پادشاهی که عاشق قرآن بود
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»پادشاهی که عاشق قرآن بود

پادشاهی که عاشق قرآن بود

سه شنبه ۰۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۲
امتیاز این گزینه
(1 رای)

پادشاه نهم تایلند کسی که در این کشور از احترام بسیار زیادی برخوردار است، برای اولین بار دستور ترجمه قرآن به زبان تایلندی را صادر کرد.

پنجم دسامبر سالگرد تولد پادشاه تایلند تعطیل رسمی و به عنوان روز پدر نامگذاری شده است. وی از جایگاه بسیار ارزشمندی نزد عموم مردم تایلند و اقلیت مسلمان این کشور برخوردار است. وی در سال ۱۹۶۸ دستور ترجمه قرآن به زبان تایلندی را صادر کرد و در سال ۱۹۶۸(مصادف با ۱۴۰۰ ه.ق.) و مصادف با جشن مولود النبی(صل الله علیه و آله و سلم) از نسخه چاپ شده آن رونمایی کرده و آن را به جامعه مسلمانان این کشور اهداء نمود.این ترجمه هم اکنون نیز تنها ترجمه رسمی قرآن در این کشور به شمار می آید.


پادشاه نهم درباره قرآن و دین اسلام گفته است :کتاب قرآن مسلمانان دارای شریعت و سنت های ارزنده ایی است. کتاب مقدس مسلمانان الگوی زندگی ایی(برای انسان) ترسیم کرده، که از لحاظ فکری و رفتاری موجب تعالی ارزشهای انسانی می گردد. پس هر کس که برای یاد گیری معانی قرآن تا مفاهیم عمیق آن تلاش کند و در کنار آن علوم دیگر را هم یاد بگیرد، قطعاً یک انسان کامل و مفید برای پیشرفت اجتماعی و اقتصادی جامعه خواهد شد.

شاه پومیپون رامای نهم از سلسله پادشاهان چاکری بسیار مورد احترام مردم قرار داشته و منشاء خدمات زیادی برای تمام اقشار جامعه بود. وی در تاریخ ۱۳اکتبر سال۲۰۱۶ در سن ۸۹ سالگی از دنیا رفت. ناگفته نماند مقام پادشاهی در تایلند با جنبه تقدس دین بودایی همراه بوده و بصورت سنتی همواره پادشاه برای اجرای مناسک و شعائر دینی اهتمام و اولویت ویژه ایی قائل است.
منبع: مهر

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی