نویسنده عربستانی: بلند بودن ریش؛ موضوعی برای رقابت سلفی های سعودی

نویسنده عربستانی: بلند بودن ریش؛ موضوعی برای رقابت سلفی های سعودی

سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۵۸
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

«سعاد الشمری» از فعالان حقوقی و نویسنده عربستانی با هجوم به مسوولین امر به معروف و نهی از منکر آنان را دلیل اصلی تروریسم در عربستان معرفی کرد.

 

به گزارش موعود به نقل از شفقنا_پایگاه خبرگزاری نون؛ الشمری تاکید کرد: هر کس که در عربستان؛ ریش خود را بلند گذاشته؛ لباس خود را کمی کوتاه نماید – نشانه های یک وهابی- از مصونیت قضایی برخوردار خواهد شد؛ به طوری که برخی از وکلا مجبور می شوند برای کسب مقبولیت بیشتر نزد قضات در دادگاه ها دست به چنین کارهایی بزنند.
وی با دیدی انتقادی نسبت به مسوولین پلیس دینی در این کشور؛ تاکید نمود: آنان به خود حق داده اند که در امور خصوصی مردم دخالت کرده و شهروندان را کتک و یا شلاق بزنند؛ به طوری که تمام مردم حتی کودکان با دیدن آن ها پا به فرار می گذارند.
وی به عنوان سخنگوی شبکه لیبرالیست سعودی با انتقاد از رفتار پلیس دینی وهابی علیه لیبرالیست هایی که ریش خود را می تراشند ؛ تاکید کرد: از نظر آنان لیبرالیست ها « مرد» نیستند شهادت آنان در دادگاه ها به دلیل نداشتن ریش پذیرفته نمی شود؛ و لیاقت برخی از حقوق از جمله ازدواج کردن را ندارند .
الشمری مدتی قبل از این ؛ در مورد برخی از علمای دینی افراطی گفته بود : «علمای دینی عربستان بر سر بلند کردن ریش با یکدیگر رقابت می کنند؛ در حالی که این عین حماقت است اگر بلند بودن ریش را دلیلی برای ایمان و دینداری بدانیم». سخنان وی از سوی علمای دینی مورد محکومیت قرار گرفته و برخی از آنان خواهان محاکمه وی شدند در حالی که وی آنان را به مناظره فقهی فرا خواند
با وجود آن که فقهای اهل تسنن همگی قایل به کراهت بلند بودن ریش بسیار بلند هستند اما بلندی آن در عربستان گاهی به نیم متر می رسد.

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی