برخی اعمال زائران با آداب زیارت و دستورات قرآن سازگار نیست

برخی اعمال زائران با آداب زیارت و دستورات قرآن سازگار نیست

شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۹
امتیاز این گزینه
(1 رای)

مدیر گروه تاریخ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) گفت: برخی از اعمال زائران با آداب زیارت و دستورات قرآن سازگار نیست که ناشی از فقدان بصیرت لازم نسبت به حقیقت و مقام امام رضا (ع) است.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدرضا جباری گفت: زیارت را می‌توان به معنی ملاقات و ایجاد ارتباط بین فرد زائر و مزور معنا کرد.

وی افزود: گاهی این ارتباط، جسمی بوده و زائر به صورت ظاهری در بارگاه مزور حاضر می‌شود، ولی حقیقت زیارت آن ارتباطات معنوی در قالب ارتباط نفس و جان فرد زائر با نفس و حقیقت فرد مزوراست.

مدیر گروه تاریخ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه بسیاری در عصر ائمه اطهار(ع) به زیارت حضوری نائل می‌شدند، تصریح کرد: در بسیاری از این دیدارها تنها نزدیکی جسمی و قرب جسمانی حاصل می‌شد، در حالی که حقیقت زیارت حاصل نمی‌شد، زیرا افراد از معرفت لازم برخوردار نبودند.

جباری خاطرنشان کرد: اگر چه امروز ممکن است شیعیان نتوانند به صورت ظاهری به زیارت امام عصر (عج) مشرف شوند و یا تنها در حد زیارت مرقد مطهر، با امام رضا(ع) ارتباط برقرار سازند، اما اگر اهلیت وجود داشته باشد، بی شک ارتباط حقیقی برقرار خواهد شد.

این استاد حوزه و دانشگاه درجات زائران را متفاوت دانست و با اشاره به اینکه برخی از زائران از معرفت و بصیرت لازم نسبت به امام(ع) برخوردار نیستند، اظهار کرد: با وجود آنکه در مقام نظر، شیعه به زنده بودن ائمه اطهار(ع) معتقد است، اما متأسفانه برخی از زائران آداب زیارت را در محضر ایشان رعایت نمی‌کنند.

جباری تصریح کرد: برخی از اعمال زائران با آداب زیارت و دستورات قرآن سازگار نیست که این‌ها ناشی از فقدان درجه بصیرت لازم نسبت به حقیقت و مقام امام(ع) است.

این کارشناس تاریخ اسلام و سیره معصومان(ع) یادآور شد: یکی از کارهایی که در مورد مسئله زیارت یا در راستای آن باید انجام بگیرد بحث امام‌شناسی و شناخت سیره و سلوک امام معصوم(ع) در زمان حیاتشان است که بحث پر دامنه‌ای است.

جباری با بیان اینکه برخی روایات ناظر بر حیات فردی، حیات اجتماعی، حیات سیاسی، حیات عبادی و روحانی امام رضا(ع) است، خاطرنشان کرد: بی‌شک شناخت زائر با این زوایای زندگی امام(ع)، بر کیفیت زیارت زائران تاثیرگذار است.

جباری یادآور شد: به عنوان مثال می‌توان زمانی که زائر به حرم امام رضا(ع) مشرف می‌شود، آستان قدس رضوی به فراخور سطح معلومات، جزواتی را که مشتمل بر سیره امام رضا(ع) است در عرصه‌های مختلف، در اختیار زائران قرار دهد تا بدین ترتیب در حرم معصومین(ع) در کنار قرآن و مفاتیح، کتاب‌های سیره‌شناسی ائمه (ع) نیز موجود باشد.

 

پایگاه اطلاع‌رسانی زیارت

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی