تنها امید عملیات عربستان برای سیطره بر جنوب یمن

تنها امید عملیات عربستان برای سیطره بر جنوب یمن

يكشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۱۸
امتیاز این گزینه
(1 رای)

مثلث عدن‌ - ابین‌ - مارب اکنون به کانون درگیری‌ها بین ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با عناصر القاعده و هادی تبدیل شده، حوادث روزهای آتی مشخص خواهد کرد آیا این مناطق می‌توانند هدف سعودی‌ها در بازگرداندن هادی به یمن را محقق کنند.

 

به گزارش موعود به نقل از فارس با وجودی‌که یکم اردیبهشت ماه جاری رسانه‌ها از توقف حملات هوایی عربستان سعودی و هم پیمانانش علیه یمن خبر دادند و ریاض از پایان عملیات «طوفان قاطع» و آغاز عملیات «امید» که در واقع باید آن را «ناامید» نامید، سخن گفت، اما حملات هوایی سعودی‌ها علیه یمن همچنان ادامه دارد و بنابر اظهار تحلیلگران و کارشناسان امر نگاه سعودی‌ها هم اکنون به «عدن» و باز گرداندن «عبد ربه منصور هادی»، رئیس جمهوری فراری یمن به آن دوخته شده است.

«علی حاجز»، نویسنده جهان عرب در تحلیلی که روزنامه «الاخبار» چاپ بیروت آن را منتشر کرد، در این‌باره می‌نویسد: در زمانی‌ که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن تقریبا کنترل کامل دو استان عدن و مارب را در دست گرفتند، رژیم سعودی تلاش می‌کند، با ادامه تجاوزات خود مانع از دست دادن این دو استان، از جمله عدن شود و در این خصوص حتی سخن از عملیات نظامی زمینی هم به میان آورده است.

آشکارا به نظر می‌رسد که ادامه حملات عربستان سعودی علیه یمن و تمرکز آنها بر مناطق جنوبی و سواحل غربی و جنوبی این کشور با هدف ممانعت از پیشروی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن و جلوگیری از حضور آنها در این مناطق صورت می‌گیرد تا زمینه جدا سازی آنها از دیگر مناطق یمن فراهم شود تا شاید به این طریق ریاض امکان اشغال زمینی و دریایی عدن را بیابد و رئیس جمهوری فراری یمن و دولتش را به این کشور باز گرداند.

به موازات انتشار این اخبار، از عدن نیز گزارش می‌شود که هواداران منصور هادی در تلاش جهت تشکیل کمیته‌ای نظامی هستند تا زمینه بازگشت هادی به عدن را فراهم کنند، اقدامی که کارشناسان امور نظامی به دلیل تسلط تقریبا کامل ارتش و کمیته‌های مردمی بر عدن آن را غیر ممکن می‌دانند، مگر آنکه چنین کمیته‌ای در استان «حضرموت» تشکیل شود که همچنان در کنترل گروه تروریستی تکفیری «القاعده» است و تنها به این طریق است که عربستان سعودی می‌تواند، خود را به ظاهر طرف پیروز در این تجاوز نشان دهد.

منابع محلی یمنی در این خصوص از ادامه درگیری‌ها در مناطق التواهی و دار سعد و المنصورة و القلوعة در عدن خبر می‌دهند، در حالی‌که منابع آگاه نظامی در ارتش یمن خاطر نشان کردند که عملیات آزادسازی عدن هنوز بطور کامل پایان نیافته و درگیری‌ها هم اکنون در منطقه «المنصوره» متمرکز است و امید می‌رود که این منطقه خیلی زود توسط ارتش و کمیته‌های مردمی آزاد شود.

این منبع نظامی یمنی افزود: درگیری ارتش یمن و کمیته‌های مردمی این کشور با عناصر هادی و عناصر تکفیری القاعده در منطقه «جوله حجیف» بین التواهی و المعلا ادامه دارد.

منبع مذکور با بیان اینکه ارتش یمن و کمیته‌های مردمی این کشور از چند هفته پیش منطقه الملا را آزاد کرده‌اند، گفت: حملات هوایی سعودی مانع از تحکیم مواضع این نیروها و پیشروی آنها به سمت منطقه التواهی می‌شود.

اما در خصوص تشکیل کمیته نظامی در عدن این منبع نظامی یمنی تاکید کرد که عدن از بعد نظامی در عمل در دست ارتش و کمیته‌های مردمی یمن است و آنچه هم اکنون در این شهر جریان دارد، تلاش برای پایان دادن به عملیات نظامی در این شهر است که توسط عناصر القاعده و هادی و حملات هوایی جنگنده‌های سعودی ادامه دارد.

این منبع نظامی یمنی توضیح داد که در صورتی‌ که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن هرچه سریع‌تر کار را در منطقه التواهی یکسره نکنند، عناصر هادی امکان تشکیل کمیته نظامی در منطقه نظامی چهارم در التواهی را خواهند یافت که با کانون درگیری‌ها تنها 3 کیلومتر فاصله دارد و از آنجا که این منطقه تاکنون در قبال طرف‌های درگیر موضع بی‌طرفی اتخاذ کرده، می‌توان گفت که به نوعی از عناصر هادی و تجاوزات سعودی حمایت می‌کند.

اما عربستان سعودی حملات هوایی خود را روز گذشته نیز ادامه داد و کاخ «المعاشیق» در عدن را که پیشتر مقر هادی شمرده می‌شد و اطراف آن و منطقه العین و مثلث شوبره را بمباران کرد، در حالی‌که سواحل خور مکسر و المعلا و جزیره العمال و کوه و بندر حدید نیز مورد حمله توپخانه‌ای شدید قایق‌های جنگی ائتلاف سعودی قرار گرفتند که در خلیج عدن مستقر شده بودند.

از سوی دیگر خبرهایی مبنی بر بروز تنش بین دو کشتی ایرانی و آمریکایی در آب‌های خلیج عدن منشر شد، در حالی که یک منبع نظامی یمنی نیز تصریح کرد: قایق‌های جنگی مصری و سعودی نیمه شب گذشته تلاش داشتند، به سواحل ابین در خور مکسر عدن نزدیک شوند که با مقابله ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مواجه و مجبور به ترک منطقه شدند.

این منبع آگاه یمنی بعید ندانست، این اقدام قایق‌های نظامی مصری و سعودی در راستای بررسی اوضاع و شرایط و آزمودن میزان آمادگی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در راستای تدارک برای پیشروی از دریا به داخل عدن صورت گرفته باشد.

این در حالی است که منابع امنیتی یمنی در استان یمن از ادامه حملات هوایی عربستان سعودی به شهرهای ساحلی استان‌های عدن و ابین طی شب گذشته و بمباران تاسیسات نظامی و امنیتی از جمله اداره امنیت و تحقیقات جنایی و مجلس محلی و پایگاه نظامی بدر و فرودگاه بین‌المللی عدن و مقرهای نظامی و امنیتی در منطقه شقره در استان ابین خبر می‌دهند.

ناظران بر این باورند این حملات بیانگر این امر است که عربستان سعودی درحال حاضر تلاش دارد، ارتش و کمیته‌های مردمی را تضعیف و مانع استقرار و تحکیم مواضع آنها در مناطق استراتژیک ساحلی عدن – ابین شود، چون تلاش دارد، به هر طریق ممکن زمینه بازگشت هادی به یمن از این مناطق و تشکیل نیرویی نظامی برای حمایت از وی را فراهم کند.

به نظر می‌رسد، این تحرکات سعودی با این هدف صورت می‌گیرد تا حداقل دستاوردها از حمله خود به یمن را محقق کند، به همین منظور جنگنده‌های سعودی پروازهای خود را در مناطق ساحلی افزایش داده‌اند تا مکان مناسب برای انجام عملیات نظامی زمینی داخل یمن را بیابند.

کارشناسان امور نظامی در این خصوص تاکید می‌کنند که تحرکات ارتش عربستان در مرزهای شمالی در چارچوب تلاش برای کاهش حضور نظامی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در جنوب این کشور صورت می‌گیرد تا زمینه اجرای نقشه مورد نظر عربستان در عدن فراهم شود.

منابع نظامی یمنی در منطقه مرزی حرض تاکید کردند که ارتش عربستان خواستار تخلیه مناطق شمالی هم مرز با یمن شده که با مخالفت مواجه شد.

این دستور پس از آن صادر شد که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن پس از در دست گرفتن کنترل مقر لشکر 312 ارتش در حال پیشروی به سمت شهر مارب هستند و تنها 6 کیلومتر با این شهر فاصله دارند و انتظار می‌رود، این شهر ظرف ساعات آینده آزاد شود، به همین دلیل جنگنده‌های سعودی حملات خود را علیه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن افزایش داده‌اند تا از فشار وارده بر جبهه عدن و ابین به این طریق بکاهند.

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی