ادعای پمپئو: فروش سلاح به سعودی‌ها مطابق قانون انجام شده است

ادعای پمپئو: فروش سلاح به سعودی‌ها مطابق قانون انجام شده است

پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۴۷
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد فروش تسلیحات به عربستان توسط دولت این کشور، مطابق با قوانین انجام شده است.

"مایک پمپئو" وزیر امور خارجه آمریکا، امروز- چهارشنبه- اظهار داشت، فروش سلاح به عربستان سعودی مطابق با قوانین انجام شده است.

به نوشته خبرگزاری "رویترز"، پمپئو در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر جمهوری چک مدعی شد، درخصوص فروش سلاح به عربستان "همه چیز را مطابق قوانین انجام داده‌ایم".

وی در ادامه ادعاهایش گفت: "به کاری که تیم من انجام داده است افتخار می‌کنم. واقعاً خروجی خوبی دریافت کردیم. ما از گرفته شدن جان انسان‌ها جلوگیری کردیم."

چندی پیش گزارش دفتر بازرسی کل وزارت خارجه آمریکا درباره اقدام دولت این کشور برای فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی منتشر شد.

در بخشی از این گزارش تصریح شده وزارت خارجه آمریکا، تأثیرات فروش این سلاح‌ها روی تلفات غیرنظامیان را به طور کامل مورد ارزیابی قرار نداده است.

در این گزارش آمده است: "جمع‌بندی دفتر بازرسی کل این است که وزارت خارجه به ارزیابی کامل مخاطرات نپرداخته و برای کاهش تلفات غیرنظامیان و در نظر گرفتن جوانب حقوقی مربوط به انتقال موشک‌های هدایت‌دقیق مندرج در اعلانیه وضع اضطراری وزیر خارجه مورخه مه ۲۰۱۹ تدابیر کافی نیندیشیده است."

در گزارش دفتر کل بازرسی وزارت خارجه آمریکا در این خصوص آمده است: "دفتر بازرسی کل به این نتیجه رسید که اعلام وضع اضطراری منطبق با قانون کنترل تسلیحات بوده است."

دولت "دونالد ترامپ" پیش از این به بهانه وضعیت اضطراری به دلیل تشدید تنش‌ها با ایران، سوم خردادماه سال گذشته کمیته‌های کنگره را از قصد خود برای فروش بیش از هشت میلیارد دلار تسلیحات نظامی به عربستان سعودی، امارات و اردن مطلع کرد.

فارس

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی