موقعیت شما: موعود
آگهی

اگر خداوند چنین دستوری می‌دهد، فرزند را نیز یک طور خاصی تعریف می‌کند. خداوند یک منظومه‌ی احکام ایجاد می‌کند. ما نفقه را نمی‌دهیم، مهریه هم واقعاً صداق و صداقت نیست، هیچ چیز را درست انجام نمی‌دهیم، بعد می‌گوییم چرا باید مثلاً ارث زن نصف باشد؟ خب این یک بسته‌ی مالی بوده که امروزه ۹ قسمت آن را اجرا نمی‌کنند و بعد می‌گویند دهمین قسمتش اجرایی نیست و اگر می‌شود، قانونش را عوض کنید.

حضرت آیت‌الله العظمی جوادی آملی در درس تفسیر قرآن خود بیان کرد: نعمت دو نحوه است یا مطلق است یا مقید. نعمت مقید شامل شمس و قمر و همه رحمت‌های خاصه الهی مانند باران می‌شود و نعمت مطلق همان ولایت خداوند است. حضرت امیر(ع) چون نه به خاطر ترس از جهنم و نه به خاطر بهشت خدا را عبادت کرد و خدا را فقط به خاطر محبت عبادت کرد «ولی الله» شد و خداوند سرپرستی او را به عهده گرفت.

با ظهور حضرت، فتنه‌ها و فتنه‌گران از روی زمین برچیده خواهند شد و انحرافات اخلاقی و سیاسی و اعتقادی رنگ خواهند باخت و منحرفان، یا هدایت خواهند شد و یا به هلاکت خواهند رسید.

حضرت آیت الله سبحانی، در درس خارج خود، ضمن اشاره به وجود مدرک قرآنی نسبت به این قاعده، آن را از نظر محتوا قابل بررسی دانسته و بیان داشت در مواردی که دلیل قرآنی وجود دارد، مفهوم و محتوای آن می بایست روشن گشته و مورد بحث قرار گیرد.

مسئله‌ى زن در دنیاى امروز و ازجمله در کشور ما، یکى از مسائلى است که به جهات مختلف همچنان درخور پیگیرى و تأمّل و کار و فکر است. اولا نیمى از جمعیّت کشورها زنان هستند؛ چگونه میتوان به‌شکل سالمى از این امکان و استعداد عظیم به نفع هر کشورى، ازجمله کشور ما استفاده کرد؟ ثانیاً مسئله‌ى جنسیّت که یکى از حسّاس‌ترین و ظریف‌ترین مسائل آفرینش است، چگونه میتواند در خدمت تعالى انسان قرار بگیرد، نه در خدمت انحطاط بشر و انحطاط اخلاقى؟

از نگاه وحيانی اسلام، همچنانكه فرزندان بر والدين حقوقی دارند، پدر و مادر نيز حقوقی بر گردن فرزندانشان دارند. امام سجاد عليه السلام با توجه به نقش حياتی مادر در پرورش و رشد فرزندان، به حقوق اساسي مادر اشاره كرده و فرزندان را اكيدا به رعايت آن سفارش مي‌كند.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی گفتند: بايد بر دنيا فخر داشته باشيم كه بزرگترين بانوي جهان الگو و اسوه‌ بانوان مسلمان مي‌باشد. امروز زنان ما با پيروي از دستورات انسان‌ساز ايشان خود را در صف مقدم بانوان جهان مي‌بينند و به اين كرامت و افتخار بزرگ به خود مي‌بالند.

یک نمونه از اسرائیلیات چنین است: خدای تعالی در ورای این زمین دریایی خلق کرده محیط بر زمین، و در پشت آن دریای محیط، کوهی است که به آن «کوه قاف» آسمان دنیا می‌گویند، که آن دریا را پوشانده است.

آیت‌الله علوی گرگانی گفت: مردم در دوره‌های مختلف به انحرافات گوناگونی دچار می‌شوند که یکی از مهمترین وظایف پیامبران، جلوگیری از انحراف اخلاقی امت‌ها بوده است.

جستجو

اوقات شرعیاخبار مهدویت و جهان اسلام

اخبار آخرالزمان