درخواست سازمان انتقال خون از هموطنان برای نذر خون

درخواست سازمان انتقال خون از هموطنان برای نذر خون

دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۲۰
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، از مردم خواست امسال با توجه به شرایط ویژه ماه‌های محرم و صفر، اهدای خون به بیماران را در اولویت نذورات خود قرار دهند.

پیمان عشقی، مدیرعامل این سازمان، از مردم خواست، امسال با توجه به شرایط ویژه ماه‌های محرم و صفر اهدای خون به بیماران را در اولویت نذورات خود قرار دهند و تأکید کرد: محرم تا اربعین امسال فرصتی ارزشمند برای افزایش ذخایر مورد نیاز به نذر خون و پلاسمای بهبودیافتگان کووید ۱۹ است.

وی در خصوص تدبیراندیشی‌های سازمان انتقال خون در دوران پاندمی ویروس کرونا گفت: قبل از آنکه کرونا به ایران برسد وضعیت ذخایر خون در کشور چین کرونا در آن شیوع بیشتری داشت را رصد می‌کردیم، چراکه کاهش ذخایر خون در صورت شیوع ویروس در ایران دور از انتظار نبود.

وی ادامه داد: وقتی که کرونا به ایران رسید سازمان انتقال خون آمادگی لازم را داشت و حتی وبیناری با کشور‌های شرق آسیا برگزار کرده بود تا در جریان دقیق‌تر چگونگی مدیریت ذخایر خون قرار گیرد و شرایط آتی را پیش بینی کند.

پیمان عشقی با بیان اینکه پیش‌بینی کاهش اهدا و ذخایر خون به واقعیت پیوست، گفت: در روز‌های شیوع کرونا برخی کشور‌های پیشرفته در سه هفته اول پس از شیوع این ویروس در کشور دچار ۶۵ درصد افت ذخایر خون شدند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران افزود: ذخایر خون ایران در اوج شیوع کرونا و در هفته سوم اسفند ۳۵ درصد افت پیدا کرد.

پیمان عشقی از بهبود سطح ذخایر و افزایش اهدای خون نیز خبر داد و گفت: هم اکنون ۱۳ تا ۱۵ درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته کاهش آمار اهدای خون داریم.

وی ذخایر فعلی خون را قابل قبول و شش روز برشمرد و یادآور شد: نیاز استان‌ها در قالب شبکه خون رسانی تامین می‌شود تا اگر سطح ذخایر در استانی با هر وضعیتی از شیوع کرونا کاهش یافت از دیگر استان‌ها به آن‌ها خون ارسال شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با تأکید بر اینکه در ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت اهدای خون کاهش چشمگیر‌تری داشت، اما مصرف خون نیز کاهش یافته بود چرا که جراحی‌های غیر اورژانسی انجام نمی‌شد و تمرکز مجموعه درمان روی ویروس کرونا بود. از اوایل ماه رمضان جراحی‌ها از سر گرفته شد و مصرف خون افزایش یافت و ذخایر خون افت بیشتری نشان داد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: سازمان انتقال خون مجموعه‌ای فنی تخصصی و فرهنگی اجتماعی است و اعتماد دارم که بازوی فرهنگی اجتماعی آن باید تقویت شود و ارتباط رسانه‌ها و روابط عمومی‌ها افزایش یابد.

وی با بیان اینکه روابط عمومی سازمان انتقال خون در ایام شیوع کرونا فعالیت بسیاری را انجام داده است و حضور در برنامه‌های تلویزیونی نتیجه تعامل روابط عمومی و رسانه است، گفت: مردم باید آگاه شوند که خون مورد نیاز فقط از رگ ایرانیان تأمین می‌شود و امکان دریافت خون از خارج و ارسال خون به بیرون از مرز‌های کشور حتی در بدترین شرایط ممکن نیست.

عشقی گفت: این پیام باید به مردم منتقل شود که هموطنان باید اهدای خون را مسئولیتی اجتماعی تلقی کنند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با بیان اینکه تالاسمی‌های ۲۰ درصد ذخایر خون کشور را مصرف می‌کنند تصریح کرد: سازمان انتقال خون در تلاش است تا با کیفیت‌ترین فراورده‌ها را تولید و در اختیار مصرف کنندگان مستمر خون قرار دهد.

وی تأکید کرد: بسیاری از کشور‌ها برای جلوگیری از کاهش ذخایر خون استاندارد‌های اهدای خون را تغییر دادند تا امکان اهدای خون افراد بیشتری فراهم شود و این در حالی است که در ایران هیچ استانداری تنزل نیافته است و کیفیت همچنان بر کمیت اولویت دارد.

عشقی تلاش کارکنان سازمان انتقال خون را تحسین برانگیز بیان کرد و گفت: کارکنان این سازمان بدون سر و صدا و به دور از هیاهوی تبلیغاتی خون مورد نیاز بیماران را در این ماه‌های دشوار تأمین کرده‌اند.

عشقی به باور غلطی اشاره کرد که موجب کاهش اهدای خون شده است و گفت: برخی فکر می‌کنند اگر در این روز‌ها خون اهدا کنند به کرونا مبتلا می‌شوند در صورتی که این باور نادرست است.

عشقی یادآور شد: مراکز انتقال خون با مراکز درمانی تفاوت بسیاری دارد و میزبان سالم‌ترین افراد جامعه است.

وی به اهمیت سامانه نوبت دهی اینترنتی اهدای خون نیز اشاره کرد و گفت: همانگونه که مردم برای دریافت بسیاری از خدمات غیر حضوری اقدام می‌کنند می‌توانند نوبت اهدای خون را نیز رزرو کنند و در ساعات دلخواه به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون به اجرای طرح اهداکنندگان ناظر اشاره کرد و اظهار کرد: با هدف نظارت بر اجرای مقررات در مراکز اهدای خون از اهداکنندگان مستمر خواسته شد که به عنوان ناظر در مراکز اهدای خون حضور پیدا کنند.

وی گفت: در هر استان سه نفر از اهداکنندگان مستمر به عنوان بازرس نحوه میزبانی مراکز از عموم اهداکنندگان را به ستاد مرکزی گزارش می‌کنند.

عشقی تاکید کرد: این طرح دستاورد‌های خوبی داشته است و با خواست سازمان جهانی بهداشت به آنان نیز توضیح داده شده است.

چنانچه مردم از نحوه میزبانی خود در هریک از مراکز اهدای خون شکایت یا انتقادی دارند می‌توانند به سامانه شکایات سازمان به نشانی bazresi.ibto.ir مراجعه کنند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن بررسی شود.

وی جلب رضایت اهداکنندگان خون را یکی از وظایف اصلی سازمان انتقال خون برشمرد و گفت شعار ما تکریم اهداکنندگان بوده و خواهد بود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: در ماه‌های اخیر در ایران و دیگر کشور‌ها کارآزمایی‌های بالینی بسیاری با موضوع پلاسما درمانی بیماری کووید-۱۹ انجام و نتایج آن‌ها منتشر شده است.

کارآزمایی بالینی به این معناست که گروهی از بیماران دارویی را دریافت کنند و گروه دیگری با همین شرایط آن دارو را مصرف نکنند تا بتوان مقایسه‌ای قابل استناد انجام داد.

عشقی در خصوص نتایج کارآزمایی بالینی پلاسما درمانی در ایران گفت: این نتایج کاملا امیدوار کننده است. پلاسمادرمانی در فاز اول بیماری یعنی زمانی که ویروس در حال تکثیر در بدن است موثرتر است.

وی ادامه داد: در فاز حاد بیماری آثار پلاسما درمانی کمتر است، اما طبق بررسی‌های به عمل آمده در ۱۱ بیمارستان کشور مشخص شده است که این روش درمانی حتی در بیماران بسیار بدحال نیز موثر است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور گفت:در آمریکا سه هزار مرکز در حال پلاسما درمانی هستند و اینالیا کانادا استارالیا و کره جنوبی نیز در حال اقدام است درمان موثر است. پویش شکرانه سلامت با هدف دریافت پلاسمای بهبود یافتگان کووید ۱۹ از اول اردیبهشت‌ماه که تعداد بهبودیافتگان افزایش داشته است آغاز شد.

وی گفت: بهبودیافتگان کووید ۱۹ این باور نادرست که که اهدای پلاسما آنتی بادی خون آنان را کاهش می‌دهد فراموش کنند و نگران امکان ابتلای مجدد به کرونا به دلیل اهدای پلاسما نباشند.

عشقی از حضور ۵ هزار و ۴۰۰ داوطلب اهدای پلاسما در مراکز اهدای پلاسما در ۲۴ استان کشور خبر داد و گفت: از این تعداد ۴ هزار و ۳۰۰ نفر موفق به اهدای پلاسمای خود شده‎اند.

پیش‌بینی می‌شود، تا پایان سال ۱۰ تا ۱۵ هزار واحد پلاسما توسط بهبودیافتگان از کرونا اهدا شود.
منبع: خبرگزاری قرآنی

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی