شاخه گلى براى پيامبر
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»شاخه گلى براى پيامبر

شاخه گلى براى پيامبر

سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۳۰
امتیاز این گزینه
(1 رای)

صلوات بر اهل بيت پيامبر (ص) چه فايده اى دارد؟ آنها به درود و صلوات ما نيازى ندارند؟! حتماً اين سؤال برايتان پيش آمده است و بعيد نيست جواب هايى نيز براى آن جسته ايد امّا جوابى كه آيت الله جوادى آملى از استاد خويش علامه طباطبايى آورده است بسيار زيبا و خواندنى است. ببينيد!


مرحوم علامه طباطبايى در پاسخ به فردى كه از ايشان چنين پرسيده بود، با بيان لطيفى فرمودند: نخست اينكه ما با صلوات چيزى از خود اهدا نمى كنيم، بلكه به خدا عرض مى كنيم و از او مى خواهيم كه بر پيامبر و خاندانش رحمت ويژه بفرستد. دوم اينكه گرچه اين خاندان به صلوات ما احتياجى ندارند؛ ولى به خداى سبحان نيازمند هستند و فيض الهى بايد به صورت دائم بر آنها نازل شود.
ما با اين صلوات، در واقع خود را به اين خاندان نزديك كرده ايم؛ براى مثال اگر باغبانى در باغى كه همه گل ها و ميوه هايش ملك صاحب باغ است، كار مى كند و از صاحب باغ حقوق مى گيرد، روز عيد دسته اى از گل هاى باغ تهيه كند و به حضور صاحب باغ ببرد، آيا عمل او موجب نزديكى به صاحب باغ نمى شود؟ اين عمل نشانه ادب باغبان است. صلوات هم ادب ما را ثابت مى كند، در غير اين صورت ما از خود چيزى نداريم، بلكه از خداى سبحان مسئلت مى كنيم كه بر مراتب و درجات اين بزرگواران بيفزايد كه همين عرض ادب موجب تقرب ما مى شود.
برگرفته از نسيم انديشه، اثر آيت الله جوادى آملى.

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی