افزایش دامنه بلایای طبیعی در چهارسوی دنیا

افزایش دامنه بلایای طبیعی در چهارسوی دنیا

يكشنبه ۰۵ دی ۱۳۸۹ ساعت ۱۴:۲۶
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

آتش ، توفان ، سیل ، رانش زمین و وبا در کشورهای بحران زده چهار سوی دنیا ، فاجعه هایی به بار آورده که دامنه آنها هر ساعت رو به افزایش است.

 

 

پاکستان
شمار تلفات بدترین سیلاب 80 سال اخیر پاکستان در شرایطی از مرز 1600 نفر گذشته که زندگی 20 میلیون نفر مختل شده و بیماری های واگیر از جمله وبا ، خانه به دوشان را به شدت تهدید می کند.
به گزارش گروه حوادث ایسکانیوز : سازمان ملل متحد ، ابتلای یک آواره به وبا در مینگورا - شهر اصلی سوات در شمال غربی پاکستان - را تایید کرده است.36 هزار نفر هم به اسهال شدید مبتلا شده اند و شیوع وبا به یک نگرانی جدی تبدیل شده است.
این سازمان 459 میلیون دلار کمک اضطراری برای پاکستان درخواست کرده و هشدار داده است اگر این پول هر چه زودتر تهیه نشود شمار بیش تری از مردم سیلاب زده ، قربانی می شوند.
با گذشت 20 شبانه روز از سیلابی که بر اثر بارش شدید باران های موسمی و طغیان رودخانه ها در شمال و شمال شرق پاکستان به راه افتاده زندگی مردم ایالت های «خیبر پختونخواه» ، «پنجاب» ، «سند» و ... همچنان فلج است.
بیش از 200 روستا نیز خسار جدی دیده و دولت پاکستان برای مقابله با پیامدهای تلخ سیلاب مرگبار از جامعه بین المللی کمک خواسته است اما با گذشت هر روز ، ابعاد فلاکت ملی ، گسترده تر می شود.
به دنبال همین سیلاب که بدترین رخداد طبیعی 80 سال اخیر پاکستان به شمار می آید افزون بر 40 هزار مامور ارتش ، پلیس و آتش نشانی با استفاده از بالگردهای نظامی ، کامیون ، قایق و بولدوزر در «کشمیر» ، «نوشهره» ، «سوات» و «شانگلا» ، «دیره اسماعیل خان» ، «تونسه» ، «مظفرآباد» و ... به یاری آوارگان شتافته اند.
در همین حال ، شاهدان اظهار می دارند : وضع بهداشتی اردوگاه های موقت خوب نیست و با توجه به تجمع مردم ، خطر شیوع بیماری های مسری افزایش یافته است.گزارش ایسکانیوز می افزاید ، تاکنون چند کشور از جمله ایران ، چین ، کانادا و آمریکا محموله های انسان دوستانه را برای سیل زدگان پاکستانی فرستاده اند.
یوسف رضاگیلانی - نخست وزیر پاکستان - که به منطقه های سیل زده رفته بود اظهار داشت : خرابی های این فاجعه به مراتب بیش تر از ویرانی های زلزله سال 2005 در کشور ماست.
وی خاطرنشان ساخت : کنترل اوضاع از دست دولت خارج شده است و به تنهایی توان مدیریت و کمک رسانی را نداریم.
این درحالی است که خشم سیل زدگان پاکستانی از وضعیتی که در آن گرفتار شده اند در حال افزایش است.

چین
در حالی که شمار تلفات رانش زمین در شمال غرب چین از 1260 نفر فراتر رفته است پرچم های ملی در سراسر این کشور نیمه افراشته شد.
دولت چین ، روز یکشنبه را به منظور گرامیداشت قربانیان رانش زمین در استان «گانزو» عزای عمومی اعلام کرد و فعالیتها به نشانه همدردی با خانواده های دست کم 1263 قربانی رانش زمین به حال تعلیق درآمد.
سازمان هواشناسی چین هشدار داده که بارش شدید باران های موسمی در این کشور دست کم تا یک شبانه روز دیگر ادامه خواهد داشت و منجر به جاری شدن سیل و رانش دوباره زمین می شود.گزارش ایسکانیوز می افزاید ، در منطقه کوهستانی جویوکوی استان «گانزو» هنوز 580 نفر ناپدید هستند و امید چندانی به زنده بودن آنان نیست.
هم اکنون شش هزار نظامی و آتش نشان و 100 پزشک ، دوشادوش یکدیگر در عملیات کمک و نجات شرکت دارند اما گفته می شود به حتم باز هم شمار تلفات افزایش می یابد.
وزارت دارایی چین 74 میلیون دلار بودجه اضطراری برای کمک رسانی به منطقه فاجعه زده اختصاص داده است اما خودروهای مجهز در چندصد متری قربانگاه متوقف شده اند و منطقه بحران زده با کمبود آب ، غذا ، دارو و چادر رو به رو است.
کارشناسان ، تخریب جنگل برای عملیات معدن را اصلی ترین علت رانش زمین در استان «گانزو» چین
می دانند و نسبت به شیوع بیماری های واگیر ، ابراز نگرانی کرده اند.
باران های سیل آسا و به تبع آن رانش زمین از ابتدای سال نوی چینی تاکنون ، بیش از دو هزار کشته در سراسر این سرزمین بر جا گذاشته است و میزان خسارت های مالی بیش از 30 میلیارد یورو برآورد می شود.دولت چین ، چنین ویرانی هایی را طی 10 سال اخیر بی پیشنه عنوان کرده است.

روسیه
شمار تلفات آتش سوزی مهیب جنگل های روسیه که فاجعه ملی لقب گرفته است به 54 نفر رسیده و دود این کشور به چشم اوکراین هم رفته است.
آتش سوزی در روسیه بیش از 15 میلیارد دلار خسارت مالی نیز بر جا گذاشته و شهر «خارکف» در 460 کیلومتری جنوب شرق کی یف - پایتخت جمهوری اوکراین - شاهد دود غلیظ ناشی از فاجعه ملی است.
شدت آتش سوزی به اندازه ای است که مسکو - پایتخت روسیه - زیر ابر دود قرار دارد و روسیاه شده است.همچنین وزارت دفاع روسیه به ارتش این کشور دستور داده تا موشک و دیگر مهمات موجود در انباری که در۷۰ کیلومتری «مسکو» قرار دارد به مکان امن فرستاده شود.
آتش سوزی های مرگبار جنگلی در روسیه ، خطر تشعشع رادیو اکتیویته را هم بر سر زبانها انداخته است.سران این کشور از فعال شدن رادیاسیون در منطقه «بریانسک» در صورت رخنه آتش به این منطقه که از فاجعه «چرنوبیل» تحت تاثیر قرار گرفته و هنوز از تشعشع پاکسازی نشده است ، ابراز نگرانی می کنند.
وزارت وضعیت اضطراری روسیه تاکید کرده برای جلوگیری از رخنه آتش در «بریانسک» هرچه توان دارد به کار می گیرد.
در همین حال ، هوای آلوده به مونواکسیدکربن ، تنفس مسکونشینان را مشکل تر ساخته است.براساس اعلام «ناسا» ابرهای دود ناشی از آتش سوزی تا لایه استاتوسفر رسیده است.فعالان محیط زیست از نحوه عملکرد دولت روسیه در مقابله با فاجعه ملی به شدت انتقاد کرده اند.آلودگی هوا در «مسکو» بدترین رخداد زیست محیطی این شهر طی هشت سال اخیر است و مردم ، به ویژه کودکان و کهنسالان به شدت رنج می کشند.
همچنین آتش سوزی مهیب جنگلها و کشتزارهای روسیه قیمت گندم را در بازار جهانی افزایش داده است.هواشناسان می گویند : روسیه گرم ترین تابستان ۱۳۰ سال اخیر خود را سپری می کند و همین معضل منجر به گسترده شدن دامنه آتش سوزی ها شده است.به گزارش ایسکانیوز ، بیش ترین خسارت آتش سوزی جنگلی در استان های «نیژنی نووگورود» و «وارونژ» دیده می شود و هزاران ارتشی ، دوشادوش 238 هزار آتش نشان قرار گرفته اند.

ایتالیا و پرتغال
آتش سوزی جنگل های شمال پرتغال همچنان ادامه دارد و بوستان بزرگ طبیعی در 250 کیلومتری «لیسبون» را هم فرا گرفته است.دولت پرتغال می گوید : با بدترین آتش سوزی پنج سال اخیر در کشورمان دست و پنجه نرم می کنیم و دو آتش نشان فداکار را از دست داده ایم.
همچنین 22 بخش طبیعی در جنوب ایتالیا در شعله های آتش سوخت و برای مهار شعله ها از بالگردها و هواپیماها استفاده شد.14 فقره از آتش سوزی ها در جزایر «سیسیل» و دو فقره در منطقه «لاتیوم» شکل گرفته است.مسئولان اداره مقابله با بلایای طبیعی ، علل اصلی بروز آتش سوزی ها را بی توجهی ساکنان توصیف کردند.

آمریکا و موریتانی
توفان و بارش شدید باران در مینه سوتای آمریکا ، زندگی مردم را بدجوری مختل کرده و خسارت چشمگیر مالی بر جا گذاشته است.
این در حالی است که تلاش کمک رسانان برای پاکسازی راه ها و برقرار کردن جریان برق ادامه دارد.
از سوی دیگر ، بارش شدید باران و سیل در مرکز و شرق موریتانی ، دست کم دو قربانی گرفته است.این منطقه ها از سه روز پیش شاهد بارندگی بی وقفه بوده است.بر اثر بارش شدید باران که با سیل و رانش زمین همراه بوده شهر «القایره» استان «لعصابه» بیش ترین خسارت را دیده است و چند نفر از جمله چند کودک ناپدید شده اند.

تاریخ آخرین به روز رسانی شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۰۷:۵۶

فیلم های مرتبط

{}15{/}
سایر مطالب این مجموعه: تولد ومرگ فرهنگ ها وتمدن ها »

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی