پيام عاشورا را به گوش جهانيان و مردم ستمديده برسانید

پيام عاشورا را به گوش جهانيان و مردم ستمديده برسانید

جمعه ۰۲ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۹
امتیاز این گزینه
(1 رای)

باید رسالت و پيام عاشورا را به گوش جهانيان و مردم ستمديده برسانید و آنان را به عظمت اين قيام مقدس و وظيفه‌ي خطير امروز مسلمانان آگاه نمايید و قدر مجالس حسيني را که محل نزول فرشتگان الهي است بدانید، که در حقيقت اين مجالس دارالبرکة، دارالشفاء و دارالرّحمة مي باشند.

 

 

حضرت آیت الله العظمی صافی در پیامی به شاعران و مداحان عاشورایی توصیه هایی داشته است.متن پیام این مرجع تقلید شیعیان با عنوان «دانشجویان دانشگاه جهانی عاشورا» بدین شرح است:


بسم الله الرحمن الرحيم

سلام بر حسين و سلام بر فرزندان و ياران باوفاي حسين؛ سلام بر عزاداران و سوگواران امام حسين عليه السلام؛ سلام بر شاعران و مديحه‌سرايان دربار ملائک دربان امام حسين عليه السلام؛ سلام بر عزيزاني که افتخار بزرگ شاعري و مدّاحي و نوکري آن حضرت را دارند و با سرودن اشعار، تاريخ را دگرگون مي‌کنند و راه و رسم زندگي و فداکاري و ايثار‌گري را به جهانيان نشان مي‌دهند.

شما در حقيقت دانشجوي دانشگاه عالي و جهاني عاشورا هستيد؛ دانشگاهي که ميليون‌ها نفر در طول تاريخ در آن تحصيل نموده و پير و جوان، زن و مرد، عالم و جاهل و شهر‌نشين و صحرانشين در آن با کمال خضوع و خلوص شرکت کرده و درس‌ها و پيام‌هاي انسان‌سازش را شنيده و به ديگران هم ابلاغ نموده‌اند.

دانشگاهي که در آن بزرگاني همچون شيخ مفيد‌ها، شيخ طوسي‌ها، علامه مجلسي‌ها و ده‌ها دانشمند برجسته و ممتاز و هزاران شهيد، به حضور خود در اين مدرسه‌ي نورانيِ آسماني افتخار مي‌کردند و همه از برکات آن بهره‌مند و از خوان نعمت گسترده‌ي دربار حسيني عليه السلام برخوردار بودند.

يکي از قشرهاي عزيزي که در دانشگاه باعظمت عاشورا مخلصانه انجام وظيفه مي‌نمايد، طبقه مقدس و عزيز شاعران و مداحان مي‌باشد که در مواقف بزرگ، مداحي و شعر آنها اثرگذار بوده و در دفاع از حق، نقش آنها ماندگار و بسا يک شعر آنها جامعه‌اي را عوض کرده و انقلابي را به وجود آورده است.

مسلمانان آزادي‌خواه جهان، فرزدق‌ها و سيد حميري‌ها و دعبل‌ها و محتشم‌ها و ديگر شاعران حماسه‌سرا را فراموش نمي‌کنند. اشعار آنها ارواح مرده را زنده مي‌سازد و روح تازه به کالبد جامعه مي‌دمد.

خوشبختانه امروز هم در جامعه‌ي کربلايي ما، شاعران و مديحه‌سرايان بزرگي هستند که با اشعار خود، هدف قيام امام حسين عليه‌‌السلام را زنده نگه مي‌دارند و در ايفاي خدمت به اسلام و مذهب، امر به معروف و نهي از منکر و احياي سنّت‌هاي اسلامي موفق هستند و اين افتخار بزرگ را ذخيره‌ي آخرت خود مي‌دانند.

شاعران و مادحانی که تا به امروز در حركت‌هاي بزرگ تاريخ و اظهار حق و كوبيدن باطل و روشن نگه‌داشتن شعله‌هاي قيام حق عليه باطل، نقش بسيار مهمّ و ارزنده‌اي‌ داشته‌اند و برای اشعار آنان نمي‌توان قيمت و ارزش مادي تعيين نمود.

شما چاكران درگاه حضرت سید الشهدا علیه السلام قدر و منزلت خود را بدانيد و آن را با هيچ‌يك از مناصب دنيايي و امتيازات ظاهري عوض نكنيد و خدا را بر اين افتخار بزرگ شاكر باشيد.

شكر كنيد كه عمر خود را در اين راه مقدّس مي‌گذرانيد و مشمول حديث شريف حضرت امام صادق عليه‌السلام هستيد كه «مَنْ بَكي أو أبْكي أو تَباكي فَلَهُ الجَنَّة» و يا «مَنْ أنْشَدَ لِلْحُسَينِ عليه‌السلام شِعْراً فَلَه الجَنَّة»

شكر كنيد كه می توانيد با اشعار و مرثیه سرایی ها، هدف آن امام عزيز را - كه امر به معروف و نهي از منكر، اقامه صلوة و ايتاء زكات، احسان و انفاق به مردم، ايثار و فداكاري و بندگي و تقرّب به خداوند است- به مردم بیاموزید.

باید رسالت و پيام عاشورا را به گوش جهانيان و مردم ستمديده برسانید و آنان را به عظمت اين قيام مقدس و وظيفه‌ي خطير امروز مسلمانان آگاه نمايید و قدر مجالس حسيني را که محل نزول فرشتگان الهي است بدانید، که در حقيقت اين مجالس دارالبرکة، دارالشفاء و دارالرّحمة مي باشند.

اي کاش حقير هم افتخار جاروکشي چنين مجالسي را پيدا مي‌کردم و با همه عزاداران در غم بزرگ سالار شهيدان حضرت ابي عبدالله الحسين عليه السلام شريک مي‌شدم.

در خاتمه از شما و همه شيعيان و دوستداران اهل البيت عليهم السلام درخواست دارم مهمترين و اولين و آخرين حاجت خود را فرج موفور السرور حضرت ولي الله الاعظم ارواح العالمين له الفدا بدانند و در اين دو ماه محرم و صفر در مجالس حسيني با انابه و تضرع به درگاه خداوند متعال، فرج آن حضرت را درخواست نمایید.

«اللهم اجعلنا من انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیه

______________________________

پایگاه آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی