آمریکا وضعیت اضطرار ملی علیه سوریه را تمدید کرد

آمریکا وضعیت اضطرار ملی علیه سوریه را تمدید کرد

جمعه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۰۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

رئیس جمهوری آمریکا وضعیت اضطرار ملی علیه سوریه را برای یکسال دیگر تمدید کرد و خواستار آغاز مذاکرات برای انتقال قدرت در این کشور شد.


دونالد ترامپ روز پنج شنبه با امضای دستور العمل اجرایی، مدعی شد این اقدامات را برای مقابله با تهدید غیرمعمول و خارق‌العاده برای امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده ایجاد شده توسط اقدامات دولت سوریه در حمایت از تروریسم، حفظ اشغال فعلی در لبنان، دنبال کردن سلاح های کشتار جمعی و برنامه‌های موشکی و تضعیف تلاش‌های ایالات متحده و بین‌المللی با توجه به ثبات و بازسازی عراق انجام می‌دهد.

رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد بی رحمی رژیم و سرکوب مردم سوریه که خواستار آزادی و یک دولت نماینده آنان بوده‌اند، نه تنها خود مردم سوریه را به خطر انداخت بلکه باعث بی‌ثباتی تمام منطقه شد.

ترامپ افزود: اقدامات و سیاست‌های رژیم سوریه از جمله در رابطه با سلاح‌های شیمیایی، حمایت از سازمان‌های تروریستی و مانع از عملکرد موثر دولت لبنان، موجب تقویت ظهور افراط‌گرایی و فرقه‌گرایی و تهدیدی غیرمعمول و خارق‌العاده برای امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده شده است.

در بیانیه ترامپ آمده است: در نتیجه ، وضعیت اضطرار ملی اعلام شده در ۱۱ مه ۲۰۰۴ و اقدامات فوری برای مقابله با آن در دستورالعمل اجرایی ۱۳۳۳۸ در تاریخ ۲۵ آوریل ۲۰۰۶ و سایر دستورالعمل‌های اجرایی مربوطه تا یازدهم مه سال ۲۰۲۰ ادامه می‌یابد.

در این بیانیه رئیس جمهوری آمریکا مدعی شده است خشونت وحشیانه و نقض حقوق بشر رژیم اسد و حامیان روسی و ایرانی آن را محکوم می‌کند.

ترامپ افزوده است: ایالات متحده از رژیم اسد و پشتیبانانش می‌خواهد که جنگ خشونت آمیز خود را متوقف کنند، آتش بس در سراسر کشور را به تصویب برسانند، ارسال کمک‌های بشردوستانه به همه نیازمندان سوریه را میسر سازند و برای انتقال سیاسی در سوریه مذاکره کنند که مسیری قابل اعتماد در امتداد قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد بود.

وی ادامه داد: ایالات متحده برای تعیین ادامه یا خاتمه این اضطرار ملی متناسب با اقدامات دولت سوریه در آینده، تغییراتی را در ترکیب، سیاست‌ها و اقدامات در نظر خواهد گرفت.

ایرنا

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی