هری پاتر در ماه مبارک رمضان!

هری پاتر در ماه مبارک رمضان!

پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۲۷
امتیاز این گزینه
(8 آرا)

به گزارش خبرگزاری دانشجو؛ چند سالی است که در ماه رمضان، صدا و سیما میزبان مجموعه های تلویزیونی متعددی است که به انحای مختلف به مسائل ماورایی و متافیزیکی می پردازد.

تجربه های متفاوتی که در این زمینه انجام گرفت، نشان دهنده ضعف هنری ما در نمایش مسائل عرفانی و ماورایی بود؛ به نحوی که در برخی از سریال ها علاوه بر ضعف‌های هنری، فیلم با مشکل جدی التقاط در مبانی فلسفی و عرفانی مطرح شده رو برو است.

ورود عرفان‌های مسیحی و اسرائیلیات در محتوای این سریال‌ها با نام اسلام و ترویج معنویت خطر بزرگی است که ماه رمضان هر سال هر خانواده ایرانی بیننده تلویزیون را تهدید می‌کند.

گاهی این التقاط‌ها حتی به سحر و جادو تنه می‌زنند و مبنای یک سریال می‌شوند و البته گاهی نیز التقاط در سطوح پایین‌تر سریال و در حد نمایش رفتارهای عجیب و غریب با مبنای من‌‎در‌آوردی و غیر دینی بروز و نمود پیدا می‌کند.

یکی از سریال‌های ماه رمضان امسال که شاید بتوان از این منظر به بررسی آن پرداخت، سریال «5کیلومتر تا بهشت» است که متهورانه پا در عرصه‌ مسائل ماورایی گذاشته است و به طور خاص به تجربه‌ روح پس از مرگ و یا مابین مرگ و زندگی پرداخته است.

جدای از منبع دینی داشتن یا نداشتن محتوای این سریال که از مجال و تخصص این بحث بیرون است، برخی از نکات و صحنه‌هایی که در سریال طراحی شده، به قدری عجیب و نامأنوس است که ناخودآگاه انسان را به یاد داستان هری پاتر می‌اندازد.

سکانسی که در آن روح دختر سریال خطاب به امیرحسین درباره‌ نحوه‌ رفتن به دانشگاه می‌گوید: باید چشم‌هایت را ببندی و جایی که می‌خواهی بروی را تصور کنی آنگاه به آنجا خواهی رفت؛ برای هری پاتر خوانان صحنه‌ای آشناست.


در جایی از کتاب استاد غیب و ظاهر شدن به جادوگرها و ساحره‌های مدرسه یاد می‌دهد که باید روی نقطه‌ای که می‌خواهند بروند تمرکز کنند. چشم‌هایشان را ببندند، سپس غیب و در آنجا ظاهر خواهند شد.

صحنه های رد شدن امیرحسین و روح دختر همراهش از بین اجسام و انسان ها نیز شباهت دقیقی به رفت و آمدهای ارواح سرگردان ساکن در هاگوارتز _مدرسه جادوگری داستان هری پاتر _ دارد.


همچنین جایی از سریال که درباره‌ نحوه وارد شدن به خواب افراد است، حقیقتا معلوم نیست این آموزش‌ها از کدام منبع دینی بوده است؛ به طور کلی آنچه این سریال از سرگذشت روح در فاصله بین مرگ و زندگی توصیف می‌کند، بسیار جالب، عجیب و بعضا خنده‌دار است.

خلاصه آن که در تماشای این سریال رعایت جانب احتیاط برای هر مسلمانی واجب و ضروری است!

3 نظر

 • لینک نظر مولچه سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۷:۴۹ نوشته شده توسط مولچه

  آفرین به آقای محمد

 • لینک نظر ع جمعه ۲۱ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۵۱ نوشته شده توسط ع

  با تشکر از دوست خوبمون محمد

 • لینک نظر محمد پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۱۸ نوشته شده توسط محمد

  با عرض سلام و آرزوي طاعات و عبادات برادران و خواهران ديني عزيز. و تشکر از اينکه حداقل شما از اين چرنديات امسال صداوسيما انتقاد مي کنيد.
  من فقط يک سوال از آقاي ضرغامي دارم: آقاي ضرغامي شما که مستقيما توسط رهبر به رياست صدا و سيما انتخاب شده ايد، آيا جرات مي کنيد رهبري را براي مشاهده ي فقط يکي از قسمت هاي اين سريال دعوت کنيد؟

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی