تعیین وقت برای ظهور

تعیین وقت برای ظهور

دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۱
امتیاز این گزینه
(1 رای)

آیا می‌شود برای ظهور وقت تعیین کرد؟


انتظار ظهور حجّت در آينده‏ای نامشخّص هم بيم‌‏دهنده و هم نويدبخش است. بيم‌‏دهنده است؛ زيرا منتظر با خود می‏‌گويد شايد همين سال، همين ماه يا همين روز ظهور رخ دهد. پس بايد آماده حضور در پيش‏گاه حجّت خدا و تقديم اعمال خود به آن حضرت باشم. اميدبخش است؛ زيرا منتظر می‌انديشد شايد در آينده‌‏ای نزديك، ظهور رخ دهد و سختی‌‏ها و مشكلات او به پايان برسد. پس بايد پايداری و مقاومت ورزيد و تسليم جريان‏‌هايی نشد كه در پی غارت سرمايه‏‌های ايمانی و اعتقادی‏‌اند.

می‌‏توان گفت تعيين زمان برای ظهور بر خلاف مفهوم، فلسفه و نقش تربيتی انتظار است و چه بسا منتظر را به سستی يا نااميدی بكشد. وقتی گفته شود تا فلان زمان مشخّص، هر چند آينده‌‏ای نه چندان دور، ظهور رخ نخواهد داد، به ‏طور طبيعی دچار سكون و ركود می‌‏شويم و به اين بهانه كه هنوز تا ظهور فاصله داريم، از به دست آوردن آمادگی لازم براي ظهور خودداری می‌‏كنيم. همچنين اگر ظهور به هر دليل، در زمانی كه وعده داده شده است، رخ ندهد، دچار نااميدی می‌‏شويم و چه بسا در اصل اعتقاد به ظهور منجی آخرالزّمان نيز ترديد كنيم.

امام باقر(ع) در جواب به سؤال: «آيا برای اين امر [برخاستن قائم(ع)]، وقت [مشخّص] وجود دارد؟»، فرمودند:
کسانی كه برای اين امر وقت تعيين می‌‏كنند، دروغ می‌‏گويند (آن حضرت سه‏ مرتبه اين سخن را تكرار كرد و آن‏گاه فرمود:) زمانی كه موسی(ع)، قومش را برای رفتن به قراری كه با پروردگارش داشت، ترك كرد، به آنها وعده داد كه تا سی روز ديگر برمی‌‏گردد، ولی زمانی كه خداوند ده روز ديگر بر آن سی روز افزود، قومش گفتند: موسی خلاف وعده كرد. پس آن كردند كه كردند...1


1.  الكافي، ج1، صص 368 و 369، ح 5


پرسش  از  موعود

خرید از یاران شاپ https://b2n.ir/PAM

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی