اسلام سریعترین رشد را در منچستر دارد: سرعت رشد اسلام دوبرابر مسیحیت، چرا؟

اسلام سریعترین رشد را در منچستر دارد: سرعت رشد اسلام دوبرابر مسیحیت، چرا؟

يكشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۹
امتیاز این گزینه
(1 رای)

اسلام در بین ادیان مختلف سریعترین میزان رشد را در منچستر دارد. ضریب گسترش اسلام دو برابر مسیحیت است.

 

 

یافته های به دست آمده از یک تحقیق دانشگاه منچستر حاکی از آن است که در این شهر اسلام بیش از هر مذهب دیگری رشد داشته است.

داده های تحقیقات این دانشگاه همچنین نشان می دهد که در سرشماری، کسانی که بین 0 تا 4 سال سن داشتند 12.5 درصد مسلمان بودند در حالیکه این آمار در مورد مسیحیان کمتر از نصف بوده و به 5.6 درصد می رسید.  بی دینان هم  6.8 درصدرا شامل می شدند.

لودی سیمپسون ، پرفسور مطالعات جمعیتی دانشگاه منچستر، گفت که این آمار البته تنها قسمتی از قضیه را روشن می کنند. وی ادامه داد:"مهاجران دوست دارند خیلی زود و پس از مهاجرت چندساله به بریتانیا صاحب بچه شوند اما از طرف دیگر، سن مرگ و میر آنها پایین تر است و زودتر ازمیانگین می میرند. البته بعضی از خانواده ها دوست دارند بچه هایشان را بدون داشتن مذهبی مشخص بزرگ کنند و بعضی دیگر اینگونه نیستند. در ایرلند شمالی بیشتر بچه ها یا کاتولیک یا پروتستان هستند و راهی به جز این ندارند".

دکتر حسن الکاتب، مدیر یک مرکز اسلامی منچستر، هم می گوید که مسلمانان می خواهند که بچه هایشان تحت تعالیم مذهبی بزرگ شوند در حالیکه در اروپا چه بسا وضعیت برای دیگران  اینگونه نیست. وی ادامه می دهد:"اسلام اجازه روابط نامشروع و بدون ازدواج کردن را نمی دهد. بنابراین مسلمانان زودتر ازدواج می کنند وبعد از بچه دار شدن، بچه هایشان هم به اسلام روی می آورند".

وی می افزاید:"میزان خانواده های مسلمان دو برابر میزان خانواده های اروپایی است و موج های جدیدی از مسلمانان هم دارند وارد انگلیس می شوند".

پرفسور سیمپسون دلیل این امر را این گونه توضیح می دهد:"شاید والدین مسیحی مذهب را چیزی در نظر می گیرند که بچه هایشان بعدا می توانند انتخاب کنند اما مذهب جزو هویت خانواده های مسلمان و بچه هایشان است".

بنابر نظر دکتر الکاتب پیش بینی ها حاکی از آن است که موج گسترش اسلام همچنان ادامه خواهد داشت.

وی در این مورد می گوید:"اسلام پیام مثبتی در بر دارد و فکر می کنم وظیفه هر مسلمانی است که این پیام مثبت را تبلیغ کند که به رشد اسلام کمک می کند. فرصت های شغلی زیادی در منچستر همچون لندن وجود دارد که آن را به جایی جذاب برای مهاجران تبدیل می کند. به همین دلیل فکر می کنم موج مهاجرت ادامه یابد".

رشد اسلام تا حدودی زیادی مدیون مهاجرانی است که به منچستر می آیند. با این حال اندی براستون از جامعه متروپولیتن کلیسای منچستر با این امر موافق نیست و بر این باور است که گسترش اسلام با گرایش افراد غربی به این دین، افزایش یافته است.

او می گوید:" بعضی مواقع افرادی که با دین مسیحیت رشد یافته اند به اسلام می گروند و بعضی مواقع هم اسلام آورندگان پیشینه بی دینی دارند".

وی ادامه می دهد:" جای تعجب چندانی ندارد، افراد معاصر به دنبال معنویت زیادی هستند و اسلام این معنویت را برای آنها فراهم می کند. اسلام می تواند بر نحوه پوشش، خوراک، و نحوه عبادت کردن شما تاثیر گذار باشد که چارچوبی از عقاید محکم و مطمئن را در یک جهان نامطمئن و متزلزل برای شما فراهم می کند".

 

شفقنا

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی