محمود عباس: رژیم صهیونیستی مانع برگزاری انتخابات در قدس است

چهارشنبه ۰۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۴۹
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

رییس تشکیلات خودگردان فلسطین با تاکید بر لزوم برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست تشکیلات خودگردان در کرانه باختری، شهر قدس و نوارغزه گفت: رژیم صهیونیستی نمی خواهد انتخابات در قدس برگزار شود.


به گزارش رسانه های فلسطینی، محمود عباس تاکید کرد که انتخابات باید برای اهالی قدس و در خود این شهر برگزار شود.

وی گفت: انتخابات پارلمانی و ریاست دولت از سال ۲۰۰۶ میلادی بنا به دلایل زیادی به تعویق افتاده است، از این رو ما خواهان برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست دولت هستیم.

ابومازن افزود: همه گروه های فلسطینی موافق برگزاری انتخابات هستند اما مانعی بسیار مهم یعنی مخالفت رژیم صهیونیستی با برگزاری انتخابات در قدس همچنان باقی است.

وی گفت که رژیم اشغالگر خواهان برگزاری انتخابات در قدس نیست ولی ما می گوییم باید انتخابات برای اهالی قدس در خود شهر قدس برگزار شود و به محض حصول چنین توافقی، دستور برگزاری انتخابات را صادر خواهیم کرد. زیرا این امر برای ترمیم دمکراسی مان مهم است.

رییس تشکیلات خودگردان همچنین گفت: ما به دمکراسی و آزادی فلسطین در آینده نزدیک ایمان داریم.

جنبش مقاومت اسلامی (حماس) ۵ آذر موافقت خود را با برگزاری انتخابات سراسری در فلسطین اعلام کرد.

این جنبش فلسطینی اعلام کرد تنها در صورتی موافق برگزاری انتخابات از سوی تشکیلات خودگردان است که این انتخابات شامل شهر قدس، نوار غزه و کرانه باختری شود.

دو میلیون و دویست هزار فلسطینی در قدس شرقی و غزه و کرانه باختری واجد شرایط رای دادن هستند. در قدس بیش از ۳۰۰ هزار فلسطینی و ۵۰۰ هزار اسرائیلی سکونت دارند. طبق اعلام کمیته انتخابات مرکزی فلسطین شمار فلسطینی هایی که در قدس می توانند رای بدهند، ۷۵ هزار و ۴۰۱ نفر است.

ایرنا