ترکیه: از روسیه خواستیم تا در ادلب آتش‌بس برقرار کند

چهارشنبه ۰۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۳۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه گفت که آنکارا از مسکو درخواست کرده تا در ادلب آتش‌بس برقرار کند.


«ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه گفت که آنکارا از روسیه خواسته تا در ادلب سوریه آتش‌بس برقرار کند.

به نوشته پایگاه خبری «تی‌آرتی»، کالین همچنین گفت که روسیه به ترکیه اعلام کرده است که در راستای توقف درگیری‌ها در ادلب سوریه تلاش خواهد کرد.

وی گفت بحران در ادلب تنها مشکل ترکیه نیست، بلکه این موضوع مشکل تمام جامعه بین‌الملل و به خصوص روسیه است. کالین گفت: «پیام خود را به مسکو درباره ضرورت اجرای آتش‌بس به صورت شفاف اعلام کرده‌ایم.»

خبرگزاری دولتی «آناتولی» ترکیه امروز سه شنبه گزارش داد، ارتش سوریه طی چهار روز گذشته با حمایت روسیه و ایران بر ۳۵ منطقه مسکونی در استان ادلب سوریه مسلط شده است.

دمشق در چند ماه اخیر بارها اعلام کرده است که ترکیه توافق کاهش تنش را اجرا نکرده و به همین دلیل گروه‌های مسلح از مناطق معین شده در توافق، عقب‌نشینی نکرده‌اند.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در ادامه سخنانش اضافه کرد: «آنکارا به ارائه حمایت‌های لازم از دولت وفاق ملی در لیبی ادامه خواهد داد.»

وی گفت اگر قانونی درباره استقرار نیروهای ترکیه در لیبی نیاز باشد، پارلمان در این باره اقدام خواهد کرد.

در حال حاضر در لیبی دو مرکز قدرت وجود دارد: یکی «دولت وفاق ملی» که به ریاست «فایز سراج» در شهر طرابلس مستقر است و مورد حمایت سازمان ملل قرار دارد و دیگری «ارتش ملی لیبی» به ریاست «خلیفه حفتر» که از گروه‌های مختلف شبه نظامی که مورد حمایت امارات و برخی دیگر از کشورها قرار دارند، تشکیل شده است.

ترکیه دولت وفاق ملی را دولت قانونی لیبی می‌داند و اخیرا هم با این دولت توافقنامه مرزهای دریایی و توافق نظامی و امنیتی امضا کرده است.

پیش از این، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در یک اظهارنظر درباره تحولات لیبی گفته بود: «لازم باشد از لیبی حمایت نظامی می‌کنیم. این حمایت می‌تواند زمینی، هوایی یا دریایی باشد»

از سوی دیگر دفتر ریاست جمهوری ترکیه روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که مقامات ارشد ترکیه و آمریکا روز دوشنبه در تماسی تلفنی در خصوص روابط دوجانبه و اوضاع امنیتی در سوریه و لیبی با یکدیگر بحث و گفت‌وگو کردند.

فارس