عباس، پرچمدار رادمردی

عباس، پرچمدار رادمردی

شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۴۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

خودساختگی كربلاییان آنان را در فضایی بسیار عالی و فراتر از تیررس ترس و طمع به پرواز درآورد .


علی مختاری

كرامت، یعنی: نزاهت از پستی و فرومایگی كه در عزت نفس، مناعت طبع، برخورداری از روحی بزرگ، برازندگی، بلندنظری، جوانمردی، آزاداندیشی و آزادمنشی و آزادگی ابوالفضل جلوه گر می شود و احیانا از آن به «بزرگواری» تعبیر می شود.
خودساختگی كربلاییان آنان را در فضایی بسیار عالی و فراتر از تیررس ترس و طمع به پرواز درآورد و سلاح تهدید و تطمیع اهریمنان دون، كوتاهتر از آن بود كه به ساحت قدسیشان برسد.
سالها پس از واقعۀ كربلا به یكی از سپاهیان پسر سعد گفتند: «این چه ننگی بود كه بر خود، خریدید، چرا فرزند رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم و یارانش را آن چنان نامردانه به خاك و خون كشیدید؟
جواب داد: خفه شو! گروهی روی در روی ما ایستادند، دستها بر قبضۀ شمشیر، گامها استوار، نه امان می پذیرفتند، نه فریفتۀ مال می شدند، جز دو راه پیش روی آنان نبود، كشتن و به دست گرفتن حكومت یا كشته شدن. مادرت به عزایت بنشیند ما جز آنچه كردیم، چاره ای نداشتیم (1).
از همین گفتگوهای كوتاه كه تاكید دارد عاشوراییان «نه امان می پذیرفتند و نه فریفتۀ مال می گشتند؛ بلكه با گامهای استوار و دستهای شمشیردار پایداری می كردند» می توان فهمید كه آنان جهاد اكبر و اصغر را در هم آمیخته و به اوج مقام مخلصین رسیده بودند و شیطان هم گفته بود كه: «ولاضلنهم اجمعین الا عبادك منهم المخلصین» (2) ؛ پروردگارا من... و همگیشان را گمراه خواهم ساخت؛ مگر بندگان مخلصت را».

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی