است.

روابط آتن و آنکارا مدتی است که بر سر مسئله ورود مهاجران و پناهجویان از خاک ترکیه به یونان، به تیرگی گرویده و دو کشور همدیگر را به نقض حریم هوایی و دریایی هم متهم می کنند.

پیشتر وزارت خارجه ترکیه ضمن مخالفت با تصمیم یونان برای نصب فنس و دیوارها امنیتی در مرزهای دو کشور، تاکید کرده بود اجازه تغییر یکجانبه مرزهای مشترک را به این کشور نمی‌دهد.

فارس

نوشتن نظر