کشته شدن 35 غیرنظامی در حمله عناصر مسلح به شمال بورکینافاسو
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»کشته شدن 35 غیرنظامی در حمله عناصر مسلح به شمال بورکینافاسو

کشته شدن 35 غیرنظامی در حمله عناصر مسلح به شمال بورکینافاسو

چهارشنبه ۰۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۴۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

رئیس جمهور بورکینافاسو از کشته شدن 35 یر نظامی از جمله چندین زن در حمله افراد مسلح به شمال این کشور خبر داد.


مقامات بورکینافاسو خبر دادند در حمله افراد مسلح به شمال این کشور دستکم ۳۵ غیرنظامی و هفت نیروی امنیتی کشته شدند.

«راک مارک کریستین کابوره» رئیس جمهور بورکینافاسو هم با تایید این خبر اعلام کرد که ۳۵ غیرنظامی که بیشترشان زن بودند در حمله مذکور کشته شدند.

به گزارش وبگاه خبری «اسپوتنیک»، در بیانیه ارتش بورکینافاسو هم آمده است: «شمار زیادی افراد مسلح صبح روز سه شنبه در آن واحد به یک یگان نظامی و همچنین غیرنظامیان در نزدیکی شهر «اربیندا» حمله کردند و آن‌ها را به خاک و خون کشیدند، اما در نهایت هشتاد نفر از این مهاجمان هم کشته شدند».

حملات تروریستی طی 4 سال گذشته در بورکینافاسو با کشته شدن بیش از ۵۰۰ شهروند همراه بوده است. به همین دلیل از ژانویه امسال تاکنون در چند منطقه شمال این کشور وضعیت فوق العاده اعلام شد. این وضعیت در ۷ منطقه از مجموع ۱۳ منطقه این کشور ادامه دارد.

مناطق شمالی بورکینافاسو به دلیل هم مرز بودن با کشور ناآرام مالی و همچنین اختلافات قومی-دینی به وفور شاهد حملات تروریستی است و این در حالی است که بورکینافاسو پیش‌تر یکی از آرام‌ترین کشورهای منطقه بوده است، اما نفوذ تندروها از کشورهای همسایه به داخل آن موجب بی‌ثباتی این کشور شده و در حال حاضر وسعت زیادی از شمال این کشور از کنترل دولت خارج است.

در سپتامبر گذشته داعش مسئولیت یکی از بدترین حملات به ارتش بورکینافاسو را در ماه‌های گذشته برعهده گرفت. این حمله در آگوست و در «کوتوجو» در ایالت سوم در شمال این کشور انجام شده بود که در آن تروریست‌ها ۲۴ نظامی را کشته و هفت نفر دیگر را زخمی کردند.

جمهوری بورکینافاسو از کشورهای فقیر غرب آفریقا است که در جنوب صحرا واقع شده و دارای منابع کم‌نظیری از طلا است. بورکینافاسو از شمال با مالی، از شرق با نیجر، از جنوب شرق با بنین، از جنوب با توگو و غناو از جنوب غرب با ساحل عاج همسایه است.

پایتخت بورکینافاسو شهر «اوآگادوگو» است که بزرگترین شهر این کشور نیز محسوب می‌گردد . زبان رسمی مردم این کشور فرانسوی و ۹۰ درصد مردم به زبان محلی قوم سودان هم تکلم می‌نمایند.

بورکینافاسو تا زمان کسب استقلال در پنجم اوت ۱۹۶۰ مستعمره فرانسه بود .۵۰ درصد از مردم این کشور مسلمان و ۱۰ درصد مسیحی هستند و بقیه پیرو ادیان محلی هستند .

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی