سلمان رشدی و کتاب آیات شیطانی

سلمان رشدی و کتاب آیات شیطانی

سه شنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۱۳
امتیاز این گزینه
(133 آرا)

در مهر ماه ۱۳۶۷ کتابی تحت عنوان «آیات شیطانی» به قلم «سلمان رشدی» که در قالب رمان، آکنده از اهانت‏ها و افترائات زشت و ننگین به ساحت مقدس پیامبر اعظم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) و خانواده و اصحاب شریف ایشان بود، و اسلام و قرآن را با تعابیر سخیف توصیف کرده بود، در لندن توسط انتشارات وایکینگ وابسته به مؤسسۀ پنگوئن انتشار یافت.

در مهر ماه ۱۳۶۷ کتابی تحت عنوان «آیات شیطانی» به قلم «سلمان رشدی» که در قالب رمان، آکنده از اهانت‏ها و افترائات زشت و ننگین به ساحت مقدس پیامبر اعظم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) و خانواده و اصحاب شریف ایشان بود، و اسلام و قرآن را با تعابیر سخیف توصیف کرده بود، در لندن توسط انتشارات وایکینگ وابسته به مؤسسۀ پنگوئن انتشار یافت.
کتاب این نویسنده که هندی تبار بود، ابتدا در هندوستان جلب توجه کرد و انتشار و توزیع آن به علت اعتراضات مسلمانان در هند ممنوع شد. طی هفته‏های بعد، نویسندگان آفریقای جنوبی به احترام عواطف مسلمانان، دعوت قبلی از وی را لغو کردند و سفرای چند کشور اسلامی و عربی در لندن به دولت انگلیس اعتراض نمودند. در ماه‏های دی و بهمن جمع زیادی از مسلمانان مقیم انگلیس ابتدا در شهر برادفورد و سپس لندن در تظاهرات خشمگینانه‏ای به اقدام دولت انگلیس در حمایت از انتشار این کتاب موهن شدیداً اعتراض کردند. دامنة اعتراضات مردمی به هند و پاکستان گسترش یافت تا آنکه روز ۲۳ بهمن در جریان تظاهرات هزاران پاکستانی در مقابل مرکز فرهنگی آمریکا در اسلام آباد، شش تن از تظاهر کنندگان کشته شدند و ده‏ها تن نیز مجروح گشتند. فردای آن روز در تظاهرات مسلمانان هند نیز یک نفر کشته شد.
به‌رغم گذشت چهار ماه از انتشار این کتاب و افزایش اعتراضات مسلمانان، دولت‏های انگلیس و آمریکا از تداوم توزیع و انتشار این فحش‏نامه علیه اسلام و پیامبر گرامی آن (صلّی الله علیه و آله و سلّم) حمایت می‏کردند و این پیام را با رفتار خود به جهان اسلام می‏فرستادند که برنامه‏های جدید دیگری برای گسترش ابعاد حملات تبلیغی و فرهنگی علیه اسلام و مسلمانان آغاز خواهند نمود.
پس از توزیع گستردۀ کتاب موهن آیات شیطانی، همراه با تبلیغات هماهنگ و تشویق‏های محافل صهونیستی، از گوشه و کنارجهان صدای اعتراض مسلمانان افزایش یافت؛ از سویی هشدارهایی به ناشران داده شد و از سوی دیگر، اقداماتی حقوقی برای محدود کردن نشر و انتشار کتاب و محکومیت رشدی صورت گرفت و نقدهایی نیز بر این کتاب نوشته شد. البته طراحان و حامیان این اقدام، نه تنها به این هشدارها توجهی ننمودند، بلکه بر دامنة تبلیغات خود افزودند تا جایی که مقدمات نامزد نمودن این کتاب برای جوایز ادبی مهم اروپا مطرح شد. شبکة گستردة توزیع این کتاب در بیشتر کشورهای اروپایی، آمریکایی و بعضی کشورهای آسیایی، با قراردادهای کلان برای ترجمه و توزیع آن، به تلاش پرداختند و در عرصة تبلیغاتی و با ایجاد حلقه‏‏های محافظتی، به حمایت علنی از او پرداختند.
با آشکار شدن تصمیم و ارادۀ غرب برای زمینه‏سازی یک جنگ صلیبی نوین و انهدام هویت فکری و فرهنگی مسلمانان با سخیف‏ترین شیوۀ ممکن، امام خمینی (رحمت الله علیه) در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۶۷ با صدور حکم الهی و تاریخی خود، مجازات شرعی نویسنده و ناشران این کتاب را بیان کرد و سدّ استواری در برابر سیل مهیبی که دشمنان اسلام در صدد راه انداختن آن بودند، بنیان نهاد. امام برای ریشه‏کن کردن فتنه‏ای که در صورت گسترش جان هزاران مسلمان دیگر را به خطر می‏انداخت و می‏توانست آتش جنگ‏های مذهبی را در سراسر جهان شعله‏ور سازد، با قاطعیت حکم خداوند متعال را اعلام نمود تا این توطئه بسیار خطرناک در آغاز نابود شود.
صدور حکم امام با استقبال گسترده‏ای در سراسر جهان اسلام روبرو شد و همۀ مسلمانان را در دفاع از عزت و هویت دینی خود متحد و منسجم ساخت. گروه‏های مختلف مسلمانان در تمامی نقاط جهان، به خروش و حرکت درآمدند و با ابراز نفرت و انزجار خویش از این دسیسة استعماری، خواستار محاکمه رشدی، و جمع‏‏آوری و ممنوعیت چاپ وانتشار این کتاب شدند.
جهان غرب نیز ابتدا به پیروی از انگلیس و آمریکا در برابر مسلمانان به صف‏آرایی سیاسی و تبلیغاتی دست زدند ولی با افزایش هزینۀ اقدامات خود و احساس خطر جدی نسبت به منافع خویش در جهان اسلام، به ناچار آرام آرام عقب‏نشینی کردند تا آنجا که پروژۀ آیات شیطانی به زودی به پروژه‏ای سوخته و بی‏فایده تبدیل گشت.
صدور حکم امام در سال ۶۷ دامنه‏ها و ابعاد جنگی پنهان را آشکار ساخت که با پیشتازی انگلیس برای تخریب بنیان ایمان و اعتقادات بیش از یک میلیارد مسلمان در حال شکل‌گیری بود و در گام اول با توهین و تعابیر ضداخلاقی علیه مقدسات، غیرت و توان مقاومت فرهنگی مسلمانان را مورد هجوم قرار داده بود تا زمینۀ حرکت‏های شدیدتر و وسیع تر بعدی فراهم گردد. حکم امام که ابتدا در برخی رسانه‏ها فتوا خوانده می‏شد، از نظر هدف‏گیری انگلیس به عنوان پیش قراول هجوم غرب علیه اسلام و مسلمانان، یادآور فتوای تحریم تنباکو توسط میرزای شیرازی در زمان قاجار نیز بود که ضربه‏ای مؤثر بر استعمار انگلیس در ایران وارد ساخت.
در زمان صدور حکم و سال‏ها بعد، برخی از افراد که تسبت به محتوا، ژرفای توطئه، مضامین کتاب و پیوست تبلیغی آن، طرح‏های شوم دولت‏های غربی و آثار تخریبی تداوم و توسعۀ این اقدام، بی‏اطلاع بودند نسبت به حرکت امام ابراز تردید کرده‏اند و موضوع را در حد یک کار معمولی نویسنده‏ای در اظهار نظر علیه اسلام توصیف می‏کردند که نیازی به صدور حکم و پی‏آمدهای بعدی آن، نداشت.
بیست سال پس از این واقعه، بازخوانی و تحلیل چگونگی موضوع و این رویداد تاریخی، برای همگان به ویژه نسل جدید ضروری به نظر می‏رسد. از این رو نویسندۀ این سطور کوشیده است در این کتابچه اطلاعات و نکاتی را در تبیین حکم امام و بازتاب‏های آن به خوانندگان گرامی ارائه کند.

توطئة آیات شیطانی

«آیات شیطانی» (ترجمه عبارت انگلیسی Satanic Verses) رمانی است در ۵۴۷ صفحه (نسخة انگلیسی در چاپ اول) که در تاریخ ۴/۷/۱۳۶۷ (۲۶ سپتامبر ۱۹۸۸) توسط انتشارات «وایکینگ» (جزو گروه انتشاراتی «پنگوئن») منتشر شد. نویسندة این کتاب، «سلمان رشدی» (Salman Rushdie) مسلمان هندی تباری بود که تبعة «بریتانیای کبیر» محسوب می‏شد و «آیات شیطانی» پنجمین رمان این نویسنده بود. «سلمان رشدی» عضو «انجمن سلطنتی ادبیات انگلستان» بوده و هست و کتاب مذکور را به سفارش «گیلون ریتکن» (رییس صهیونیست انتشارات وایکینگ) با دستمزد بی‏سابقه ۵۸۰ هزار پوند به رشته تحریر درآورد.
کتاب آیات شیطانی برخلاف آن چه گفته می‏شود، یک کتاب ادبی با درونمایه علمی و نظری نیست؛ بلکه داستانی است بلند در ۹ فصل که شخصیتهای آن را حضرت رسول اکرم (صلوات الله علیه)، همسرانشان و صحابی شناخته شدة ایشان و حضرت جبرئیل (فرشته وحی) تشکیل می‏دهند. این کتاب، در بردارنده وقیحانه‏ترین اهانت‏ها به ساحت مقدس پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) و قرآن است و معتقدات مسلمانان را به مسخره گرفته است.
در طول این رمان تصویر بسیار زشت و سخیفی از قرآن و شخصیت‏های اسلامی ارائه ‏می‏شود و العیاذ بالله اوصافی که قلم از بیان آنها شرم دارد دربارۀ ایشان بیان می‏شود، و انواع دشنام‏ها و اهانت‏های بیمارگونه و غریب نسبت به آنان انجام می‏گیرد. پرداختن بیشتر به محتوای کتاب به علت جریحه‏دار کردن قلوب پاک مسلمین امکان پذیر نیست فقط در این حد می‏توان اشاره کرد که اگر انسان باغیرت و شریفی این نسبت‏ها را در بارۀ پدر و مادر و خواهرانش بشنود، در مجازات گویندۀ آن‏ها لحظه‏ای درنگ نمی‏کند.
نویسنده‌ این فحش نامه، نخستین بار با کتاب بچه‌های نیمه‌شب به شهرت رسید و جایزه بوکر را بابت نگارش این اثر دریافت کرد. اغلب آثار رشدی از شبه‌قاره هند ریشه می‌گیرد. سبک داستان‌های او را در گونه رئالیسم جادویی طبقه‌بندی می‌کنند.
رشدی به ویژه بعد از انجام مأموریت نگارش آیات شیطانی بارها برندة جوایز ادبی نظیر وایت‌برد، بوکر داستان، بوکر بوکرها، جایزه شورای هنر، جایزۀ اتحادیه انگلیسی‌زبانان و نویسندة سال بریتانیا بوده است.
ابتدا برای کتاب بچه‌های نیمه‌شب که در سال ۱۹۸۱ منتشر شد و نهضت استقلال طلبی مردم هند را در قالب داستان مخدوش می‏سازد، برندة جایزه بوکر شد، و سال‌ها بعد در سال ۱۹۹۳ برنده جایزه بوکرِ بوکرها شد که به معنی رتبۀ بهترین اثر از میان رمان‌های برنده جایزه بوکر در ۲۵ سال اول اعطای این جایزه‌ است. جایزة بوکر (Booker’sPrize) که از سال ۲۰۰۲ به نام جایزه مَن بوکر هم شناخته می‌شود، مهم‌ترین جایزۀ ادبی انگلیس برای غیر بریتانیایی‌هاست که هر سال به بهترین رمان جدید انگلیسی‌زبان که نوشتة شهروندان کشورهای همسود بریتانیا (= مستعمرات سابق انگلیس) و جمهوری ایرلند باشد، اعطا می‌شود. ارزش نقدی این جایزه در حال حاضر ۵۰۰۰۰ پوند است. مبلغ جایزه در اصل ۲۱۰۰۰ پوند بود، و از سال ۲۰۰۲ با پشتیبانی گروه سرمایه گذاری مَن Man Group plc به مقدار فعلی افزایش پیدا کرد.
وی در ژوئن سال ۲۰۰۷(خرداد۸۶)، از ملکه الیزابت دوم، به پاس خدماتش به پادشاهی انگلستان، لقب شوالیه دریافت کرد. نشان شوالیه (فرانسوی= نجیب‌زاده ای که در قرون وسطی از طرف شاه منصب افتخاری گرفته باشد) به انگلیسی، Knighthood ،لقبی تشریفاتی است که توسط ملکه انگلستان، به خدمتگذاران برجستۀ سلطنت انگلیس اهدا می‌شود. دربار انگلستان با اهدا کردن لقب شوالیه به کسانی که افتخاراتی برای انگلستان در زمینه‌های مختلف کسب ‌کنند، آنها را در بالاترین درجات اشرافی و طبقات بالای اجتماعی قرار می‏دهد. دریافت کنندگان این لقب از خوانندگان مشهور انگلیسی تا نویسندگان و بازیگران سینما تا شخصیت‏های سیاسی را شامل می‌شود و گیرندۀ آن در پیشوند نام خود از عنوان سِر(Sir) استفاده می‌کند تا از امتیازات آن برخوردار شود. این اقدام دربار انگلیس در تداوم سابقۀ تاریخی اقدامات امپراطوری زوال یافتۀ انگلیس علیه اسلام، محسوب شد و باعث واکنش‌های گسترده‌ منفی در کشورهای اسلامی گشت.
در همین ارتباط سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با محکوم کردن این اقدام، گقت: «مدال دادن به یکی از منفورترین چهره‌ها در جهان اسلام، نمونه بارزی از ضدیت با اسلام در میان مقامات ارشد بریتانیاست».

حکم الهی

۲۰ سال پیش، در ۲۵ بهمن ماه سال ۱۳۶۷ انتشار حکم شرعی حضرت امام خمینی(رحمت الله علیه)، خطاب به مسلمانان، دنیا را تکان داد. مسلمانان هشیار و برانگیخته شدند، افکار عمومی سایر مردم جهان با پدیده‏ای بی سابقه مواجه شد، و دولت‏های غربی به انفعال و سراسیمگی افتادند. متن این حکم چنین بود:
«انالله و انا الیه راجعون به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان مى‌رسانم مؤلف کتاب آیات شیطانى که علیه اسلام و پیامبر و قرآن، تنظیم و چاپ و منتشر شده است، همچنین ناشرین مطلع از محتواى آن، محکوم به اعدام مى‌باشند.
از مسلمانان غیور مى‌خواهم تا در هر نقطه که آنان را یافتند، سریعاً آنها را اعدام نمایند تا دیگر کسى جرأت نکند به مقدسات مسلمین توهین نماید و هر کس در این راه کشته شود، شهید است.انشاءاللّه.
ضمناً اگر کسى دسترسى به مؤلف کتاب دارد ولى خود قدرت اعدام او را ندارد، او را به مردم معرفى نماید تا به جزاى اعمالش برسد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته».
سایر مراجع دینی قم و مشهد در حمایت از این حکم شرعی و اعلام اعتراض به انتشار این کتاب درس‏های خود را تعطیل کردند. آیت الله خامنه‏ای در مسند ریاست جمهوری وقت در یک پیام رادیویی به تبیین حکم امام پرداخت و حمایت کامل دولت را از آن اعلام نمود. از سوی نخست وزیر وقت نیز بیانیه‌ای انتشار یافت که در آن، روز چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۶۷ عزای عمومی اعلام شد. نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز با صدور بیانیه‏ای از حکم امام حمایت کردند، و اقشار مختلف مردم و سایر مسئولان حکومتی نیز با شیوه‏های گوناگون به حمایت از این حکم و اعتراض به حمایت انگلیس و آمریکا از اقدام علیه اسلام، پرداختند. تظاهرات مردمی در ایران و سایر کشور‏های اسلامی آغاز شد و مسلمانان انگلیس اقدامات اعتراضی خود را گسترش دادند.
رسانه‏های جهان اسلام در اعتراض به انتشار کتاب به طرح دیدگاه‏های سیاسی و دینی شخصیت‏های مختلف و پوشش اعتراضات مردمی پرداختند.تظاهرات مسلمانان در هند بار دیگر با خشونت نیروهای پلیس مواجه شد و ده‏ها مجروح بر جای گذاشت. برخی از مقامات بلندپایه کشورهای مختلف اسلامی در این باره اعلام موضع نمودند. و در تمامی جهان اسلام و بسیاری از کشورهای دارای جمعیت وسیع مسلمان، عرضه و فروش کتاب آیات شیطانی ممنوع اعلام گشت. رهبران مذهبی کشورهای مسلمان تأکید کردند که آزادی بیان به هیچوجه به معنای مجوز هتک حرمت مقدسات مسلمین نیست. در ایران، پاکستان، و چند کشور اسلامی از سوی بعضی از شخصیت‏ها و نهادهای مردمی برای اجرای حکم الهی امام جوایز زیادی اعلام گشت تا غیر مسلمانان نیز به اجرای این حکم ترغیب شوند و هر کس که در صدد گام برداشتن در مسیر آیات شیطانی باشد احساس امنیت در هیچ مکانی نداشته باشد.
بعضی از رسانه‌های غربی برای تقلیل موضوع به یک تهدید شخصی و نجات جان سلمان رشدی، اینگونه شایع کردند که اگر سلمان رشدی توبه کند، حکم اعدامش لغو می‌شود. اما دفتر امام خمینی (رحمت الله علیه) در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۶۷بلافاصله این خبر را اعلام کرد:
«رسانه‌هاى گروهى استعمارى خارجى به دروغ به مسئولین نظام جمهورى اسلامى نسبت مى‌دهند که اگر نویسنده کتاب آیات شیطانى توبه کند حکم اعدام درباره او لغو مى‌گردد.امام خمینىـ مد ظلهـ فرمودند: این موضوع صددرصد تکذیب مىگردد. سلمان رشدى اگر توبه کند و زاهد زمان هم گردد، بر هر مسلمان واجب است با جان و مال تمامى هم خود را به کار گیرد تا او را به درک واصل گرداند.
حضرت امام اضافه کردند: اگر غیر مسلمانی از مکان او مطلع گردد و قدرت این را داشته باشد تا سریع‌تر از مسلمانان او را اعدام کند، بر مسلمانان واجب است آنچه را که در قبال این عمل می‌خواهد به عنوان جایزه یا مزد عمل به او بپردازند.»
سازمان کنفرانس اسلامی با صدور بیانیه رسمی به انتشار کتاب آیات شیطانی اعتراض کرد و خواستار توقف انتشار و توزیع آن شد. بعضی از رهبران مذهبی سایر ادیان نیز با اعلام نظر و یا صدور بیانیه هایی با مسلمانان اظهار همبستگی نمودند و انتشار این کتاب را در توهین به یک دین الهی محکوم کردند.
کنفرانس‏ها و تشکل‌هایی از علمای عربستان سعودی، کویت، لبنان، پاکستان، هند، مالزی، اندونزی، الجزایر، سوریه، اردن، بنگلادش، مصر، ترکیه، و چند کشور اسلامی دیگر با صدور بیانیه به اعلام حمایت از حکم امام پرداختند و یا با صدور فتاوای مستقل علما بر وجوب اجرای حکم الهی تأکید کردند. در بسیاری از کشورهای اسلامی از جمله ایران کتاب‏ها و مقالات بسیاری نیز در تبیین ابعاد توطئۀ آیات شیطانی علیه اسلام و تشریح مبانی عقلانی و قرآنی و فقهی حکم الهی امام انتشار یافت.

انفعال غرب

بنا به تصمیم جامعه اقتصادی اروپا سطح روابط با ایران به پایین ترین حد خود تنزل داده شد و در ابتدای اسفند۶۷، سفرای ۱۲ کشور اروپایی به کشورهای خود فراخوانده شدند و هرگونه تماس در سطح بالا با دولت ایران را لغو نمودند. دولت ایران نیز متقابلاً سفرای خود را از آن کشورها به ایران فراخواند. امام خمینی (رحمت الله علیه) در پیام خویش چنین تأکید نمود:
«…آیات شیطانی کاری است حساب شده برای زدن ریشۀ دین و دین داری و در رأس آن اسلام… استکبار غرب شاید تصور کرده است از این که اسم بازار مشترک و حصر اقتصادی را به میان بیاورد ما درجا می‏زنیم و از اجرای حکم خداوند بزرگ صرف نظر می‏نماییم.»
در نهم اسفند، مجلس شورای اسلامی طی جلسه فوق‌العاده‌ای با اعلام یک ضرب‌الاجل یک هفته‌ای برای انگلیس، تداوم رابطه سیاسی با دولت انگلیس را به عذرخواهی مقامات انگلیسی و تجدید نظر آنان در مواضع غیر اصولی شان نسبت به جهان اسلام و کتاب «آیات شیطانی»، مشروط ساخت. بنا به این مصوبه در صورتی که انگلیس در عرض یک هفته علیه انتشار آیات شیطانی اعلام موضع نمی‏کرد روابط سیاسی و دیپلماتیک با آن کشور به طور کامل قطع می‏گشت. دولت انگلیس نیز در یک عقب نشینی آشکار اعلام نمود که خواهان قطع روابط با ایران نیست. ودر تاریخ ۱۳ اسفند جفری هاو، وزیر خارجه انگلیس بدون مخالفت با تداوم انتشار آیات شیطانی و بدون محکوم نمودن اهانت به مقدسات مسلمانان، اعلام کرد که این کشور به اسلام احترام می‏گذارد و خود را از ماجرای انتشار آیات شیطانی جدا می‏داند.
اما چون این اظهارات و موضعگیری‌ها فاقد عذرخواهی رسمی و علنی لندن از مسلمانان بود، در تاریخ ۱۶ اسفند ۶۷ وزارت امور خارجه ایران طی بیانیه‏ای در پایان مهلت یک هفته‏ای به دولت انگلیس برای اصلاح مواضع خود در قبال کتاب موهن آیات شیطانی، به علت عدم تحقق خواسته مجلس شورای اسلامی، قطع کامل روابط سیاسی ایران با انگلیس را اعلام کرد.
امام خمینی (رحمت الله علیه) در یکی از پیام‏های خود در بارۀ واکنش انفعالی غرب در برابر اعلام حکم الهی مجازات توهین به قرآن و پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) چنین نوشت:
«راستى به چه علت است که در پى اعلام حکم شرعى و اسلامى مورد اتفاق همة علما در مورد یک مزدور بیگانه، این‌قدر جهان‌خواران برافروخته شدند و سران کفر و بازار مشترک و امثال آنان به تکاپو و تلاش مذبوحانه افتاده‏اند؟ غیر از این نیست که سران استکبار از قدرت برخورد عملى مسلمانان در شناخت و مبارزه با توطئه‏هاى شوم آنان به هراس افتاده‏اند واز این که امروز مسلمانان، اسلام را یک مکتب بالنده و متحرک و پر حماسه می‏دانند، و از این‌که فضاى شرارت آنان محدود شده است و مزد بگیران آنان چون گذشته با اطمینان نمى‏توانند علیه مقدسات قلم‌فرسائى کنند، مضطرب شده‏اند … خیلى جالب و شگفت‏انگیز است که این به ظاهر متمدنین و متفکرین وقتى یک نویسنده مزدور با نیش قلم زهرآگین خود احساسات بیش از یک میلیارد انسان مسلمان را جریحه دار مى‏کند، عده‏اى در رابطه با آن شهید مى‏شوند، براى ایشان مهم نیست و این فاجعه، عین دموکراسى و تمدن است، اما وقتى بحث اجراى حکم و عدالت ‏به میان مى‏آید، نوحة رأفت و انسان‌دوستى سر مى‌دهند.
ما کینة دنیاى غرب را با جهان اسلام و فقاهت از همین نکته‏ها به دست مى‏آوریم. قضیة آنان قضیة دفاع از یک فرد نیست، قضیة حمایت از جریان ضداسلامى و ضدارزشى است که بنگاه‌هاى صهیونیستى و انگلیس و آمریکا به راه ‏انداخته‏اند و با حماقت و عجله، خود را روبه‌روى همه جهان اسلام قرار داده‏اند … اگر غفلت کنیم این اول ماجراست و استعمار از این مارهاى خطرناک و قلم‌بدستان اجیر شده در آستین فراوان دارد … ترس من این است که تحلیل‌گران امروز، ده سال دیگر بر کرسى قضاوت بنشینند و بگویند که باید دید فتواى اسلامى و حکم اعدام سلمان رشدى مطابق اصول و قوانین دیپلماسى بوده است ‏یا خیر و نتیجه‏گیری کنند که چون بیان حکم خدا آثار و تبعاتی داشته است و بازار مشترک و کشورهای غربی علیه ما موضع گرفته‏اند پس باید خامی نکنیم و از کنار اهانت کنندگان به مقام مقدس پیامبر و اسلام و مکتب بگذریم.»
جهاد اسلامی فلسطین طی بیانیه‏ای صهیونیست‏ها را از چاپ و انتشار آیات شیطانی برحذر داشت. مقامات رژیم تروریست اسراییل نیز به علت نگرانی از واکنش مسلمانان ساکن سرزمین‏های اشغالی، از یک مؤسسه انتشاراتی که در صدد ترجمه عبری و انتشار این کتاب بود، درخواست کردند که در تصمیم خود فعلاً تجدید نظر کند. اما روزنامه ساندی ابزرور فاش ساخت که یک تیم کارشناسان ویژۀ سازمان امنیتی اسراییل از طرف نخست وزیر این کشور برای حمایت از جان سلمان رشدی به لندن اعزام شده است. مدتی بعد در اواخر اسفند ۶۷ در نمایشگاه کتاب تل آویو، کتاب آیات شیطانی نیز عرضه شد.
مارگارت تاچر نخست وزیر انگلیس بدون محکومیت انتشار آیات شیطانی و یا مخالفت با تداوم آن برای کاستن از امواج ضد انگلیسی در بین مسلمانان اعلام کرد : من درک می‏کنم که کتاب آیات شیطانی برای مسلمانان عمیقاً توهین آمیز است. ولی چندی بعد تلویزیون بی بی سی با پخش فیلمی به نام ضیافت کفرگویان با قرار دادن سلمان رشدی در کنار نام مولیر و ولتر(نویسندگان مشهور فرانسوی عصر روشنگری) از وی حمایت تبلیغاتی نمود.
ادوارد شواردنادزه وزیر امور خارجه اتحاد جماهیر شوروی (روسیه کنونی) با اشارة تلویحی به ماجرای آیات شیطانی گفت که غرب اکنون باید برای ارزش‏های مسلمانان احترام قائل شود. مقامات دولتی نیز از انتشار کتاب مزبور در این کشور جلوگیری کردند.
جیمی کارتر از رؤسای جمهور پیشین آمریکا کتاب آیات شیطانی را توهین به میلیون‏ها مسلمان توصیف نمود. کورت والدهایم رییس جمهور اتریش گفت:در کتاب آیات شیطانی به کتاب مقدس آسمانی قرآن توهین شده است. کیم ایل سونگ رهبر کره شمالی نیز از حکم امام حمایت کرد. جان میردال نویسنده سوئدی از امضای بیانیه‏ای در حمایت از رشدی اجتناب کرد و ضمن تأیید واکنش مسلمانان و اقدام امام خمینی، مدافعان نویسندۀ آیات شیطانی را غلامان و کنیزان لیبرالیسم نامید.
«کت استیونس» معروف به «یوسف اسلام»، خوانندۀ مشهور انگلیسی دهۀ هفتاد میلادی که در سال ۱۹۷۷ مسلمان شده بود، طی بیانیه‏ای حمایت خود را از حکم امام خمینی در مورد سلمان رشدی، نویسنده مرتد کتاب آیات شیطانی اعلام کرد که این اقدام او باعث شد توسط رسانه‏های اروپایی و امریکایی تحریم شود و از پخش موسیقی‏های وی تا مدت‏ها خودداری کنند.
برخی از فروشگاه‏های بزرگ و معتبر نقاط مختلف جهان از بیم حملات و یا به احترام افکار عمومی مسلمانان کتاب آیات شیطانی را جمع آوری کردند و از عرضۀ آن خودداری نمودند. بسیاری از مراکز توزیع آیات شیطانی در بعضی کشورهای مختلف جهان نیز توسط گروه‌هایی از مردم مورد حمله قرار گرفت و برخی از ناشران نیز مشمول اجرای حکم الهی شده و مجازات شدند.تظاهرات مسلمانان و مدافعان حرمت ادیان الهی در نقاط مختلف اروپا، آمریکا و آسیا در طول ماه‏ها همچنان ادامه داشت و در خلال بعضی از این اجتماعات تعدادی از مردم کشته یا مجروح شدند.
وزرای خارجه ۴۵ کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی در ۲۵ اسفند ۱۳۶۷ در قطعنامة پایانی خود کتاب سلمان رشدی را یک اثر کفرآمیز اعلام و شدیداً آن را محکوم کردند. این قطعنامه همچنین به تبعیت از حضرت امام، ضمن مرتد خواندن سلمان رشدی، از بنگاه‌های ناشر خواست هرچه سریع‌تر این اثر را از گردش توزیع خارج کنند و کشور‏های اسلامی هر بنگاه انتشاراتی را که به این درخواست احترام نگذارد، تحریم نمایند. وزرای فرهنگ و اطلاع رسانی کشورهای عضو جنبش عدم تعهد نیز طی اجلاسی هر نوع توهین و هتک حرمت علیه فرهنگ‏ها و ارزش‏های معنوی را محکوم کردند و آن را عملی خلاف روح تفاهم و صلح دوستی در جهان اعلام نمودند.
کشورهای اروپایی پس از آنکه یکباره سفرای خود را از ایران خارج کردند از ابتدای سال ۶۸ مجبور به بازگشت به ایران شدند و به تدریج با شرمساری سفارت خانه‌های خود را از نو بازگشایی کردند. و در پایان سال جامعة اقتصادی اروپا رسماً خواستار عادی شدن روابط با ایران شد. به دنبال اتخاذ مواضعی در محکومیت انتشار آیات شیطانی توسط مقامات انگلیس روابط این دولت با ایران نیز مجدداً برقرار گشت اما به دستور رهبر معظم انقلاب در یک اقدام تنبیهی دیگر ـ چون انگلیس پیشتاز تحریک سایر دولت‏های اروپایی بود ـ اجازه بازگشت سفیر آن کشور بعد از ورود سایر سفرای اروپایی و به عنوان آخرین سفیر، صادر گشت.

چند دیدگاه

مروری بر برخی از دیدگاه‏های تنی چند از شخصیت‏های سیاسی ایران در بارۀ حکم تاریخی امام خمینی در شناخت ابعاد و زوایای اقدام امام مفید خواهد بود و تصویر کامل تری از موضوع را شکل می‏دهد.
رهبر معظم انقلاب علاوه بر اظهارات قاطعی که در حمایت از حکم امام در زمان حیات ایشان داشت، پس از رحلت امام در پاسخ به سؤالات مسلمانان مناطق مختلف جهان در مورد تغییر ناپذیری حکم مزبور، در آذرماه ۱۳۶۹ چنین اعلام نمود:
«حکم تاریخی و تغییرناپذیر حضرت امام رضوان الله تعالی علیه در مورد نویسندۀ کتاب کفرآمیز آیات شیطانی و تعهد مسلمانان در سراسر جهان به اجرای این حکم اسلامی، نخستین ثمرات خود را در صحنة رویارویی اسلام با کفر جهانی نشان می‏دهد و استکبار غرب که حمله به مقدسات یک میلیارد مسلمان جهان را مقدمه‏ای برای تحقیر مسلمین و از بین بردن انگیزه‏های خیزش اسلامی در جهان قرار داده بود به صورت مفتضحانه و گام به گام مجبور به عقب نشینی شده …»
حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی با تأکید بر وجود توطئۀ جهانی در ورای انتشار آیات شیطانی گفت: « هم اکنون یک حرکت بسیار خطرناک که از یک جنگ رسمی بدتر است سازماندهی می‏شود که دنیای اسلام باید آن را بسیار جدی بگیرد.» وی این ماجرا را شروع یک جنگ صلیبی از روزنۀ آزادی بیان توصیف نمود.
آیت الله یزدی رییس وقت قوۀ قضائیه در مورد ویژگی قضایی حکم امام طبق قوانین اسلامی چنین اعلام نظر نمود: «حکم حضرت امام(رحمت الله علیه) مبنی بر مجازات سلمان رشدی نویسندۀ مرتد کتاب آیات شیطانی و تنفیذ مجدد این حکم توسط حضرت آیت الله خامنه‌ای، یک نظر و فتوا نیست که حاکم یا قاضی دیگری بتواند روی آن اظهار نظر کند بلکه یک حکم است و مثل تمام موارد قضایی و اجکام صادره از مبادی قضا، لازم الاجر و غیر قابل تعطیل است.»
حجت الاسلام والمسلمین کروبی رییس وقت مجلس شورای اسلامی نیز تأکید نمود که حفاظت و حراست پلیس انگلستان نمی‏تواند سلمان رشدی را از اجرای حکم شرعی در امان نگاه دارد.
حجت الاسلام محمد خاتمی وزیر وقت فرهنگ و ارشاد نیز چنین گفت:« نوشتن و انتشار اینگونه کتاب‏ها مانند آیات شیطانی از نظر اسلام جرم است و مجازات آن اعدام است، و این امر مختص به تشیع نبوده و در تسنن نیز اگر به پیامبر و قرآن و مقدسات اسلامی دشنام داده شود، حکم اعدام دارد. و فتوای حضرت امام یک حکم اوّلی اسلامی است و مورد قبول همۀ مسلمانان عالم است.»
آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان در بارۀ شکست توطئۀ آیات شیطانی اینگونه اظهار داشت:« ماجرای انتشار کتاب آیات شیطانی نشان داد که مسلمانان حاضر به تحمل هتّاکی علیه مقدسات خود در قالب رمان نویسی و آثار ادبی نیستند و این توطئه را که به منظور متزلزل کردن عقاید مسلمین و شکست قدرت رو به رشد آنان، طرح ریزی شده بود با شکست مواجه ساختند.»
مهندس موسوی نخست وزیر وقت در اظهار نظری چنین گفت:« توطئۀ اخیر فرهنگی استکبار در جهت پاک کردن تصویر پاکی که در ذهن ملت‏ها از حکومت اسلامی به وجود آمده، می‏باشد، زیرا جامعه و زندگی اسلامی باعث عزّت و استقلال ملل و به خطر افتادن منافع قدرت‏ها خواهد شد.»
حجت الاسلام علی اکبر محتشمی نمایندۀ مجلس در بارۀ نقش مراکز پشت پرده غربی در این ماجرا اینگونه اعلام نظر نمود:« در تدوین، انتشار و توزیع کتاب شرک آلود آیات شیطانی علاوه بر سرویس‏های جاسوسی انگلستان و آمریکا، صهیونیسم بین الملل نیز در مراحل مختلف تدوین و انتشار آن نقش اساسی داشته و تنها برای شروع به کار مؤلف آن بیش از نیم میلیون پوند انگلیس پرداخت کرده است.»
اسقف آرداک مانوکیان رییس خلیفه گری ارامنه ایران هم در اعتراض به انتشار آیات شیطانی گفت:« استکبار جهانی برای جلوگیری از جنبش‏های دینی و مردمی و حفظ منافع غیرمشروع و ناصواب خود، دست به هر اقدام ننگینی می‏زند که اهانت به دین با انتشار کتاب موهن آیات شیطانی به قلم سلمان رشدی یکی دیگر از این اقدامات زشت توطئه آمیز می‏باشد.»

اختفای مجری توطئه

سلمان رشدی از لحظه صدور حکم امام خمینی مخفی شد و پلیس انگلیس (اسکاتلندیارد) حفاظت از وی را در مکانهائی نامعلوم برعهده گرفت. هزینه‌های محافظت از او در سال بین یک تا ۱۰ میلیون پوند تخمین زده می‌شد؛ در حدی که یکبار شاهزاده چارلز (ولیعهد انگلستان) اعلام کرد: سلمان رشدی سرباری پرخرج برای مالیات دهندگان انگلیسی است.
همچنین شرکت هواپیمایی «بریتیش ایرویز»، حضور رشدی را در هواپیماهای خود تا سال ۱۹۹۸ ممنوع اعلام کرده بود و شرکت هواپیمایی «ایرکانادا» تا چند سال از سفر رشدی با پروازهای خود جلوگیری نمود.
سلمان رشدی با وجود خشم جهان اسلام علیه خود، به رغم آن که کوشید در یکی دو سال اول پس از صدور حکم تظاهر به ندامت کند و حتی اعلام توبه و مسلمان شدن مجدد نمود، از تجدید چاپ کتاب کفرآمیز خود صرف نظر نکرد و زمانی که انگلستان حاضر به چاپ ارزان قیمت این کتاب (در قطع جیبی با کاغذ کاهی) نشد، آن را به آمریکا برد و به صورت ارزان قیمت (برای افزایش فروش آن) به چاپ رساند.
سلمان رشدی در یکی از نوشته‌های بعدی خود، به فلاکت و ذلت پس از انتشار کتاب «آیات شیطانی» اشاره می‌کند. وی با اشاره به مجروحیت شدید مترجم ایتالیایی کتابش توسط مسلمانان ایتالیایی و به مجازات رسیدن مترجم ژاپنی توسط مسلمانان ژاپنی، از روز اجرای حکم خدا درباره ناشر نروژی کتابش به این شکل یاد می‌کند: «روزی که ناشر نروژی مورد اصابت گلوله قرار گرفت یکی از بدترین روزهای عمر من است.»
وی در طول سال‏های گذشته ده‏ها بار محل اقامت خود را تغییر داده و چهار بار ازدواج کرده و هر بار پس از مدتی به علت شرایط ویژۀ اختفایش، همسرانش از وی طلاق گرفته‌اند. چنان فضای جهنمی بر زندگی او حاکم گردیده که که به گفته همسرا ن سابق و برخی از محافظانش دچار حالات روانی و عصبی شدید شده است.
چهارمین زن «سلمان رشدی» که به تازگی از او گریخته است در تیر ماه ۱۳۸۶ گفت : زندگی با سلمان رشدی دیگر برایم غیرممکن بود. به گزارش فرانس پرس « پادما لاکشمی» همسر چهارم «سلمان رشدی» نویسنده کتاب موهن آیات شیطانی در اعلامیه جدایی اش از وی نوشته است در یک ماه گذشته پس از اعطای نشان شوالیة ملکه انگلیس به «سلمان رشدی » دریافت اعلامیه های وحشت انگیز درباره « سلمان رشدی » و تهدیدهای مکرر علیه وی، دیگر زندگی با او را غیرممکن کرده است . چهارمین همسر رشدی گفته است حریم خصوصی رشدی نیز امن نیست .
رون ایوانز محافظ شخصی سابق سلمان رشدی در کتاب خود این نویسنده را فردی ناهنجار، کثیف و متکبر خواند. ایوانز که در سال های گذشته ماموریت محافظت از جان سلمان رشدی را برعهده داشته، در کتاب خود با نام «در خدمت ارباب خانم» (مرداد۸۷) رشدی را بیمار دانسته و او را ناهنجارترین فرد معرفی کرده است.
این کتاب که روز دوشنبه چهارم آگوست۲۰۰۸ در ۲۸۸ صفحه از سوی انتشارات جان بلیک منتشر شد، خشم رشدی را آن چنان بر انگیخته که وی از نگارش و انتشار آن با واکنشی خشمگینانه شکایت کرده است.
دادگاهی در انگلیس در شهریور ۸۷ پس از شکایت سلمان رشدی از محافظ سابقش،‌‌ این افسر بازنشسته پلیس انگلیس را به پرداخت غرامت محکوم کرد.
‌رسانه های انگلیس در این باره نوشتند:‌ ‌‌«ایوانز»‌‌ محافظ شخصی سلمان رشدی به دلیل آنکه در کتابش پیرامون اختلالات روانی نویسندة مرتد کتاب آیات شیطانی نوشته بود از سوی دادگاه محکوم شد.
وکیل سلمان رشدی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «نامه‌ای به انتشارات جان بلیک ارسال کرده و در آن متذکر شده‌ام که این کتاب به هیچ وجه نباید چاپ شود؛ تا دروغ‌های موجود که از ذهن بیمار «رون ایوانز» محافظ سابق موکلم بیرون آمده درون جامعه جاری نشود.»
رشدی در مصاحبه با روزنامه گاردین چاپ انگلیس گفت: «مطالب کتاب رون ایوانز همگی جعلی است زیرا او مرا فردی پست فطرت، نجس، بی‌نهایت ناخوشایند و خودبین و گستاخ معرفی کرده است.»
«رون ایوانز» در بخشی از کتاب جنجالی خود آورده است: «رشدی به حدی از انتشار کتاب آیات شیطانی ترسیده بود که به مدت ۱۰ سال از ما به عنوان محافظانش می‌خواست که شبها در منزلش بمانیم و تا صبح مواظب او باشیم و مبلغ اضافه‌کاری ما را نیز شخصا تقبّل می‌کرد. اما برای دریافت کل مبلغ همیشه مشکل داشتیم. حتی گاهی اوقات که مجبور بودیم او را تنها بگذاریم، به حدی مضطرب و نگران بود که چند بار مجبور شدیم از روی اجبار او را درون کمد دیواری پنهان نماییم، درب را قفل کنیم و کلید آن را با خود ببریم.»
ایوانز تصریح کرد: «وی خود را فردی روشنفکر توصیف می‌کند حال آنکه واقعیت چیز دیگری است و خساستش در حدی غیر قابل توصیف است. خودش را به حالت مستی می‌زد و به خواسته‌های ما اصلا توجهی نداشت.»
رشدی که از سوی ملکه انگلیس نیز لقب «sir» دریافت کرده، در دفاع از خود آورده است: «من از سوی مسلمانان دنیا تهدید می‌شوم. آنگاه «رون ایوانز» به من و محافظانم که همگی به ملکه انگلیس ارادت دارند اهانت می‌کند.»
تنها چند ماه پس از فتوای تاریخی حضرت امام خمینی(رحمت الله علیه)، مصطفی مازح جوان لبنانی خود را برای اجرای حکم امام خمینی به انگلیس رساند و در هتل محل نگهداری سلمان رشدی مستقر شد اما پیش از انجام عملیات، در راه اجرای حکم تاریخی اعدام سلمان رشدی به شهادت رسید.
شبکة رسانه‌ای غرب تاکنون بارها اعلام کرده است که حکم اعدام این نویسنده از طرف ایران پس گرفته شده است که هر بار با واکنش سریع رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، این مسئله تکذیب و اعلام شد که حکم شرعی یک مرجع قابل نقض نمی‌باشد و حتی پس از فوت او نیز بر همه مسلمانان لازم‌الاجراست. آخرین بار نیز در پیام رهبر معظم انقلاب به حجاج بیت الله الحرام در سال ۱۳۸۳ بر مهدورالدم بودن سلمان رشدی و لزوم اجرای حکم خداوند تأکید شد.
در طول ۲۰ سال گذشته، هم رشدی و هم حامیانش در مقابله با مسلمانان سنگ تمام گذاشتند تا شاید بتوانند این حکم تاریخی را شکسته و یا رخنه‌ای در آن ایجاد کنند ولی چیزی عاید آنها نشد و مسلمانان جهان همچنان مترصد موقعیتی هستند تا به وظیفه اسلامی و شرعی خود عمل کنند.
اخیراً شبکه تلویزیونی فارسی زبان و دولتی «صدای آمریکا» (VOA) وابسته به آمریکا، در اقدامی تحریک کننده به پخش زندگی سلمان رشدی مرتد پرداخت و مخالفت خود با حکم الهی امام را تأکید نمود. این شبکه ماهواره‏ای که چند نفر کارمند فارسی زبان دولت آمریکا آن را اداره می‌کنند در شرایط بحران سخت اقتصادی در جهان و حمله ناجوانمردانه اسرائیل به غزه مظلوم، با پخش این برنامه در صدد احیای نام سلمان رشدی و ماجرای آیات شیطانی برآمده است. این برنامه مستند از کمک‏های دولت آمریکا و انگلیس و دیدارهای سلمان رشدی با سران کشورهای غربی پرده برداشت و در عین حال اعلام کرد که سفرهای رشدی کماکان به صورت مخفی انجام می‏شود. ابتذال اخلاقی رشدی به حدی است که صدای آمریکا هم نتوانست از آن چشم بپوشد و ضمن تشریح ۴ ازدواج وی با دختران جوان تاکید کرد روحیات غیرطبیعی سلمان رشدی تاحدی است که او ترجیح می‏دهد بیشتر وقت خود را با زنان بگذراند.
البته این شبکة تلویزیونی در قسمت‌هایی نیز تلاش کرده بود که روند عادی شدن زندگی رشدی در سالیان اخیر را به تصویر بکشد اما تاکید اطرافیان رشدی در این برنامه مبنی بر اینکه همواره از ترور اشتباهی آنان توسط مسلمانان هراس دارند، خط بطلانی بر این ادعاست.رشدی در این برنامه مستند تاکید کرد که نمی‏خواهم حتی در کشور خودم هم زندانی مسلمانان باشم.
سلمان رشدی با اقرار به اینکه در بیست سال سال گذشته سخت ترین زندگی را تجربه کرده، هم اکنون نیز از سایه خودش می‌ترسد، همانگونه که خود رشدی می‏گوید: «احساس می‏کنم درهمه جا زندانی‌ام.»

تلاش برای اجرای حکم الهی

امام بر اجرای حکم الهی مجازات «سلمان رشدی» تأکید مکرر داشت و حتی فرمودند مسلمانان به کسانی که توان اجرای حکم را دارند کمک کنند. یک علت این تاکید امام شاید به علت ‏شناختی بود که از دشمنان داشت و به درستی معتقد بود که هرنوع کوتاهی از اجرای احکام الهی و اصول اعتقادی موجب تقویت دشمن و تشویق آن به تداوم و توسعۀ تهاجم خواهد بود. از سوی دیگر همان گونه که در سخنان امام تصریح شده بود موضوع، یک فرد و مجازات وی نبود، رشدی سمبل و نماد اسلام ستیزی صهیونیسم و غرب به رهبری آمریکا و انگلیس بوده و هست، و به همین علت هم غرب در بیست سال گذشته میلیون‏ها دلار هزینۀ حفظ و حراست از سلمان رشدی کرده است تا این نماد فرو نریزد و عزم خویش در تداوم اسلام ستیزی را به نمایش بگذارد.
شهادت طلب بسیجی، ابراهیم عطایی اولین فردی بود که برای اجرای عملیات استشهادی علیه سلمان رشدی شخصاً اقدام نمود و جان بر سر رضای معشوق نهاد و در نهایت غربت و مظلومیت به شهادت رسید. در سال ۱۳۸۳ برای اولین بار دربارة این شهید در برخی از رسانه‌های ایران مطالبی منتشر شد. وی که دانشجوی فلسفة دانشگاه تهران بود در سال ۱۳۶۸ توسط تیم حفاظتی دولت انگلیس از رشدی، هدف گلوله قرار گرفت.
ابراهیم عطایی، دانشجویی که از سیزده سالگی در جبهه حضور داشت، پس از پایان جنگ به ادامة تحصیل پرداخت. عطایی، پس از صدور حکم مجازات سلمان رشدی، تصمیم به اجرای این حکم گرفت و پس از چند ماه با تغییر پوشش و رفتار خود، و تظاهر به مخالفت با جمهوری اسلامی مقدمات انجام طرح خود را آغاز نمود. به گفته کاردار وقت سفارت سوئیس (و دفترحافظ منافع آمریکا)، عطایی تقاضای ویزای ویژه کرده بود و گفته بود که حاضر است پناهنده شود و علیه ایران حرف بزند. از طرف سازمانهای آمریکایی هم حمایت شده بود از جمله سازمان دیده بان حقوق بشر و رئیس یکی از گروهکهای غیرقانونی در ایران هم او را تأیید کرده بود.

مادر شهید در مصاحبه‏ای چنین می‏گوید :

«یک روز آمد خانه و یک راست رفت زیرزمین. نگرانش شدم. دنبالش رفتم دیدم بچه‌ام سرش را گذاشته روی مُهر، ‏های‌های گریه می‏کند. من هم روی همان پله نشستم و همپایش گریه کردم… بعد… رفت قرآن را برداشت و با ترتیل شروع به خواندن کرد. صدایش یک حزن تازه‏ای داشت. نیم ساعتی قرآن را خواند، بعد آمد سراغ من و سلام کرد. گفتم: «ابراهیم جان! چی شده مادر؟ نصفه جان شدم.» گفت: «یک از خدا بی خبری پیدا شده به قرآن توهین کرده، یک کتاب نوشته به اسم آیات شیطانی.» گفتم: «خدا ان‌شاءالله لعنتش کند، کی هست؟» گفت: «یک انگلیسی هندی الاصل است.»

برادر شهید هم در این مورد می‏گوید:

«فتوای حضرت امام که صادر شد، دیگر آرام و قرار نداشت، انگار خط سرنوشتش را پیدا کرده بود. می‏گفت که من فقط یک آرزو دارم…
می گفت من زنده باشم و یک مرتد که به اشرف مخلوقات توهین کرده، جایزه بگیرد؟ من زنده باشم و یک نفر که قلب آقا امام زمان را خون کرده، خوش بگذراند؟!»
یکی از همرزمان دوران جنگ شهیدعطایی که خبر مسافرت خارج از کشور وی را شنیده بود تصور خود را از ماجرا اینگونه توضیح می‏دهد:«از یکی از دوستان شنیدم که رفته آلمان برای معالجه. گفتم: «مگر شیمیایی‌اش حاد شده؟» گفت: «ظاهراً.» البته بعد از خیبر، تا آن‌جا که من خبر دارم ناراحتی شیمیایی جنگ همیشه باهاش بود.»

دکتر رضا داوری، استاد فلسفه دانشگاه تهران که شهید عطایی دانشجویش بود دربارۀ وی چنین گفته است:

«یقین داشت، راهش را پیدا کرده بود و انگار روی نقطه‏ای ایستاده بود که انتهای مسیرش را می‏دید…
سر کلاس سؤالاتی می‏پرسید که معلوم بود این جوان به یک جاهایی رسیده است. من خودم گاهی می‏ماندم…و بالاخره رفت و رسید و شهید هم شد…
سلمان رشدی با فتوای امام اعدام شد و اینکه این روزها به دریوزگی افتاده، سلمان رشدی نیست، کالبد متعفن یک انسان پَست است که روحش را به شیطان فروخته است، اما این ابراهیم شهید ما امروز زنده است و تا ابد هم زنده خواهد بود و تمام آزادگان جهان هم از محضرش مستفیض می‏شوند…
ابراهیم برای من یک اسوه است، یک اسطوره است که به حیات حقیقی رسیده است. زمان حیاتش همیشه برای من نمونة کامل یک انسان بود که توی این دنیا به هویت خودش رسیده بود. نمونة کامل کسی بود که خودش را خوب شناخته بود، مردمش را خوب شناخته بود، امامش را خوب شناخته بود، خدایش را خوب شناخته بود، دینش را و راهش را خوب شناخته بود و بالاخره هم رفت و رسید و پیروز شد، یعنی شهید شد.»

مادر شهید از غم فراق فرزند بدون مزارش اینگونه سخن می‏گوید:

«قبرش را نمی‏دانم کجاست. می‏روم بهشت زهرا سر یک قبر خالی که اسم او روی سنگش است. می‏گویم: «مادر! توی دنیا که سربلندمان کردی، آخرت هم دستمان را بگیر.» بچه ام نمرده، قبرش را هم که می‏بینید؛ خالی است! باور کنید به خود مقام سیدالشهدا همیشه باهاش حرف می‏زنم و جواب می‏گیرم. جواب هاش به قلبم خطور می‏کند. می‏گویم: «مادر! من باور دارم که شهیدها زنده اند.» بعد حرفم را می‏زنم، بلافاصله جواب می‏گیرم. همیشه وجودش را با خودم حس می‏کنم. بچه ام نگران من است.»
بعدها گفتند که در سال ۱۳۶۸، بنا بوده در جریان بازدید رشدی از یک مکان، حکم خدا را در باره‌اش اجرا کند، اما قبل از ورود به او مشکوک می‏شوند. در حین بازرسی بدنی درگیر می‏شود و گلوله می‏خورد. جالب اینکه کوچکترین خبری حتی در رسانه‏های محلی انگلیس منعکس نشد. انگار نه انگار که چنین واقعه‏ای وجود خارجی داشته است. بعدها که خبرش غیر رسمی درز کرد، یک اشاره تلویحی کردند و بعدش هم هیچ.دولت انگلستان از تحویل پیکر پاک شهید عطایی به خانواده‌اش خودداری کرد.

فرازی از وصیتنامة شهید:

«شیرینی و لذات زندگی در آن است که مرد در انتظار مرگ ننشیند، بلکه به دنبال آن برود و آن را در آغوش بکشد. شیرینی زندگی در آنجاست که حلاوت مرگ را دریابی و اینچنین است که قاسم بن الحسن (علیهما السلام) از مرگ تعبیر «احلی من العسل»[ شیرین تر از عسل] دارد. شرافت و کرامت آدمی از زندگی و مرگش رقم می‏خورد و من همواره از خدای لایزال خواسته ام که چگونه زیستن و چگونه مردن، هر دو را، او به من بیاموزد»
مصطفی مازح، جوان انقلابی ‏لبنانی، پس از صدور حکم تاریخی حضرت امام(رحمت الله علیه) مبنی بر مجازات شرعی سلمان‏رشدی، نویسنده کتاب موهن آیات شیطانی، در مرداد ۶۸ خود را به محل اقامت این نویسنده مرتد در لندن رساند و در حالی که با خود مقادیر زیادی مواد منفجره داشت در هتل وی جای گرفت. در انفجاری مشکوک به سلمان رشدی آسیبی نرسید و مصطفی به شهادت رسید، آن روزها که ایران در سوگ رهبر خود می‏سوخت، آن ایام که در بخش هایی از لبنان جنگهای داخلی جریان داشت و همه چیز در شلیک گلوله خلاصه می‏شد، جوانی دلسوخته که داغ امام بر سینه اش سنگینی می‏کرد، بر آن شد تا با اقدام خود، هم اطاعت خویش از ولی امر و امامش را ثابت کند و هم خود به امام و مرادش بپیوندد. آن روز ـ بر اساس برخی اطلاعات غیر رسمی ـ نیروهای امنیتی انگلستان از وجود جوانی عرب در هتلی که محل تردد سلمان رشدی بود، با خبر شدند و پس از دستگیری او، برای اینکه خبر بازتاب منفی برایشان نداشته باشد، او را روی صندلی اتاق خود نشانده، مقداری از مواد منفجره را به بدنش بستند و او را منفجر ساخته و به شهادت رساندند.
چون براساس برخی اظهارات دوستان مصطفی، تصاویری که تلویزیون انگلیس از اتاق مازح در آن هتل نشان داده است، نمایانگر وجود مقداری مواد منفجره سالم بوده است که نشان می‏داد همه مواد همراه او منفجر نشده است و فقط مقداری ازآنها عمل کرده‏اند . تنها خبری بسیار کوتاه در میان اخبار مطبوعات گم شد که در آن آمده بود: « یک جوان لبنانی که برای اجرای حکم مجازات شرعی سلمان رشدی به لندن رفته بود، در حین اجرای حکم به شهادت رسید.» آن روز کسی از اسم و رسم او نگفت.
مصطفی مازح در سال ۱۹۶۸ م (۱۳۴۷ هـ ش) در گینة کوناکری، متولد شد. از این رو مصطفی شناسنامه گینه‏ای داشت، و چون آن کشور مستعمره فرانسه بود، برایش شناسنامه و پاسپورت فرانسوی هم صادر شد. پس از صدور حکم امام خمینی، مصطفی که همراه دوستانش فعالیت اجتماعی مذهبی داشت، تصمیم می‏گیرد که شناسنامه‏های غیرلبنانی را بردارد و برای رسیدن به هدف مورد نظر خودش اقدام کند. در نظرش این بوده که چون شناسنامه فرانسوی دارد به راحتی می‏تواند به اروپا برود. هنگامی که امام فوت کرد، مصطفی احساس خاصی داشت. و با تمام وجود علاقه مند بود تا در راه او قدم بردارد. دو سه روز قبل از محرم ۱۳۶۸ ناگهان به سفر رفت و دیگر از او خبری نشد. مدتی بعد برادرانش که در خارج از لبنان زندگی می‏کردند به پدرش اطلاع دادند که از طرف دستگاه‏های امنیتی و اطلاعاتی انگلستان و فرانسه به سراغ آنها رفته و درباره مصطفی پرس و جو کرده اند.
۵۰ روز پس از آنکه وی به سفر رفت، خبری در رسانه‏ها منتشر شد مبنی بر اینکه یک جوان عربی که ظاهراً اصلیتش مراکشی است، به خودش بمب بسته و به هتل محل اقامت سلمان رشدی رفته و در طبقة سوم آن هتل پنج طبقه، خود را منفجر کرده است که هتل هم آتش گرفته ولی به سلمان رشدی آسیبی نرسیده است. البته شبکه‏های خارجی هم تصاویری را پخش کرد که صحنه‏های آتش‌سوزی هتل را نشان می‏داد. سپس روزنامه‏های انگلستان خبر دادند که جوان عربی به نام مصطفی محمود مازح دست به یک عملیات انتحاری در آن کشور زده است.
آن گونه که ادعا شد، در هتل زن خدمتکاری بوده که مصطفی از او دربارة رفت و آمدهای سلمان رشدی سؤال می‏کند و آن زن حسّاس می‏شود و به مأموران خبر می‏دهد که یک جوان عرب در اینجاست که درباره سلمان رشدی سؤال می‏کند. او در آن هتل برای چهار روز اتاقی گرفته بود. روز سوم، روز عملیات بوده است . سلمان رشدی در آن روز به هتل می‏آمد و در طبقات بالای هتل اقامت می‏کرد. در اخبار می‏گویند انفجاری در اتاق مصطفی رخ می‏دهد که به شهادت خود او می‏انجامد. ۱۴ مرداد سالروز شهادت «مصطفی مازح» در راه اجرای حکم الهی امام است.

جدیدترین اقدام انگلیس

خردادماه ۸۶، خبر اعطای نشان شوالیه از سوی الیزابت دوم ـ ملکة انگلیس ـ به سلمان رشدی ـ نویسندة کتاب موهن آیات شیطانی ـ منتشر شد؛ فردی که بیست سال است در نظر مسلمانان و دنیای اسلام طرد و رانده شده است. بنابراین اعطای لقب « سِر» (Sir) به وی از سوی دربار انگلیس چه معنایی می‏تواند داشته باشد؟ در انگلیس لقب «سِر» و نشان « شوالیه‌گری» به کسانی اعطا می‏شود که کارها و خدمات برجسته و ارزشمندی برای دولت انگلیس انجام داده باشند. این اقدام یادآور اعطای همین لقب و نشان به سرکردۀ فرقۀ انگلیسیـصهیونیستی بهائیت است. حال این سوال مطرح می‏شود که عباس عبدالبهاء و سلمان رشدی هر دو چه خدمات برجسته‏ای برای انگلیس انجام داده بودند که از دیدگاه دربار انگلیس باید به عنوان خدمتگزار بزرگ دربار مورد ستایش و تقدیر قرار گیرند ؟
دولت انگلیس با چه انگیزه‏ای به نویسنده کتاب موهن آیات شیطانی که خشم و اعتراض نه تنها مسلمانان بلکه پیروان ادیان توحیدی را برانگیخت، چنین اقدامی می‏کند ؟ آیا تقدیر از توهین کننده به اسلام و پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) نشانه آشکار و غیرقابل تفسیری از اسلام ستیزی دربار انگلیس نیست ؟
در ایام مصادف با هجدهمین سالگرد رحلت بنیان‌گذار کبیر جمهوری اسلامی ایران، اقدام ستیزه جویانه و تحریک آمیز ملکۀ انگلیس در اعطای نشان به رشدی، اعتراض سخن‌گوی وزارت امور خارجة کشورمان و احضار سفیران انگلستان در ایران و پاکستان را برای ارایة توضیحات در این زمینه در پی داشت.
۲۰۱ نمایندة مجلس این اقدام را محکوم کردند. سازمان‏ها و نهادهای دینی و اجتماعی بسیاری از کشورهای اسلامی هم به این اقدام دربار و دولت انگلیس اعتراض کردند.
مردم شهر لاهور پاکستان در تظاهرات خود آدمک ملکه الیزابت را به آتش کشیدند. در مالزی هم مردم در مقابل سفارت انگلیس در این کشور تظاهرات کردند.
اما در حالی که آثار این نویسندة درجه چندم که هیچ‌گاه از نظر ادبی مورد توجه مراکز ادبی مستقل و نویسندگان برجسته جهان نبوده است، مارگارت بکت ـ وزیر خارجة انگلستان ـ با تأکید بر این‌که اعطای نشان شوالیه به سلمان رشدی به‌علت فعالیت‌های ادبی وی بوده، گفت: اگر این امر موجب ناراحتی مردم شده است، دولت انگلیس از این بابت متأسف است.
هوشیار زیباری ـ همتای عراقی بکت ـ هم که در این زمان در کنار او ایستاده بود، با بی‌موقع و نابجا خواندن این تصمیم دولت انگلیس، گفت: دولت عراق نیز همانند دیگر کشورهای مسلمان، با اعطای نشان شوالیه به سلمان رشدی مخالف است؛ همان‌طور که این امر اکنون به انجام تظاهرات در جهان اسلام انجامیده است.
همچنین مجلة گاردین در تحلیلی بر این موضوع نوشت: کمیته‌ای که نام سلمان رشدی را برای دریافت نشان شوالیه انتخاب کرد، هرگز تصور نمی‌کرد که این تصمیم با واکنش تند جهان اسلام مواجه شود.
تعدادی از نویسندگان ایرانی نیز در واکنش به این موضوع به اظهار نظر پرداختند.ابراهیم حسن‌بیگی در این‌باره گفت: کاری که سلمان رشدی انجام داد، اهانت به همة اهالی قلم و نویسندگانی بود که قلم را مقدس و در خدمت بشریت می‌دانستند؛ چون حرمت قلم همیشه از این‌که در خدمت مردم و دفاع از حق و حقانیت باشد، نشأت ‌گرفته است.
او در این زمینه افزود: پس از گذشت سال‌ها، این حرکت ملکه و دولت انگلیس خیلی عجیب است، که از نوعی حمایت مجدد حکایت دارد. دادن نشان و تقدیر از کسی که به‌خاطر کاری که انجام داد، این همه مورد نکوهش بوده، قطعا هیچ مبنای عقلی و علمی ندارد شائبة سیاسی دارد و خیلی عقلانی به‌نظر نمی‌رسد که سردمداران حکومتی بیایند از یک حرکت منفور و تأییدنشده‌ که در گذشته انجام شده و روندش تا به امروز هم ادامه دارد، حمایت و دوباره آن‌را احیا کنند.
حسن‌بیگی این موضوع را به اقتداری که نظام و انقلاب اسلامی در منطقه ایجاد کرد و مسألة فلسطین، لبنان، افغانستان و بویژه مسائل اخیر عراق، ربط داد، که باعث سردرگمی سیاستمداران جهان شده، و آن‌ها را به این واکنش برانگیخته است. نویسندة رمان «محمد (صلّی الله علیه و آله و سلّم)» همچنین به برخورد دوگانة آمریکا، انگلیس و اروپا در این قبیل موضوعات اشاره کرد.
حبیب احمدزاده هم این موضوع را از سوی استعمارگران دور از انتظار ندانست و گفت: استعمارگران اصلا برای ادیان ارزشی قایل نیستند؛ آن‌ها به منافع اقتصادی و سیاسی خود فکر می‌کنند و به چیزی غیر از جیب خود و اقتصاد نمی‌اندیشند.
محمدرضا سرشار نیز در این زمینه گفت: در غرب، در چند دهة اخیر، جریانی ادبی با عنوان «ادبیات استعمار نو» شکل گرفته است. نویسندگان این طیف که سلمان رشدی هم یکی از آن‌هاست و خودش هم صریحاً به عضو بودنش در این گروه اقرار کرده است، معمولاً نویسندگان کشورهای جهان سوم یا در حال توسعه هستند، که به‌شدت شیفته و فریفتة غرب‌اند و عمدتا ترک وطن کرده‌، به یکی از کشورهای غربی رفته‌ و به فرهنگ و آداب و رسوم خودشان پشت پا زده‌اند و به این کار تفاخر هم می‌کنند. برخی از این افراد نهایت سرسپردگی خودشان را با ارتداد نشان دادند؛ مثل رشدی.
این منتقد سپس متذکر شد: وقتی دربارة مجازات شرعی او حکم داده شد، اول غربی‌ها شلوغ کردند و روابطشان را با ایران تعلیق کردند؛ اما بعد تسلیم ‌شدند. روزی که امام (رحمت الله علیه) آن حکم را صادر کردند، تمام دول اروپایی سفرای‌شان را فراخواندند و ایران کوتاه نیامد. بازندة عرصة دیپلماسی در سطح جهان آن‌ها بوده‌اند؛ نه ایران.
همچنین شهریار زرشناس از سلمان رشدی به‌عنوان یکی از ژنرال‌های ناتوی فرهنگی غرب نام برد و گفت: سلمان رشدی فردی است که چهرة شاخصی در ضدیت و دشمنی ویژه با اسلام و فرهنگ‌های شرقی دارد. این اقدام، به ‌نوعی، از رو بستن شمشیر است و البته مدتی است امپریالیسم لیبرال دارد به آن عمل می‌کند. همین که بحث ناتوی فرهنگی پیش آمده و این‌که آن‌ها یک انسجام سازمانی در کلیت تمدن غرب علیه کانون انقلابی‌گری و مبارزه علیه نظام جهانی سلطه پیدا کرده‌ و متحد شده‌اند و اختلاف‌های فی‌مابین را کنار گذاشته‌اند، نشان از این موضوع دارد. این مسأله طبیعی است که ژنرال‌هایی را هم باید به‌عنوان ژنرال‌های ناتوی فرهنگی تربیت کنند یا به میدان بفرستند یا بسازند، که یکی از این ژنرال‌ها حتماً سلمان رشدی است.
اما به اعتقاد محمدرضا جوادی، اعطای نشان از سوی ملکة انگلیس به سلمان رشدی موجب نزدیکی قلوب مسلمانان می‌شود. عضو انجمن قلم ایران با بیان این مطلب تصریح کرد: این‌که بعد از ۱۰ سال یا همین حدود به یک‌باره سر و کلة سلمان رشدی پیدا و افتخاری را در انگلیس صاحب می‌شود، ابهام دارد. اما این مسأله شاید فرصتی برای جوامع اسلامی باشد و دل‌های مسلمانان را قدری به هم نزدیک ‌کند؛ زیرا این اتفاق دارد اصل دین را مورد هجمه قرار می‌دهد و مسلمانان با هر کشش فکری که باشند، به‌نوعی به این مسأله حساسیت نشان می‌دهند و این امر باعث نزدیکی قلب‌های آنان خواهد شد.
جوادی با اشاره به تشکیل اتحادیة نویسندگان جهان اسلام، متذکر شد: در انجمن قلم ایده‌ای مطرح شد با عنوان اتحادیۀ نویسندگان جهان اسلام، که مجموعه‌ای از نویسندگان صاحب اثر در آن گرد هم آیند، و فعالیت‌هایی را به مناسبت‌هایی که به کل و اصل دین مربوط می‌شود، انجام دهند، و یا در حوزة اتفاقات جهانی که مبتلابه همة جهان می‌شود، واکنش نشان دهد. جای چنین اتحادیه‌ای خالی است تا در برابر اتفاقاتی چنین که به اسلام توهین می‌شود، واکنش‌های معقول‌تری نشان دهیم.
از سوی دیگر، عطاءالله مهاجرانی با این اعتقاد که تونی بلر سلمان رشدی را به ملکه معرفی کرده، تا نشان شوالیه بگیرد، در اظهارنظری متذکر شد:
سلمان رشدی نیز این نشان را گرفت، و از این پس رشدی شد، سِر سلمان رشدی؛ همان کودک «بچه‌های نیمه‌شب» که در جست‌وجوی هویتش بود، تثبیت شد. به تعبیر یک نویسنده هندی: Midnight’s Knight
او در ادامة این مطلب افزود: البته برای این‌که بدانید این نشان چه افتخار و اعتباری دارد، خوب است بدانیم که اولگ بوردیوسکی ـ جاسوس دوجانبه‌ای که هم برای روسیه کار می‌کرد و هم برای انگستان ـ همین نشان را گرفته است.
مهاجرانی که کتابی را در نقد «توطئۀ آیات شیطانی» منتشر کرده است و خود ساکن انگلستان است و با فرهنگ و آداب انجا آشنایی نزدیک دارد، معتقد است: زانو زدن در برابر ملکه و سوگند وفاداری به سلطنت ادا کردن، که کار ادبیات و خدمت به ادبیات نیست؛ کار همان جاسوس دوجانبه است.
در واکنش‌های دیگر هم رهبران و پیروان اقلیت‌های مذهبی در انگلیس، از دولت این کشور خواستند تا نشان شوالیة «سلمان رشدی» ـ نویسندة کتاب موهن «آیات شیطانی» ـ را پس بگیرد.
در جریان کنفرانس اقلیت‌های مذهبی انگلیس، رهبران اقلیت‌های مذهبی از دولت انگلیس خواستند تا حکم پناهندگی بی‌جهت به این نویسنده جنجالی را هم لغو کرده و او را از انگلستان بیرون کنند.
به نوشتة روزنامه انگلیسی ایندیپندنت، سخنرانان این کنفرانس اعلام کردند: «دولت انگلیس و خانواده سلطنتی، با اعطای نشان شوالیه به سلمان رشدی، نه تنها به احساسات بیش از یک میلیارد مسلمان بی‌اعتنایی کردند، بلکه پیروان دیگر مذاهب جهان را نیز شدیداً متاثر ساختند.»
همچنین جمعیت اصلاحات اجتماعی دولت‌های جهان اسلام، نمایندگان پارلمان عراق، پارلمان مصر و پارلمان کویت از دولت انگلیس خواست تا از تصمیم خود صرف‌نظر، و این نویسنده را به‌دلیل بی‌حرمتی به اسلام ومسلمانان جهان محکوم کند. بسیاری از مقامات و تشکل‏های دینی کشورهای اسلامی نیز به شیوه‏های گوناگون، به این اقدام انگلستان اعتراض کردند.
«و قل جاء الحق و زهق الباطل و ان الباطل کان زهوقا.»
«و بگو حق بیامد و باطل نابود شد، که باطل نابود شدنی است.»

سورة اسراء، آیة ۸۱
منبع: همشهری

49 نظر

 • لینک نظر جواد شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۶ نوشته شده توسط جواد

  با عرض سلام این نشان دهنده کامل بودن دین اسلام است که دشمنان در پی ضربه زدن به این دین هستند

 • لینک نظر رضا يكشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۵ نوشته شده توسط رضا

  سلام بر عزیزان گرامی
  در فلسفه اثبات می شود که اگر و فقط اگر یک ایه از قران خطا باشد
  به این معنی است که می تواند ایات دیگری هم اشتباه بشود پس کل قران زیر سوال می رود در نتیجه حتی یک "و" هم در قران نه کم است نه زیاد و نه اشتباه است
  نکته دیگر این که شیطان نمی توانست بر پیامبر نزدیک شود..
  به همین خاطر معصوم بود یعنی به اندازه سر سوزنی خطا نداشت
  باز اگر قرار باشد یک ایه و یا حتی یک حرف شیطانن از دهن مبارک پیامبر بگذارد به این معنی است که ایات دیگر هم می تواند گفته باشد که باز کل دین اسلام و قران را زیر سوال می برد.
  در واقع سلمان رشدی علاوه بر توهین به اسلام به خواننده خودش این ابهام را تلقین می کند که ممکن است قران و پیامبر فرستاده خدا نباشد
  که این هم غلطا است چون اگر قرار باشد شیطان پیامبر بفرستد به نام خدا در ان صورت خدا خیلی ضعیف تر از شیطان است.
  خدا به شیطان قدرت داده که انسان را فریب دهد نه بیشتر
  این در کل ادیان امده
  سلمان رشدی دیوانه بود
  کسانی که دیوانه را دانشمند بخوانند خود دیوانه اند

 • لینک نظر Cliff پنجشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۳۴ نوشته شده توسط Cliff

  بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

 • لینک نظر الهه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۰ نوشته شده توسط الهه

  همانطور که شیطان دست از لجاجت خود برنداشت، یهودیان نیز دست از کینه خود علیه اسلام برنمیدارند غافل از اینکه حق پیروز است و جز لعنت خداوند چیزی نصیبشان نخواهد شد.

 • لینک نظر رضا چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۵ نوشته شده توسط رضا

  واقا اینا خیلی کثیفن....درسته که هرکس آزاده هردینی که دوس داره انتخاب کنه اما هیچ کس حق نداره به مقدسات دیگران بی احترامی و نوی فحاشی کنه...حالا فحاشی به امام ها به کنار اونا حتی به خدا هم توهین میکنن که واقعا تاسف باره...به نظر من باید با تمام ماسون ها که حتی تو ایران هم به شدت فعالیت میکنن برخورد بشه....فقط یه نگاه به گروه (اتحاد ضد اسلام )بندازین ببینین چه خبره
  آدرس پروفایل یه ماسون

 • لینک نظر وکیل يكشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۳۸ نوشته شده توسط وکیل

  ممنون از سایت خوبی که دارید

 • لینک نظر مرتضی سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۹ نوشته شده توسط مرتضی

  آیا اگر کسی به پدر شما توهین کند، ساکت می نشینید؟
  این بی غیرتی که میگوید: نباید به سلمان رشدی کار داشت....
  اگر به پدرت هم توهین کنند،باز هم ساکت مینشینی؟
  حقا که مرگ هم کم است برای سلمان رشدی...باید به اشد مجازات ، مجازات شود...
  حتی فیلم توهین آمیز به پیامبر درست کردند...
  پیامبر پدر همه مسلمانان جهان است....
  کسی حق توهین به او را ندارد....

 • لینک نظر علیرضا دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۲ نوشته شده توسط علیرضا

  دوستانی که میگن چیکار دارین به کار این بابا و و هر کی به دین خود و عقاید خود و ادعا دارن که باید آزادی بیان رعایت بشه، این آقا عملا به دین و مقدسات مردم توهین کرده. دیگه اسمش نمیشه آزادی بیان. مثه این می مونه که یکی بیاد فحش زیر و بالای آدم رو بده بعد بگه اسمش آزادی بیانه. کاملاً مشخصه هر ضربه ای که اسلام میخوره زیر سر یهودی هاست. چون از اول هم پیامبر کش بودن و توی قرآن هم گفته اینا آدم بشو نیستن.

 • لینک نظر حسین دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۴۲ نوشته شده توسط حسین

  اسلام همیشه پیروز است. سلمان رشدی و حامیانشان همه مثال ابولهب هستند که ثروتشان و آنچه که از امکانات به دست آوردند از آنها دفع نکرد. و او به زودی در آتشی زبانه درآید درحالی که بر گردنش طنابی تابیده از لیف خرماست.

 • لینک نظر من گنهکارم دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۲ نوشته شده توسط من گنهکارم

  شیطان فقط سلمان رشدی نیست هممون شیطانیم ماها که به خاطر چند قرون پول بخیه ی تازه ی بچه رو میکشیم.ماها که فقط بلدیم از خودمون پیامبر بسازیم و به بقیه تهمت بزنیم از کجا معلوم شاید خودتو نماینده تام الختیار شیطان باشی.

 • لینک نظر حسین شنبه ۰۵ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۲ نوشته شده توسط حسین

  مرگ بر سلمان رشدی.خدا لعنتش کنه.

 • لینک نظر ثمین دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۰۶ نوشته شده توسط ثمین

  نکته همینه ک پیامبران به امر خداوند وحی الهی را از وسوسه شیطانی تشخیص میدن . این داستان از اساس دروغ و باطل است و سلمان رشدی اینقدر نفهمیده ک به یک افسانه خرافه ای استناد کرده. اینم از سوادشون، فقط ادعا دارن.

 • لینک نظر فاطه پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۴ نوشته شده توسط فاطه

  سلام منم یه چیزیایی شنیدم من تاییدش نمیکنم اصلا ولی یکی میگفت منظور از ایه های شیطانی ایه هایی هستن که از طریق شیطان به پیامبر میرسید که بعدش خدا ایه ای نازل میکرد که اون ایه رو تکذیب میکرد . ایا این درستههه؟؟؟سوال من اینه مگهپیامبر نمیتونه تشخیص بده که وحی از طریق خداست یا شیطان لطفا به من بگید

 • لینک نظر سجاد يكشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۰ نوشته شده توسط سجاد

  امام خمینی دانشمند بزرگی بودند که این شخص بیشرف را مفسد فی الارض اعلام کردند اگر این شخص ملعون به گفته ی انگلیسی ها وامریکایی ها واقعا دانشمند است چرا باتوهین اهانت میخواهد چهره پیامبر واصحابش را بد جلوه دهد دانشمند باید معقولانه وبا دلیل مردم را قانع کند نه با فحش وبدگویی خداوند جوابش را داده که سالهاست نمیتواند بدون محافظ ونگهبان حتی به دستشویی برود این کار برای این لعنتی بدتر از مرگ است مرگ بر امریکا وانگلیس وسلمان رشدی وحامیان او

 • لینک نظر مهدی دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۳ نوشته شده توسط مهدی

  این سلمان میخواد بگه منم میتونم آیه بنویسم ولی خدا تو کتابش گفته کسی نمیتواند آیه ای مثل آیه های قرآن خلق کنه و بقول نسرین خانوم جواب قلم و با قلم میدن نه اینکه بگی من قدرتم زیاده بکشمت

 • لینک نظر ناشناس شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۶ نوشته شده توسط ناشناس

  من الان از اینجا به سلمان رشدی و همدستاش لعنت و نفرین میفرستم.لعنت بر سلمان رشدی،مرگ بر سلمان رشدی

 • لینک نظر سعید کریمی پنجشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۴ نوشته شده توسط سعید کریمی

  مرگ بر سلام رشدی.امیدوارم بشه این کثافت را به درک واصل کرد بر پدر و مادر همچین فرزندی لعنت باد ولد و زنا را

 • لینک نظر آرش چهارشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۳۳ نوشته شده توسط آرش

  زنده باد کوروش بزرگ و ایران باستان زنده باد

 • لینک نظر حسین پنجشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۴۱ نوشته شده توسط حسین

  ما که این کتاب دستمون نرسیده . یعنی نذاشتند دستمون برسه . ولی دلیلی نداره بگید که این کتاب بد است یا خوب . ولی باید این کتاب را خوند و اونوقت در مورد افکار جناب شیطان نظر داد و دلیل نمیشود هر کسی هر کتابی را خوند بلافاصله مرتد بشود . بنده مسلمان هستم و تا بحال کتابهای متعددی از مسیحیت و یهود خوندم ولی مسیحی و یهودی نشدم . پس به هوش باشیم که باید پاسخ شیطان را باید مثل خودش داد فقط با کتاب و نه با جنگ و کشتن و ...... اسلام دین عدالت و اصلاح و ارامش است .

 • لینک نظر داوود زیباروشی جمعه ۱۶ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۰۵ نوشته شده توسط داوود زیباروشی

  اری خدا ب انچه میکنید بیناست. قران س بقره ایه 110
  دور نمیبینم روزی را که تعالیم اسلام و قران تمام عالم را فر گیرد.گوته شاعر المانی.
  کتابهای عرفانی که دارم را هر یک را فقط یک بار خواندم ولی قران را بارها و بارها خواندم و ارامتر شدم. ارنست رنان فرانسوی.
  کاش خودمان میخواندیم و بهتر قضاوت میکردیم.

 • لینک نظر نسرین جمعه ۰۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۳ نوشته شده توسط نسرین

  اگه این آدم کشته بشه محبوبیتش بیشتر میشه..جواب قلم رو با توپ و تانک نمیدن..کم اوردن گفتن باید بکشیمش.آخه بدبخت و نادان بیا دفاع کنو حرفی بزن دربرابر حرفاش..ببینم میتونی وایسی یا فقط بلدی بکشی؟؟؟

 • لینک نظر پرهام شررر پنجشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۳۵ نوشته شده توسط پرهام شررر

  مسلمان یعنی محمد و سلمان

 • لینک نظر عاشق ولایتم چهارشنبه ۰۵ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۳ نوشته شده توسط عاشق ولایتم

  بسم الرب الشهدا و الصدیقین
  اینجا ایران است وطن عزت و افتخار با این کتاب ها و چرندیات که امثال کافر رشدی چاپ می کنند ایران و ایرانی گمراه نمیشود
  یا حق

 • لینک نظر بندهی خدا چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۲ نوشته شده توسط بندهی خدا

  لعنت الله علی قوم الجاهلین
  نحن قتلتکم

 • لینک نظر فاطمه يكشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۸ نوشته شده توسط فاطمه

  با نام خدا، سلام؛
  من خوشحالم که پیامبری دارم که باگذشت بیش از 1400سال افکارش ،زندگیش و باقیات الصالحاتش دل شیطان صفتان را به لرزه در می آورد وبرای مومنان نوید رحمت و مهربانی است. اگر او مهم نبود امروز حرفی از او نبود. مثل آدمهای زیادی که آمدند و رفتند. والان هیچ کس نامی از آنها را برزبان نمی راند.

 • لینک نظر محمد چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۳:۵۶ نوشته شده توسط محمد

  لعنت خدا بر حیوانات ادم نما که بویی از انسانیت وادمیت نبرده اند اگر این ادم رو من ببینم جانش دردست من باشد گفته امام راحلم را انجام داده وآن را می‌کشم نسل این حیوان کثیف را از روی زمین پاک میکنم
  لعنت خدا بر تمامی حیوانات ادم نمایی که به دین پیامبران امامانمان وعیمه ما وبه رهبر کبیر انقلاب ایران بد میگویند

  لبیک یا خامنه ای
  جانم فدای رهبر

 • لینک نظر سعید يكشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۰ نوشته شده توسط سعید

  چرا کتابورو نمی زارید تا مردم بخونن بیشتر از سلمان رشتی بدشون بیاد؟

 • لینک نظر محمدرضا پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۸ نوشته شده توسط محمدرضا

  سلمان رشدی نگید بگید کافر رشدی!!
  بدنش دست من تا زنده زنده گوشت بدنشو با چاقو
  ببرم.

 • لینک نظر حمید سه شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۱ نوشته شده توسط حمید

  امیدوارم نسل همچنین آدم های اصلاح شودوبه راه راست هدایت شوند و همچنین امیدوارم ذهن و قلب مصموم این به ظاهر انسان ها دیگران را مبتلا نکند.

 • لینک نظر حامد شنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۳ نوشته شده توسط حامد

  امام زمان واسه اینم داره صبر کنید حالا زیاد نمونده

 • لینک نظر راد دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۴:۲۷ نوشته شده توسط راد

  بسم الله الرحمن الرحیم

  ان شاءا... سلمان رشدی بدست کسانیکه ساخته و پرداخته شده یعنی اربابانش، بدست همانها نابود خواهد شد.این شیوه استعمارگران است که هرکس را که تاریخ مصرفش تمام شده از سر راه برمیدارند تا میدان تبلیغات دیگری برپا کنند.
  دادن نشان سر از طرف ملکه انگلستان پوشالی بودن ساختار حکومتی شان را نشان میدهد.

 • لینک نظر علی شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۰ نوشته شده توسط علی

  لطفا نظرات استاد رایفی پور رو بذارین

 • لینک نظر بنده حقیر خدا سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۶:۳۷ نوشته شده توسط بنده حقیر خدا

  سلام ممنون از توضیحاتتون
  برای عزیززانی که گفتن متن کتاب رو بذارید بگم واقعا خواندنش مثه تجربه خوردن مشروب است؟!! اصلا جایز نیست.مشتی اراجیف به پیامبربزرگ اسلام به جبرییل خواندن ندارد.لعنت خدا بر رشدی و دوستدارنش.
  لطفا شما که مشتاقی عطاالله مهاجرانی کتابی را در ردّ کتاب آیات شیطانی به چاپ رسانده است حتما مطالعه کن

 • لینک نظر میکاییل دوشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۸ نوشته شده توسط میکاییل

  سلام
  خیلی عالی بود
  اگه میشه بخشی از متن کتاب یا اگر مقدور است همه آنرا درسایت بگذارید

 • لینک نظر میرزائی پنجشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۰ نوشته شده توسط میرزائی

  در هر شری خیری هم ممکن است باشد و خیر این موضوع هم فتوای تاریخی امام کبیرمان بود که مستکبرین را غافلگیر کرد و آنها هم نتوانستند بر علیه ملت بزرگ ایران عزیز غلطی بکنند.

 • لینک نظر من منم پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۴:۲۷ نوشته شده توسط من منم

  به اسم اعظم شر و چش سه و تن مانا/به تثلیث دوسر کوه کخفی و خط ناخوانا...

  کتابی نوشته که محتویاتش با دین شما متفاوته
  خب نخون برادر من...
  در کل سلمان رشدی گیریم که شیطانه
  شما چیکارشی که بخوای بگی بد بوده یا خوب؟
  اصلا اون شیطان رو ستایش میکنه
  چیزیه ک اعتقاد داره
  شما برو به دین خودت برس

 • لینک نظر رویا دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۶ نوشته شده توسط رویا

  خدا لعنت شون کنه .هم رشدی و هم هوادارانش رو...

 • لینک نظر حسین ابن قربانعلی دوشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۵:۳۴ نوشته شده توسط حسین ابن قربانعلی

  بسم الله الرحمن الرحیم لطفابفرمائید این مرده پست آیاهنوز هست ؟

 • لینک نظر امین سه شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۰۷ نوشته شده توسط امین

  واقعاکه پست روزگاره

 • لینک نظر مهرداد شفيع زاده سه شنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۲۴ نوشته شده توسط مهرداد شفيع زاده

  يدا... فوق ايديهم

 • لینک نظر سید حسین محمدی جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۲۳ نوشته شده توسط سید حسین محمدی

  لطفا" متن کامل و ترجمه فارسی ایات شیطانی رو اینجا بذارید تا همه بخوانیم تا اگر در جایی مانند ان بود را تشخیص دهیم. این کتاب اونقدر متن سنگینی داره که جز اونجایی که در مورد امام خمینی نوشته هیچ مفهومی برای 75 میلیون ایرانی نخواهد داشت. البته اینو شنیدم منم ولی اگر خودمون بخونیم بهتره,در پناه حق

 • لینک نظر علی شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۵۶ نوشته شده توسط علی

  اینها مانندچهارپایان وبلکه پست تراز آنها هستند چونکه نه اعتقادبه آفرینش خودونه اعتقادبه خدا دارندونه به رسول خدا

 • لینک نظر فیروزنهاوندی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۲۰ نوشته شده توسط فیروزنهاوندی

  شیطان ثرست یعنی اسراییل واسراییل یعنی شیطان پرست وسلمان رشدی یعنی شیطان وهمه بدیها یعنی وهابیت ساخته انگلیس

 • لینک نظر محمد گلستان نیا پنجشنبه ۰۷ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۳۱ نوشته شده توسط محمد گلستان نیا

  سلام.
  اسلام همیشه پیروز است، وکافران همیشه درخفت و خواری بسر میبرند. سلمان رشدی آخر مثل سگ جان میدهد.

 • لینک نظر من چهارشنبه ۰۶ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۰۸ نوشته شده توسط من

  سلام
  واقعا اینا هدفشون چیه ؟
  دیگه حتی مسیحیا هم دارن کارشونو تو ایران گسترش میدن..
  چرا یه بچه مسلمون باید صلیب بنداز گردنش..
  چقدر بده که ما از جامعمون خبر نداریم در اصل توی خارج هم همه دارن با دین خودشون زندگی میکنن ولی به ایرانی ها و مسلمان ها که میرسه میگن شما چون دین دارین ازاد نیستین..

 • لینک نظر امین چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۱۳ نوشته شده توسط امین

  خدالعنت کنه تمامی صهیونیستها رو که جزفتنه کار دیگه ای بلد نیستن ودشمن قسم خورده ی ما مسلمونا مخصوصا ماشیعیان هستند ولی نمیدونن که "مکروا ومکرالله والله خیرالماکرین"

 • لینک نظر سجاد پنجشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۴۱ نوشته شده توسط سجاد

  نمیدونم این حیوونا به دین ما چی کار دارن. برن درباره مسیحو یهود کتاب بنویسن کهاین قدر تو کشوراشون ... داره خدا لعنتشون کنه.

 • لینک نظر MMS چهارشنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۲۹ نوشته شده توسط MMS

  سلام. من همین الآن پشت جلد کتاب حسابان رو نگاه کردم. این ستاره هشت پر فکر نکنم علامت فراماسونری باشه. فکر کنم یکی از نقوش اسلامی-ایرانی معروفه.

 • لینک نظر محمد سه شنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۱۶ نوشته شده توسط محمد

  باعرض سلام وخسته نباشیدخدمت اساتیدگرامی.میخواستم بگم جلدپشت کتاب حسابان که ازکتابای مهم کلاس سوم دبیرستان رشته ریاضیه تصویری داره که به نظرمن چندتاازنمادای فراماسونری داخلش به چشم میخوره اکه میشه پیگیری کنید.باتشکر التماس دعا

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی