یونسکو نام ضریح امامین عسکریین را از لیست آثار جهانی حذف کرد

یونسکو نام ضریح امامین عسکریین را از لیست آثار جهانی حذف کرد

پنجشنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۱۸
امتیاز این گزینه
(1 رای)

یونسکو در اقدامی عجیب و به بهانه عدم تطبیق با معیارهای ترمیمی، نام ضریح امامین عکسریین(ع) در سامرا را از لیست آثار جهانی حذف کرد. 

 

شورای استان صلاح الدین عراق روز چهارشنبه از حذف شدن مرقد امامین عسکریین(ع) در سامرا از لیست آثار جهانی خبر داد و ابراز داشت: نام این مرقد شریف به بهانه عدم تطبیق با معیارهای ترمیمی و خصوصیات معتبر جهانی از این لیست حذف شده و این در حالی است که مدیریت آثار شهر سامرا گفته که ملاک‌های جهانی ترمیم را در بازسازی این مرقد و مناره مسجد جامع این شهر موسوم به ملویه را رعایت کرده است.

احمد الکریم رییس شورای استان صلاح الدین در یک کنفرانس مطبوعاتی که پس از جلسه شورا که به همین منظور برگزار شده بود و مدیران آثار شهر سامرا در آن حضور داشتند، گفت: سازمان جهانی یونسکو نام ضریح امامین عسکریین(ع) را از لیست آثار جهانی حذف کرده، با این استدلال که بازسازی و ترمیم این بنا آن را از شکل معمول خود و چهارچوب مورد نظر یونسکو در ترمیم آثار خارج ساخته است.

خانم کفاء فرحان حسین، عضو شورای استان نیز گفت: مدیریت آثار شهر سامرا در گذشته به ما گفته بود که با یونسکو همکاری دارند، اما ما ناگهان متوجه شدیم که هماهنگی با یونسکو وجود ندارد و همین عدم هماهنگی موجب ترمیم خارج از قوانین و ملاک های فنی مورد نظر این سازمان شده است.

وی گفت: تمام اعضای شورای استان در این جلسه بر لزوم توقف عملیات ترمیم اجماع داشتند و توافقاتی مقدماتی با یونسکو صورت گرفته تا از این پس عملیات ترمیم با نظارت این سازمان صورت بپذیرد و قرار است در هفته های آینده تعدادی از کارشناسان و محققان ایتالیایی برای اطلاع یافتن از وضعیت بناهای سامرا از این شهر بازدید کنند.

از سوی دیگر عمر عبدالرزاق مدیر آثار سامرا نیز تاکید کرد که تمام عملیات ترمیم مرقد طبق ملاک‌های بین المللی و طبق ویژگی‌های مورد نظر یونسکو صورت گرفته است.

 

وی افزود: در اثنای عملیات ترمیم متوجه شدیم که سازمان یونسکو نامه ای به نخست وزیر ابراز داشته که عملیات ترمیم "ملویه" بدون کارشناسی اساسی، همچنین بدون هماهنگی با سازمان صورت گرفته و پس از دریافت این نامه وزارت گردشگری و آثار باستانی به این نامه پاسخ داد و پاسخ آن هم اکنون موجود است.

حوزه

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی