ژئوکالچرال هفت گناه کبیره در آمریکا
موقعیت شما: موعود»مطالعات فرهنگی»ویژه نامه »ویژه نامه سایبری»ژئوکالچرال هفت گناه کبیره در آمریکا

ژئوکالچرال هفت گناه کبیره در آمریکا

جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۰۸
امتیاز این گزینه
(4 آرا)

دیر زمانی است که جامعه غرب دین‌زدایی شده است و در تار و پود جامعه سکولار، از دین فقط چند کتاب، کلیساهای زیبا و پدرهای روحانی پاره‌وقت باقی‌مانده است. در دوره قرون وسطا که کلیساها حاکم بر تمدّن غرب بودند و دین را در نزد مردم تا جایی رساندند که مردم فقط به فکر فرار از سرزمین‌هایشان یا زنده ماندن و سالم ماندن بودند.

حاکمان دینی آن‌چنان انحراف و فسادی را با نام دین مسیحیت برپا کرده بودند که کمتر کسی بود که به دین، جدای نگاه حاکمان دینی، نگاه مثبتی می‌داشت؛ امّا زمانی که لوتر انقلاب دینی را در مسیحیت شکل داد. کم‌کم با تغییرات تمدّنی و حکومتی بعد از آن، دین به محاق رفت و گزاره‌های دینی مسیحیت که جدای از فسادهای حاکمان دینی بود، به فراموشی سپرده شد. حال جامعه غرب از جامعه دینی ابتدای قرون وسطایی به جامعه دین‌گریز و دین‌ستیز جامعه پسا پست‌مدرن امروزی رسیده است. در این نوشتار، ما با استناد بر تحقیقات و بررسی‌های آکادمیک دانشمندان و محقّقان آماری «ایالات‌متّحده»، هفت گناه کبیره مسیحیت را به تفکیک ایالت به قلم و تصویر درآورده‌ایم.
هفت گناه مسیحیت که ابتدا و در قرن چهارم میلادی ده گناه بود؛ امّا در قرن شانزدهم توسط پاپ گرگوری اوّل به هفت گناه کبیره تغییر یافت که شامل شهوت (Lust)، شکم‌پرستی(Gluttony)، خشم(Wrath)، طمع(Greed)، حسد(Envy)، تنبلی(Sloth) و غرور(Pride) می‌شود.
شهوت و فحشا یکی از شایع‌ترین گناهان در جامعه غرب است و محقّقان آمریکایی آن را بر اساس میزان ابتلا به بیماری‌های مقاربتی، همانند سفلیس، ایدز، سوزاک و دیگر بیماری‌ها سنجیده‌اند؛ امّا شما می‌توانید فاکتورهای دیگری، همچون آمار سقط جنین در زنان زیر 22 سال، آمار از دست دادن باکرگی در دختران از سنین همچون 15 سالگی، میزان شیوع کلوپ‌های استریپ دنس، برده‌داری جنسی، کلوپ‌های سکس و شیوع خیانت در میان زوج‌ها را به آن اضافه کنید.
شکم‌پرستی نیز از دیگر گناهان شایع در خاک ایالات‌متّحده است. گناهی که در پی آن، تنبلی، چاقی، بیماری‌های مختلف قلبی و عروقی و فیزیولوژیکی، مانند آرتروز و همچنین بیماری‌های روانی، مانند افسردگی به وجود می‌آید. محقّقان بر اساس میزان رستوران‌ها و فست فودها این نقشه را شکل داده‌اند؛ امّا در میان آمار محقّقان می‌توان آثار دیگر، مانند میزان شیوع چاقی، بیماری قند، مشکلات قلبی ناشی از چاقی را دید که گواهی بر شیوع چشم‌گیر این گناه کبیره مسیحیت است.
امّا همین شکم‌پرستی خود نیز در یک ارتباط تنگاتنگ با گناه کبیره دیگری به نام سستی و تنبلی است. تنبلی نیروهای انسانی را از کار و تولید دور کرده و آنها را صرفاً مصرف‌کننده بار می‌آورد. بیماری‌ای که آمریکا و جامعه غرب، بلکه تمام دنیا را در برگرفته است و انسان‌ها را به چپاول افراطی منابع طبیعی وادار کرده است. محقّقان این گناه را با بررسی میزان گرایش جامعه آمریکا به سرگرمی و تفریح در نسبت به سرانه استخدام و کار سنجیده‌اند. همچنین آمار بیکاری آمریکا که جامعه‌ای وابسته به کارهای اداری و بوروکراتیک است و کمترین آمار شغلی در زمینه تولید مفید و کاهش مصرف‌گرایی به نسبت کارهای بوروکراتیک را دارا است، باعث گسترش و ابتلای بیشتر افراد جامعه