واكنش نواصب و « بتريه » به كاركرد امام(عليه السلام)
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار آخرالزمان»واكنش نواصب و « بتريه » به كاركرد امام(عليه السلام)

واكنش نواصب و « بتريه » به كاركرد امام(عليه السلام)

جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۳۵
امتیاز این گزینه
(4 آرا)

« بتريه » كه در عراق بر ضد امام خروج مى كنند ، شتابان عليه امام موضع مى گيرند و به سبب برخوردى كه از امام در مدينه شنيده اند ، مى كوشند كه مانع ورود امام به عراق شوند .دلائل الامامه از امام باقر(عليه السلام) از ابو جارود آورده است : پس از آنكه سيصد و سيزده نفر با وى بيعت مى كنند ، به مدينه مى رود و مردم روانه مى شوند (و جهاد مى كنند) تا خدا راضى شود ، سپس هزار و پانصد قريشى كه همگى زنازاده اند را مى كشد . . . آن گاه به كوفه مى رود ، شانزده هزار « بتريه » از آن جا بيرون مى آيند كه غرق در سلاح و قاريان قرآن و فقيه دين اند . پيشانى شان پينه بسته و همچون ميخ كوبيده بر زمين اند . سراسر وجودشان را نفاق فرا گرفته و همگى مى گويند : اى پسر فاطمه ! برگرد، نيازى به تو نداريم. امام در پشت نجف ، شب دوشنبه ، از عصر تا شب ، با آنان مى جنگد و سريع تر از كشتن شتر ، آنها را به قتل مى رساند . هيچ مردى از آنها نجات نمى يابد و احدى از ياران امام زخمى نمى شود . خون هايشان در راه خدا قربانى مى شود، سپس امام وارد كوفه مى شود و با جنگجويان آنجا نبرد مى كند ، تا جايى كه خدا راضى شود .

راوى مى گويد : معناى سخن امام را نفهميدم ، سپس اندكى درنگ كرده ، آن گاه پرسيدم : فدايت شوم ! رضايت خدا را از كجا متوجه مى شود ؟! فرمود : اى ابو جارود ! خدا به مادر موسى وحى فرستاد و مهدى بهتر از مادر موسى است ! خدا به زنبور وحى فرستاد و مهدى بهتر از زنبور است ! حال فهميدى ؟

راوى مى گويد ، به من فرمود : مقصودم را فهميدى ؟ عرض كردم : آرى !

در روايت ديگر  آمده است : قائم(عليه السلام) سيصد و نه سال به اندازه ماندن اصحاب كهف در غار ، حكومت مى كند ; زمين را از عدل و داد پُر مى كند چنان كه از ستم و بيداد آكنده شده بود . خدا شرق و غرب زمين را برايش فتح مى كند .

از اينجا فهميده مى شود كه نخستين كسانى كه در عراق بر ضد امام(عليه السلام)شورش مى كنند، حزب « بتريه » هست. آنها در واكنش به برخوردى كه امام با اهالى مدينه داشته، دست به قيام مى زنند . معناى « بتريه » اين است كه ولايت ( تولى ) دارند اما برائت ( تبرى ) ندارند . نخستين كسى كه اينان را چنين ناميد ، زيد بن على(رحمه الله) است كه به آنها گفت : آيا از فاطمه(عليها السلام) مى بُريد ؟! امر ما را بُريدند ، خدا رشته حيات شما را ببُرد !
حديث زير تحولات پس از ظهور امام(عليه السلام) در ولايات را بيان مى كند .

نعمانى  از ابراهيم بن عبد الحميد آورده است : كسى كه از ابو عبدالله(عليه السلام) شنيده بود ، به من خبر داد كه امام فرمود : وقتى قائم(عليه السلام) خروج كند ، افرادى كه مى پنداشتند يار و ياور امام خواهند بود ، از فرمان او سرباز مى زنند اما امثال خورشيد و ماه پرستان ، تحت فرمان امام مى آيند !

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی