مناقب امام رضا علیه السلام
موقعیت شما: مهدویت و آخرالزمان»مقالات مهدویت و آخرالزمان»امامان و ائمه»مناقب امام رضا علیه السلام

مناقب امام رضا علیه السلام

دوشنبه ۰۹ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۰۶
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

يازدهم ذيقعهده مصادف با ميلاد خجسته عالم آل محمد حضرت امام على بن موسى الرضا (ع) است.
ضمن تبريك ولادت اين مولود مبارك به يكايك موعوديان، قطعاتى از فضايل و كرامات آن امام رئوف را به شما تقديم مى كنيم.


سفارشات امام رضا
عبدالعظيم حسنى مى گويد كه حضرت رضا (ع) به او فرمودند:
«اى عبدالعظيم! از طرف من به دوستانم سلام برسان و به آنها بگو: شيطان را بر خود مسلط نكنند و ايشان را دستور بده به راستگويى و امانتدارى و امر كن كه سكوت را پيشه خود سازند و از مجاله با يكديگر خوددارى كنند. با روى خوش يكديگر را ملاقات كنند و به زيارت هم بروند كه همانا اين عمل باعث تقرّب به من مى باشد. درّنده خويى نداشته باشند كه بخواهند يكديگر را پاره كنند.

زيرا من قسم ياد كرده ام كه هر كه چنين كند و يكى از دوستان مرا خشمگين سازد از خدا بخواهم كه او را در دنيا به عذاب سختى گرفتار كند و در آخرت از گروه زيان كاران باشد. 1

ابن شهر آشوب (ره) در كتاب مناقب از موسى بن يسار نقل كرده است كه گفت:
به همراه حضرت رضا (ع) بودم، هنگامى كه نزديك ديواره هاى شهر طوس رسيده بودند، ناگهان صداى ناله و فريادى شنيدم و به دنبال آن صدا رفتم، ديدم جنازه اى است، همين كه چشمم به جنازه افتاد، آقا و سرورم را ديدم كه مى خواهند از اسب پياده شوند، سپس طرف جنازه آمدند و آن را بلند كردند و همانند برّه اى كه مادرش را در بر مى گيرد و به او مى چسبد جنازه را در برگرفتند، آنگاه به من رو كردند و فرمودند:

اى موسى بن يسار! هر كس جنازه دوستى از دوستان ما را تشييع كند، از گناهان خارج مى شود مانند روزى كه از مادر متولّد شده است و هيچ گونه گناهى ندارد.
و چون جنازه را كنار قبر نهادند، ديدم آقا و سرورم جلو آمدند و مردم را كنار زدند تا ميّت براى آن حضرت پديدار شد، دست مبارك خود را بر روى سينه او نهاده، فرمودند:
اى فلان بن فلان! تو را بشارت باد به بهشت، و بعد از اين ساعت ديگر هراس و وحشتى نخواهى داشت.

و من كه اين رفتار حضرت و فرمايش ايشان را درباره آن شخص شنيدم، عرض كردم: فدايت شوم، آيا اين مرد را مى شناسيد؟ به خدا قسم اين سرزمينى است كه قبلًا در آن قدم نگذاشته ايد؟ به من فرمودند:

اى موسى بن يسار! آيا نمى دانى اعمال شيعيان هر صبح و شام به ما عرضه مى شود؟ اگر در اعمال آنها تقصيرى مشاهده كنيم از خداوند گذشت و بخشش براى آنان طلب مى كنيم و اگر پرونده عالى باشد و اعمال نيكو در آن ثبت شده باشد توفيقات بيشتر و شكر الهى را براى آن نيكوكار تقاضا مى نماييم. 1

پى نوشت:
______________________________
(1). مناقب ابن شهر آشوب، ج 4، ص 341؛ مجلسى، بحارالانوار، ج 49، ص 98، ح 13؛ المستدرك، ج 12، ص 164، ح 9؛ بحرانى، مدينة المعاجز، ج 7، ص 228، ح 179.نوشتن نظر