قـــــطع کنید، همین حـــــالا!
موقعیت شما: موعود»مطالعات فرهنگی»مقالات مطالعات فرهنگی»غرب شناسی»قـــــطع کنید، همین حـــــالا!

قـــــطع کنید، همین حـــــالا!

چهارشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۳۸
امتیاز این گزینه
(8 آرا)

با عرض سلام و خسته نباشید، خدمت مشاوران گرامی و پرتلاش. دختری 27 ساله هستم. چندی پیش، بعد از شکست عاطفی در جریان خواستگاری، در یک ارتباط کاری با مرد جوانی که قبلاً ازدواج ناموفّقی داشته، آشنا شدم. این آشنایی، با تماس‌های دوستانه و مکرّر او و نیز به خاطر سرخوردگی روحی من از مورد قبلی، به صمیمیّت انجامید؛ امّا متأسّفانه بعد از مدّتی، درخواست‌های نادرست او از من شروع شد.

با عرض سلام و خسته نباشید، خدمت مشاوران گرامی و پرتلاش. دختری 27 ساله هستم. چندی پیش، بعد از شکست عاطفی در جریان خواستگاری، در یک ارتباط کاری با مرد جوانی که قبلاً ازدواج ناموفّقی داشته، آشنا شدم. این آشنایی، با تماس‌های دوستانه و مکرّر او و نیز به خاطر سرخوردگی روحی من از مورد قبلی، به صمیمیّت انجامید؛ امّا متأسّفانه بعد از مدّتی، درخواست‌های نادرست او از من شروع شد. بارها اصرار می‌کرد که با او صیغه محرمیّت بخوانم و من البتّه زیر بار نمی‌رفتم. این روزها دیگر از صحبت‌های گرم و دوستانه او خبری نیست؛ بلکه بیشتر اصرار به تماس جسمی با من دارد. خیلی از کار خود پشیمان شده‌ام. هرچه به او می‌گویم مرا ترک کند، نمی‌پذیرد و خواسته‌اش را بیشتر مطرح می‌کند. باور کنید دیگر به او هیچ علاقه‌ای ندارم و مطمئن هستم که اگر به خواستگاری رسمی من بیاید، نه من و نه خانواده‌ام او را قبول نمی‌کنیم. خیلی نگران موقعیّت کاری، زندگی و خانواده‌ام هستم. می‌ترسم آخرش نتوانم مقاومت کنم و رفتار غیرعاقلانه‌ای انجام دهم. لطفاً راهنمایی‌ام کنید.
ایمیل رسیده یکی از خوانندگان
روان‌شناسان با بررسی‌های علمی و پژوهش‌های تجربی فراوان به این نتیجه رسیده‌اند که مهم‌ترین تفاوت زنان و مردان در حوزه نگرش و رفتار جنسی است. شیبلی هاید روان‌شناس معروف معاصر که آثار زیادی در روان‌شناسی زن و رفتار جنسی انسان دارد، می‌نویسد: همه آنچه را که روان‌شناسان گذشته درباره تفاوت دو جنسی آدمی نوشته‌اند، مانند کلّی‌نگر بودن مردان و جزئی‌نگر بودن زنان و برتری زنان در گویایی و سخن‌وری، استعداد بیشتر پسران در ریاضی نسبت به دختران و ... چندان پشتوانه علمی ندارند. او یادآور می‌شود که مهم‌ترین تفاوت زنان و مردان در ارتباط این دو جنس با یکدیگر است.
از یافته‌های علمی جدید برمی‌آید که:
1. مردها بیش از زنان به رابطه جنسی فکر می‌کنند؛
2. مردها ارتباط جنسی کوتاه‌مدّت و اتّفاقی را می‌پذیرند و زن‌ها نه!
3. نیاز زن‌ها به عشق است و نیاز مردها به سکس.
هاید در کتاب «روان‌شناسی زن» ـ که به فارسی هم ترجمه شده است ـ تصریح می‌کند:
مردان بیشتر به جنبه‌های جسمانی رابطه جسمی علاقه‌مندند و نگرششان برقراری رابطه و ترک کردن است؛ در حالی‌که زنان بیشترین توجّه و علاقه را به عشق و احساسات عاشقانه دارند. (ص 394)
از این‌رو تعجّب‌آور نیست که مرد جدا شده از همسر خود که در محرومیّت جنسی به سر می‌برد و با برخوردهای صمیمانه و نزدیک شما برانگیخته شده است، تا رسیدن به مقصود، که همان برقراری رابطه است، تماس‌هایش را قطع نکند و بر اصرارهایش بیفزاید.
فرمول او همان است که گفتیم: فرونشاندن کشش غریزی و ترک کردن!
معلوم است که تا آن زمان، از انواع ترفندها بهره می‌جوید. اگر این معرکه به زودی به پایان نرسد، کشش جنسی از سویی و نیاز عاطفی از دیگر سو، به عقل هجوم می‌آورند و او را وادار به شکست می‌کنند.
عقل می‌گوید: پایدارترین، سازنده‌ترنی و سالم‌ترین رابطه زن و مرد، ازدواجی مشروع، قانونی و رسمی است. ازدواجی که خواستگار معیارهای اصلی همسری را داشته باشد، یعنی از جهات جسمی، روانی، شخصیّتی، اخلاقی و خانوادگی سالم باشد و در زمینه‌های سنّی، فرهنگی، تحصیلی، اجتماعی، اقتصادی، مذهبی و فکری هماهنگ. به علاوه، خانواده آنها رضایت و حمایتشان را نسبت به ازدواج آن دو اعلام کنند. در رابطه‌های پنهانی و عاشقانه، به ویژه در تماس‌های حضوری و زیاد، شهوت مرد و احساسات زن، توفان به پا می‌کنند و گرد و خاک راه می‌اندازند تا افق آینده تیره شود و زن و مرد تنها چند قدم پیش پای خود را ببینند.
یکی در آرزوی کامیابی جنسی باشد و دیگری در حسرت شنیدن و گفتن سخنان عاشقانه! اگر به سرعت و با قاطعیّت تماس‌ها قطع نشود، عقل اسیر هوای نفس می‌شود و آنگاه، چون معرکه احساسات تند و زودگذر آرام گرفت، ارزش‌های اخلاقی، آرامش روانی، موفّقیت اجتماعی، منزلت خانوادگی و تابناکی آینده را می‌بینیم که هر کدام درمانده و زخمی، به گوشه‌ای پرت شده‌اند. نوشدارو بعد از مرگ سهراب چه فایده‌ای دارد؟
راهنمایی و توصیه همان است که گفتم: قطع همه‌گونه تماس با سرعت و قاطعیّت.

ماهنامه سپیده دانایی، سال ششم، ش 69، صص 134 و 135.


1 نظر

  • لینک نظر مهناز جمعه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۴ نوشته شده توسط مهناز

    موعود پایدار و مستدام باشید...
    نمیدانید با این مشاوره چه روحیه ای به من دادین!!!!!!!!!

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی