تحولات عراق در ساعاتی پیش

تحولات عراق در ساعاتی پیش

يكشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۲۳:۲۱
امتیاز این گزینه
(4 آرا)

 

 

کشته شدن یکی از سرکردگان داعش و معاونش در تکریت

تلویزیون رسمی عراق اعلام کرد که «فهد»‌ مشهور به «ابو جعفر» یکی از سرکردگان گروهک تروریستی «داعش» به همراه «ابو عمر التونسی» معاون وی در جنوب شهر تکریت عراق کشته شدند.

بر اساس این گزارش، چهار تن دیگر گروهک عضو داعش در جنوب شهر تکریت زخمی شدند.

تلویزیون عراق به جزئیات این خبر هیچ اشاره‌ای نکرد.

داعش ۱۶ شخصیت دینی و عشیره‌ ای را در دیالی مهدور الدم اعلام کرد

داعش با صدور فهرستی سیاه از ۱۶ شخصیت دینی و عشیره‌ای در استان دیالی این شخصیت‌ها را به دلیل بیعت نکردن با این گروه تروریستی مهدورالدم اعلام کرد.

گروه تروریستی داعش ۱۶ شخصیت دینی و عشیره‌ای در استان «دیالی» را مهدور الدم اعلام کرد.

یک منبع محلی در استان دیالی گفت که داعش با صدور فهرستی سیاه از ۱۶ شخصیت دینی و عشیره‌ای در استان دیالی این شخصیت‌ها را به دلیل بیعت نکردن با این گروه تروریستی مهدورالدم اعلام کرد.

این منبع افزود که بیشتر شخصیت‌هایی که در فهرست سیاه داعش گنجانده شده‌اند، از شهر «العظیم» و مناطق اطراف آن هستند.

داعش کودکی را به بهانه روزه‌‌خواری به صلیب کشید !

تروریست های داعش کودکی را به بهانه روزه خواری به صلیب کشید.

بگروه تروریستی داعش این کودک را چندین ساعت زیر آفتاب به صلیب کشید.
سایت خبری "المرصد" به نقل از "الاهرام" نوشت: روی سینه این کودک کاغذی نصب شده که بر آن نوشته شده بود: "افطار بدون عذر شرعی"

سرکردۀ بوکوحرام، خلیفۀ تروریست های داعش را قبول دارد!

سرکردۀ تروریست‌های بوکو حرام در نیجریه، حمایت خود را از گروهک ترویستی داعش اعلام کرد.

در یک فایل ویدیویی که فرانس پرس آن را تأیید کرده، ابوبکر شیکاو سرکرده تروریست های مسلح بوکو حرام، از گروهک داعش و سازمان القاعده و جنبش طالبان افغانستان اعلام حمایت کرده است.

وی در این ویدیو، سرکردگان این گروه های تروریستی را "برادر" خطاب کرده و به ابوبکر بغدادی سرکرده داعش؛ ایمن الظواهری سرکرده القاعده و ملا عمر رهبر طالبان درود و تحیت فرستاده است.

گروهک تروریستی بوکو حرام که در آفریقا و به طور خاص در نیجریه فعال است، در یکی از آخرین اقدامات تروریستی خود، ده ها دختر دانش آموز را از چند مدرسه ربوده و همچنان آنها را دراسارت خود دارد.

استاندار نینوا: داعش قصد تخلیه موصل و واگذاری آن به حزب بعث را دارد

روزنامه الشرق الاوسط، «اثیل النجیفی» استاندار فراری موصل، در گفت‌و‌گو با این روزنامه گفت: داعش آماده تخلیه موصل و واگذاری آن به نیروهای «نقشبندیة» است. نیروهای نقشبندیه، نزدیک به حزب منحله بعث محسوب می‌شود که در حال حاضر «عزت الدوری» رهبری آن را بر عهده دارد.

اثیل النجیفی، استاندار نینوا، در زمان حمله داعش به موصل، فرار را بر قرار ترجیح داد و از عاملان اصلی سقوط شهر بود.

وی در ادامه گفت: داعش این امکان را ندارد که در موصل بماند، آن‌ها توانایی در اختیار داشتن سرزمینی را ندارند، در حال حاضر تعداد آن‌ها در موصل، به 1000 تن نمی‌رسد. آن‌ها همچنین عادت به اشغال شهرها و اداره کردن آن ندارند، بلکه به مردم می‌گویند: ما نمی‌مانیم و به زودی خواهیم رفت.

النجیفی ادامه داد: موصل در عرض دو ماه آینده و بدون درگیری نظامی به دست دولت مرکزی باز خواهد گشت. بنا به اعتقاد النجیفی، گروههای نقشبندیه که قرار است اداره شهر را بعد از داعش به دست بگیرد، معتدل‌تر از داعش هستند.

مرگ پسر عموی ابوبکر البغدادی سرکرده و خلیفه خود خوانده داعش

یک منبع امنیتی در استان دیالی یکشنبه اعلام کرد که پسر عموی بغدادی و یکی از معاونانش در درگیری‌های شهرستان المقدادیه در شمال شرق بعقوبه کشته شدند.

این منبع به السومریه نیوز اعلام کرد که درگیری‌های این منطقه صبح امروز در روستای نوفل در شمال المقدادیه آغاز شد و به مرگ مزبان الاعرج پسر عموی بغدادی و معاونش منجر شد.

به گفته این منبع عراقی، این عملیات طبق اطلاعات دقیق به دست آمده انجام شد.

شکست حمله داعش به حدیثه/ حمله به یک مجتمع مسکونی در بغداد

مسوولان عراقی حدود 4000 داوطلب را به شهر الرمادی جهت کمک به نیروهای عراقی در مقابله با گروه‌های تروریستی و تکفیری داعش اعزام کردند، این در حالی است که تروریست‌ها برخی از مناطق دیالی را تحت تصرف خود درآورده‌اند.

رشید فلیح، فرمانده عملیات استان الانبار اعلام کرد که حدود 2500 داوطلب وارد الرمادی شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که 1500 تن دیگر نیز وارد این شهر شوند.

این مقام عراقی خاطرنشان کرد که این افراد داوطلب از بغداد و از طریق هلی‌کوپتر به الرمادی انتقال داده می‌شوند.

جنگنده‌های عراقی تعدادی از پایگاه‌های تروریست‌های مسلح را در دو استان نینوا و صلاح‌الدین هدف قرار دادند.

یک منبع آگاه در نیروی هوایی عراق خاطرنشان کرد که نیروهای عراقی در حملات هوایی خود پایگاه‌ها و انبارهای سلاح افراد مسلح وابسته به داعش را هدف قرار دادند.

در موصل نیز در جریان حملات هوایی ارتش عراق به منطقه بادوش چندین تن کشته و زخمی شدند.

از سوی دیگر، برخی منابع مدعی شده‌اند که اعضای داعش پس از اینکه توانستند روستاهای جدیدی را در دو شهر جلولا و العظیم تحت تصرف خود درآوردند به پیشروی‌هایی در استان دیالی دست یافتند.

یک منبع اطلاعاتی در مصاحبه با اسکای نیوز اعلام کرد که حملات افراد مسلح باعث کشته شدن حدود 20 نیروی امنیتی شده که بیشتر آن‌ها از اعضای ارتش و افراد داوطلب بوده‌اند.

این منبع اعلام کرد که افراد مسلح همچنین نزدیک است میدان‌های نفتی خانه، قدیمی‌ترین میدان نفتی عراق که در شرق استان دیالی قرار دارد را تحت کنترل بگیرند.

همچنین تروریست‌های عراقی به یک پایگاه نظامی که در ورودی‌های منطقه مقدادیه قرار دارد، حمله کردند.

از سوی دیگر، در حمله اعضای داعش به مقر پیشمرگ‌ها در جلولا در استان دیالی پنج تن از نیروهای پیشمرگ کرد کشته شده و 15 تن دیگر زخمی شدند.

از سوی دیگر، منابع امنیتی عراقی اعلام کردند که نیروهای این کشور حمله گسترده تروریست‌ها که شهر حدیثه را هدف قرار داده بود، دفع کردند.

منابع افزودند: این حمله به هلاکت 13 عضو داعش و بازداشت 31 تن از آن‌ها و آتش گرفتن 11 خودروی آن‌ها انجامید.

در همین حال، چهار تن از نیروهای پلیس و 11 تن دیگر نیز در جریان این حملات زخمی شدند.

از سوی دیگر، افراد مسلح ناشناس شنبه شب به یک مجتمع مسکونی در مرکز بغداد حمله برده و حدود 32 نظامی را به قتل رساندند که بیشتر آن‌ها زن بودند.

منابع خبری گزارش دادند، این حمله که عاملان آن مشخص نیستند مجتمع مسکونی زیونه در مرکز بغداد را هدف قرار داد.

یک افسر پلیس و یک منبع در بیمارستان اعلام کردند که این حمله به کشته شدن 32 تن انجامید که 25 تن آن‌ها زن بودند و افراد مسلحی که دست به این حمله زدند لباس‌های غیرنظامی به تن داشتند.

یک مقام در پلیس استان صلاح الدین نیز اعلام کرد که نیروهای واکنش سریع توانستند کاخ ریاست‌جمهوری " شجره الدر"‌ را در تکریت از اعضای تکفیری داعش پس بگیرند.

منابع نظامی عراق اعلام کردند که این کاخ در دروازه جنوبی تکریت قرار دارد و بعد از درگیری‌های شدید با داعش آزاد شده است.

این کاخ یکی از کاخ‌های ریاست ‌جمهوری نظام سابق است.

علی فریحی فرمانده عملیات صلاح الدین اعلام کرد که نیروهای امنیتی و نظامی به طور کامل به دروازه شمالی تکریت و دانشگاه تکریت و حومه آن تسلط یافته‌اند.

وی خاطرنشان کرد که نیروهای مهندسی توانستند 28 بمب شدید الانفجار را در چندین نقطه منفجر کنند و نیروهای اضافه به مقر استقرار نیروها در جنوب تکریت رسیده‌اند.

از سوی دیگر، یگان‌های زنان نیروهای پیشمرگ کرد آموزش‌های میدانی خود را برای مقابله با هرگونه اقدام فوق‌العاده‌ بیشتر کرده‌اند.

خانم ناهده احمد رشید، فرمانده یکی از یگان‌های زنان وابسته به پیشمرگ‌ها در مصاحبه با سومریه نیوز، گفت: نیروهای زنان ما آماده انجام هر ماموریتی هستند.

تعداد اعضای یگان زنان به حدود 500 تن می‌رسد که این افراد روزانه برای استفاده از انواع سلاح‌های سبک و سنگین و متوسط آموزش می‌بینند.

وی افزود: یگان‌های ما در حال حاضر مامور حفظ امنیت تعدادی از مناطق سلیمانیه هستند و بخشی از آن‌ها به منطقه البشیر و تازه در کرکوک و همچنین گروه دیگری به خانقین اعزام شده‌اند.

وی افزود: نیروهای ما دوشادوش نیروهای پیشمرگ در سال 2002 وارد درگیری‌هایی با گروه انصار السنه شدند و علاوه بر آن در جنگ آزادسازی عراق در سال 2003 در منطقه کرکوک نیز مشارکت کردند.

تاکید ابوبکر البغدادی بر ویران نمودن کعبه

چند روز پیش موضع گیری یکی از سرکردگان داعش درباره لزوم ویرانی کعبه بسیار خبرساز شده بود. اما منابع موثق امروز خبری را منتشر کرده اند که رویکرد افراط گرایانه و ضد اسلامی گروه تروریستی داعش را بیش از پیش نمایان می کند.

منابع عراقی در این باره اعلام کرد: "ابوبکر البغدادی" سرکرده داعش روز گذشته (شنبه) در اظهاراتی بر لزوم ویران نمودن کعبه تاکید کرد و افزود: اصول و عقاید اسلامی به ما اجازه پرستش سنگ را نمی دهد.

یک سایت اینترنتی نزدیک به سرکرده داعش هم در تایید این خبر، اعلام کرد: البغدادی به ویران نمودن کعبه تعهد کرده است.

به گزارش پایگاه "عین العراق نیوز" این منبع نزدیک به داعش در ادامه مدعی شده است: حجاج برای لمس کردن دیوار کعبه و پرستش سنگ به مکه می روند و آنها برای عبات خدا به آنجا نمی روند پس باید کعبه را ویران کنیم!

خاطرنشان می شود گروه تروریستی داعش طی ماههای اخیر بسیاری از مراقد امامان، امامزداگان و صحابه پیامبر گرامی اسلام (ص) و امام علی (ع) را ویران نموده اند.

البته نکته بسیار مهم در نگرش بسته و متحجرانه گروه تروریستی داعش همین مسئله است که آنها به جای تمرکز بر روی تغییر نگرش مردم نسبت به موضوع عبادت خدا در تلاش هستند که صورت مسئله را پاک کنند و این خود بیانگر سطح بسیار پایین تفکرات این گروه تکفیری تروریستی است.

******پاسخ النصره به داعش با تشکیل امارت شام


منابع نزدیک به گروههای افراطی در سوریه از انتشار فایل صوتی جدیدی از اظهارات "ابومحمد الجولانی" سرکرده جبهه النصره خبر می دهند که در آن تاسیس "امارت شام" را اعلام کرده است.

این منابع اعلام کردند که این اقدام سرکرده النصره در پاسخ به تشکیل خلافت اسلامی توسط "ابوبکر البغدادی" سردکرده داعش و اعلام لزوم بیعت با وی به عنوان خلیفه مسلمانان، اتخاذ شده است.

الجولانی در این بیانیه صوتی اعلام کرداست: "زمان آن فرا رسیده که امارت اسلامی را در سرزمین شام تشکیل دهیم که در آنها حدود و شرع الهی بدون هرگونه کم کاستی به اجرا گذاشته خواهد شد".

وی در ادامه افزود: "ای عزیزان! زمان آن فرا رسیده که امارت اسلامی را در سرزمین شام برای حفظ حقوق مسلمانان و حفاظت از حریم و مقدسات آنها تشکیل دهیم و به امر الله عز وجل به کوچکترین تا بزرگترین فرمان و دستور وی جامه عمل بپوشانیم".

سرکرده النصره تاکید کرد: " ما اجازه نمی دهیم که هیچ موجودی روی زمین ثمره جهاد شما را از بین ببرد حتی اگر یک قطره خون در رگهایمان باقی مانده باشد، ما اجازه برقراری نظامهای لائیک و پروژه های خارجی را نمی دهیم".

الجولانی در ادامه اظهاراتش در حالی که به نظر می رسد در جمع برخی اعضای النصره بوده، افزود: "ای دوستان عزیز! کلید این امارت هم اکنون در دستان شماست و می توانید از همین حالا تا 10 روز دیگر برای برقراری کامل آن تلاش کنید! کسی با شما در سرزمین شام بر سر این مسئله رقابت نمی کند و شما در این ایستگاه تاریخی که مسلمانان از 1400 سال پیش تاکنون انتظار آن را کشیده اند، از سوی خدا انتخاب شده اید".

وی درباره مرزهای امارت به اصطلاح اسلامی خود نیز مدعی شد: "این امارت با تمامی کسانی که بخواهند به مسلمانان آسیبی برسانند خط تماس دارد، مرزهای ما به طور گسترده با نظام (سوریه) و دشمنان ما نقاط اشتراک دارد و هر سرباز النصره باید برای وقایع احتمالی کاملا آماده باشد".

هلاکت مسؤول اداری مالی داعش

سایت عراقی "سومریه نیوز" به نقل از منبعی در عملیات استان الانبار نوشت: گروهی از نیروهای واکنش سریع صبح امروز با عناصر داعش که داخل یکی از منازل فلوجه سنگر گرفته بودند درگیر شدند؛ و توانستند "ابورحمه" مسؤول اداری مالی را به همراه دو تن از معاونانش از پای در آورند.
این منبع خاطرنشان کرد: این عملیات پس از دریافت اطلاعات دقیق در خصوص حضور تروریستها در آن منطقه انجام شد.

به گفته این منبع، نیروهای واکنش سریع همچنین در عملیاتی دیگر با پشتیبانی تیپ 30 مکانیزه صبح امروز با عناصر داعش در منطقه "الصقلاویه" در شمال فلوجه درگیر شدند و 3 تن از سران داعش را به نامهای "ابوعقرب" ، "نجم ابو صاحب" و "حامد رمانه" به هلاکت رساندند.

عشایر موصل علیه داعش قیام کردند

پایگاه المسله نوشت: منابع امنیتی در نینوا اعلام کردند: افسران ارتش سابق با حمایت عشایر حمله گسترده ای علیه تروریست های داعش در موصل به دنبال تعرض تروریست های وابسته به این گروهک به خانواده های عشایری آغاز کرده اند.

این منابع بیان کردند: سرکرده های گروهک داعش هم اکنون به دنبال اعدام دو سرکرده این گروهک به دست افسران ارتش سابق عراق با کمک عشایر در حمام العلیل در موصل در حالت وحشت به سر می برند.

به گفته این منابع افسران ارتش سابق گروه های مسلحی با حمایت عشایر موصل که در راس آنها شمر و عنزه قرار دارند تشکیل داده اند و هدف نابودی داعش در این شهر است.

یک منبع امنیتی در الانبار اعلام کرد: نیروهای واکنش سریع 12 تروریست تکفیری بعثی را در نزدیک مقبره الشهبانی در فلوجه به هلاکت رساندند.

این منبع بیان کرد: نیروهای واکنش سریع پس از دریافت اطلاعات دقیق درباره وجود تروریست های تکفیری داعش در نزدیکی مقبره الشهبانی در فلوجه در الانبار علیه آنها عملیات انجام دادند.

عبدالامیر الزیدی فرمانده عملیات دجله گفت: نیروهای امنیتی با حمایت نیروی هوایی عراق ضربات مهلکی به داعش در منطقه الصدور وارد کردند و 23 تروریست را به هلاکت رساندند.

وی از ادامه عملیات تا پاکسازی دیالی از لوث تروریست های داعش خبر داد.

حقوق ماهانه یک تروریست داعشی

منابع مطلع در شهر موصل به خبرنگار این پایگاه گفته اند داعش به هر یک از فرماندهان گروه ها و دسته ها مبلغ 900 هزار دینار عراقی (2250000 تومان) به همراه یک رأس گوسفند پرداخت می کند.

همچنین هر عنصر معمولی این گروهک نیز 400 هزار دینار ( یک میلیون تومان) در ماه دریافتی دارد.
از سوی دیگر از شهر موصل خبر می رسد داعش از چند روز گذشته تاکنون ده ها کامیون حامل چارپایان را وارد شهر کرده است و با ذبح آنها و فروش هر کیلو به 3000 دینار (7500 تومان) در حال کسب درآمد برای خود است.

شاهدان عینی در مناطق شرق موصل و منطقه الجزیره در غرب شهر گفته اند داعش همه چارپایان روستاهای مردم شبک (اقلیت کرد شیعی) و عشائر الشمر منطقه الربیعه را به عنوان غنیمت از اقلیت ها و عشایر به سرقت برده است. اکثریت مردم موصل از خرید این گوشت ها به دلیل سرقتی بودن آنها اجتناب کرده اند.

داعش برگزاری مراسم ختم را ممنوع کرد

منبعی در پلیس استان "الانبار" تأکید کرد که عناصر داعش خطبا و امامان مساجد را از ورود به مساجد این شهر منع کرده‌اند.

این منبع به سایت عراقی "سومریه نیوز" گفت: این تصمیم داعش پس از مخالفت بسیاری از خطبا و امامان با مقررات داعش، و خواندن قرآن قبل و بعد از نماز جمعه اعلام شده است.

به گفته این منبع، داعش این کار خطبا را بدعت می داند. از سوی دیگر گروه تروریستی داعش علاوه بر محدود کردن فعالیت بازارها و مغازه ها، شهروندان را از برگزاری مراسم ختم برای درگذشتگان خود منع کرده است.

منابع محلی در استان نینوا تأکید کردند که داعش صاحبان مغازه های فروش لباس زنانه در موصل را از فروش و یا عرضه شلوار و لباس زنانه منع کرده است.

بر اساس این گزارش، صاحبان این مغازه ها فقط می توانند عبا و نقاب بفروشند.

درود سر دسته بعثی‌ها به داعشی‌ها

روزنامه مصری الیوم السابع نوشت: در این فایل صوتی منسوب به عزت الدوری، معاون صدام آمده است که وی به برخی از گروه‌ها و در راس آن‌ها "تمامی قهرمانان القاعده و دولت اسلامی (داعش)" درود فرستاده و گفته است: ما درود ویژه‌ای به آن‌ها می‌فرستیم که مملو از محبت و قدردانی است. درود به رهبرانی که عفو عمومی را برای تمام کسانی که اشتباه کردند و سپس پشیمان شدند صادر کرده‌اند.

وی هم‌چنین به "ارتش و گروه‌های انقلابی و ارتش مردم طریقت نقشبندیه و مبارزان فرماندهی عالی جهاد و آزادسازی و نیروهای الجیش الاسلامی و اعضای قهرمان گردان‌های ثوره العشرین و اعضای جیش المجاهدین" درود فرستاده است.

عزت دوری گفت: برادران ما در گروه‌های "جهادی" از طایفه‌گرایی و مسائل نژادی و منطقه‌ای پا فراتر گذاشته‌اند.

وی در ادامه گفت: ما باید تمامی اختلافات را به هر اندازه و هر شکلی باشد کنار بگذاریم چرا که هدف "آزادسازی عراق" فراتر از این مسائل است.

وی گفت: روزهای آزادسازی نینوا و صلاح‌الدین از بزرگترین روزهای تاریخ عراق و عرب هستند و نیمی از عراق آزاد شده است و آزادسازی بغداد نیز بسیار نزدیک است.

عزت دوری که خود را از انظار عمومی پنهان ساخته است در فایل تصویری در اوایل سال 2013 حمایت خود را از تظاهراتی که با هدف برکناری نوری مالکی، نخست وزیر عراق برگزار می‌شد، اعلام کرد.

هلاکت 140 عضو داعش در عراق

"فلاح الخفاجی" روز پنج شنبه به شبکه عراقی "سومریه نیوز" گفت: منطقه جرف الصخر در شمال استان بابل از ده روز قبل صحنه درگیری نیروهای امنیتی و عناصر گروه تروریستی داعش است.

وی افزود: در این درگیری‌ها ضربه‌های سنگینی به تروریستهای داعش وارد شده است، به صورتیکه بیش از 140 تن از عناصر این گروه به هلاکت رسیده و 30 خودروی آنها نابود شده است.
الخفاجی خاطرنشان کرد: جرف الصخر، منطقه‌ای نزدیک به استان "الانبار" است، درنتیجه حوادث الانبار بر استان بابل نیز تأثیر گذاشته است.
وزارت کشور عراق امروز اعلام کرد که نیروهای امنیتی ابتکار عمل را در استان بابل در دست گرفته‌اند، و دستوراتی برای افزایش تدابیر امنیتی در شمال این استان داده شده است.

___________________________________

العالم_مهر_قدس انلاین_ایسنا_فارس_ایلنا_تسنیم

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی